0 Nákupní seznam 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 00 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
1. 5. 2024 8:00 - 21:00 hod.
8. 5. 2024 zavřeno
Tuto informaci jste si vytiskli dne 27.04.24 v 15:16 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.
Poradenství

8 nejdůležitějších otázek při výběru zahradního domku

Než si půjdete koupit zahradní domek, zamyslete se nad tím, jak velký máte pozemek a jak velký zahradní domek vám na něm může dělat radost. Někomu bude stačit maličký přístřešek na nářadí, někdo se už těší do svého letního bytu. Pro všechny z vás jsme připravili stručný přehled toho, co byste měli zvážit, než si zahradní domek pořídíte.

8 nejdůležitějších otázek při výběru zahradního domku

Budete na stavbu zahradního domku potřebovat povolení?

Na zahradní domky není nutné mít stavební povolení ani ohlášení, podmínkou je ale dodržet vzdálenost 2 m od hranice sousedního pozemku. Případné změny v plánování byste určitě měli konzultovat jak se sousedy, tak s příslušným stavebním úřadem.

Před zakoupením zahradního domku zvažte i sněhovou zátěž, kterou bude váš zahradní domek muset vydržet. Informace získáte na svém příslušném stavebním úřadu. Sněhová zátěž uvedená u jednotlivých výrobků je založena na statickém vypočtu. Umístění a topografická výška bydliště jsou rozhodujícími faktory ovlivňující výpočet sněhové zátěže.

Jak vybrat zahradní domek

Jak velký domek vám bude vyhovovat?

Připravte se na spoustu rozměrů, velikostí a délek, ve kterých se zahradní domky vyrábějí. Zajímat by vás měla například:

  • zastavěná plocha v m2 (v nabídce od 3m2 - 33 m2)
  • výška boční stěny (v nabídce od 186 cm - 207 cm)
  • tloušťka podlahy ( v nabídce od 16 mm - 19 mm)
  • zatížení střechy (většinou kolem 80 kg/m2)
  • váha balení kvůli přepravě (podle velikosti domku od 100 kg do 860 kg)

Montážní rozměry šířka x hloubka Tato míra uvádí vnější rozměr stěny bez přečnívajících fošen. Podle ní se můžete orientovat pokud měříte, jak velký musí být pro zahradní domek základ.
Montážní plocha v m2 Montážní plocha se vypočítá vynásobením montážních rozměrů šířky x hloubky. Tento rozměr je důležitý, pokud si musíte obstarat stavební povolení.
Vnější šířka a vnější hloubka vč. střešního přesahu Podle tohoto rozměru se můžete orientovat, pokud se chcete podívat, zda máte na zahradě pro zahradní domek vůbec dostatek místa. Tento rozměr budete navíc potřebovat při výpočtu délky střešního žlabu.
Vnější stěnová plocha Na základě tohoto rozměru zjistíte, kolik barvy, laku či ochranného přípravku, budete při natírání potřebovat.
Vnitřní rozměry Vnitřní rozměr je vnější rozměr mínus tloušťka stěny. Tento rozměr udává, kolik místa v domku skutečně je.
Obestavěný prostor Rozměr budete potřebovat v případě, že budete podávat žádost o stavební povolení.
Stěnová tloušťka Tloušťka stěny se označuje jako stěnová tloušťka a uvádí se v milimetrech. Tento technický rozměr podává informaci o životnosti, stabilitě a izolačních vlastnostech zahradního domku. Čím větší stěnová tloušťka je, tím stabilnější a bezpečnější domek bude.
Střešní přesah Střešní přesah uvádí, jak daleko střecha vyčnívá nad stěnu zahradního domku. Pokud má domek příliš velký střešní přesah, můžete příslušnou plochu pod ní využít jako zastřešenou odstavnou plochu, např. pro jízdní kola či krbové dřevo.
Střešní plocha Údaj o rozměru střešní plochy je důležitý pro případ, pokud byste chtěli vypočítat spotřebu šindelů.
Střešní sklon Střešní sklon má vliv na typ střešní krytiny. Určité systémy jsou vhodné pouze pro sklon v určitém rozmezí. Při malém sklonu je navíc ohrožen samočistící efekt střešní krytiny. Dešťová voda hůře odtéká a zvyšuje se riziko růstu mechů.
Průchodná výška a šířka Bez povšimnutí byste neměli nechat šířku a výšku dveří. Ta rozhoduje o tom, co všechno budete do zahradního domku moci uložit. Proto na to nezapomeňte! Pokud budete chtít například schovat travní sekačku, měla by se do dveří vejít.
Výška hřebene Většinou vodorovný, horní okraj střechy se nazývá hřeben. U klenutých, kulatých a valených typů střech probíhá hřeben na vrcholu oblouku. Ve stavebním zákoně je výška hřebene, stejně jako výška okapu, důležitým údajem o budovách, na základě kterého je posuzováno schválení stavebního záměru z hlediska územního plánu. Teprve až budete znát výšku hřebene a okapu, bude možné vypočíst odstupy pro štítové průčelí budovy.
Střešní tloušťka Střešní tloušťka je tloušťka střechy udávaná v milimetrech. Vypovídá o kvalitě zahradního domku. Čím silnější, tím stabilnější.
Jak vybrat zahradní domek

Na jakých základech bude zahradní domek stát?

Popřemýšlejte také, na čem bude zahradní stavba stát. Postavit domek na dobrých základech je totiž velmi důležité. Plocha by měla být pevná a rovná a nad okolním terénem vyčnívat o 10 až 20 cm. Nejvhodnějším podkladem je betonová deska, zámková dlažba nebo samonosný rošt.

Betonová deska
Ideální tloušťka betonu by měla být 10 – 15 cm, navíc s vnitřní ocelovou výztuží. Deska by měla stát na štěrkovém podkladu v nezámrzné hloubce. Výhodou těchto základů je jejich trvanlivost. Nevýhodou je však to, že domek zůstane na stejném místě takřka navěky.

Zámková dlažba
Zámkovou dlažbu je dobré použít jako základ u menších staveb. Výhodou jsou menší náklady, její nevýhodou je však nemožnost upevnění domku napevno.

Samonosný rošt
Nejšetrnější a nejpraktičtější základovou plochou je samonosný rošt, který je ukotven na zemní vruty zavrtané do země. Nespornou výhodou je možnost přemístění a minimální zásahy do profilu zahrady.

Jak vybrat zahradní domek

S podlahou či bez podlahy?

Zahradní domky se prodávají s podlahou nebo bez podlahy. Pokud se rozhodnete pro variantu bez podlahy, tak počítejte s tím, že budete muset podlahu dodělat. Zahradní domek totiž nesmí stát jen na štěrku, kamenech nebo na trávě. Podemlela by ho voda. Na podlahu můžete použít beton, dřevo nebo dlažbu.

TIP

Před pokládkou podlahy je nutné povrch dorovnat křemičitým pískem a položit geotextilii. Do podlahy tak neprosákne voda.

Panely nebo fošny?

Zahradní domky se prodávají rozložené a každý z nich má specifický postup při skládání. Sestavovat tak můžete domky z panelových bloků nebo z upravených a vyfrézovaných fošen, které se do sebe skládají jako srub.

Nástrčné a šroubovací systémy
Zde se na sebe nasazují a šroubují profilová prkna.

Systémy prvkové výstavby
Skládají se z vodorovných a svislých prefabrikovaných prvků, které lze dohromady snadno a rychle spojit a sešroubovat pomocí nástrčného a šroubovacího systému.

Fošnové systémy
Rohový spoj 6 plus spojuje dohromady fošny pomocí šroubů. Díky tomu je zvýšena stabilita celého domku. Díky inovativní technice frézování CNC jsou fošny na sebe přesně přiříznuté a umožňují rychlou a snadnou montáž.

Jak vybrat zahradní domek

Vyklápěcí či pevně namontovaná okna?

Vybírat si můžete také různé typy oken. U zahradních domků se setkáte s otočnými okny s vyklápěcí funkcí nebo s pevně namontovanými okny, které nelze ani otevřít, ani vyklopit. V nabídce najdete výplně z plexiskla, jednosklo nebo dvojsklo.

Otočná a otočná vyklápěcí funkce
To znamená, že jednoduchá nebo dvojitá okna lze kompletně otevřít nebo vyklopit.

Jednoduché zasklení
To znamená, že okna a dveře jsou vybavena tabulemi z pravého skla.

Izolační zasklení
To znamená, že okna a dveře jsou izolována dvojitým zasklením.

Jak vybrat zahradní domek

Jakou vybrat střechu a střešní krytinu?

U zahradních domků s plochou či pultovou střechou je dešťová voda na střeše déle než u domků se sedlovými střechami. Proto byste měli plochou střechu trvale chránit před podnebnými vlivy. Zejména se doporučuje pokrytí střechy fólií (např. svařovaným pásem, speciální fólií či podobnými výrobky).
Ani u sedlových střech není standardní střešní lepenka pro první pokrytí dostačující. V závislosti na působení podnebných vlivů je nutné pravidelně kontrolovat stav a utěsnění. Střechu je popř. nutné znovu pokrýt střešní krytinou. U domků s plochými a pultovými střechami se doporučuje vyměnit střešní lepenku po cca 2 měsících za svařovací pás.

Domek si kupujete jen se základní vrstvou lepenky, která je určená jako podklad pod střešní krytinu. Samozřejmě, že můžete na střeše mít jen tuto vrstvu, lepenku je však potřeba zakrýt, aby déle vydržela. Na střechu zahradních domků se ale nejvíce hodí šindel. Nezapomeňte si rovnou koupit i tzv „lepeňáky“, což jsou hřebíky s širokou hlavičkou a krátkou nožičkou na připevnění šindele.

  • 
				Jak vybrat zahradní domek

    Plochá střecha
    Plochá střecha nemá žádný nebo jen mírný sklon. Pro sklon platí různé maximální velikosti.

  • 
				Jak vybrat zahradní domek

    Polokřížová střecha
    Polokřížová střecha je do špičky sbíhající střecha uprostřed domu. Odděluje se po stranách od hlavní střechy a většinou se nachází nad vstupní oblastí.

  • 
				Jak vybrat zahradní domek

    Pagodová střecha
    Pagodovou střechou se nazývá střecha s velmi malým sklonem. Jedná se o tzv. čínskou, velmi výraznou několikapatrovou střechu.


  • 
				Jak vybrat zahradní domek

    Pultová střecha
    Pultová střecha je nakloněna pouze na jednu stranu – spodní okraj střechy tvoří střešní okap a horní hřeben střechy.


  • 
				Jak vybrat zahradní domek

    Sedlová střecha
    Sedlová střecha je rovněž známá pod pojmem štítová střecha a patří mezi nejznámější typy střech.


  • 
				Jak vybrat zahradní domek

    Stupňovitá střecha
    U tohoto typu střechy se boční části nacházejí navzájem ve vertikálním přesazení a vytváří tak výraznou střešní konstrukci.


  • 
				Jak vybrat zahradní domek

    Oblouková střecha
    Oblouková střecha má v průřezu méně než půl kruhu. Tato střecha vyčnívá nad boční stěny (s výběžkem).


Opláštění střechy

EPDM fólie
Zkratka EDPM znamená etylen-propylen-dien-monomer a jedná se o syntetický kaučuk s vynikajícími vlastnostmi. Tento materiál je odolný proti vlivům počasí a vlhkosti, ozonu a teplu. Proto se tato fólie používá u zastřešení.

Pozinkování /s práškovým nástřikem
U pozinkování se opatří ocel tenkou vrstvou zinku. To chrání materiál před korozí. Práškový nástřik je v první řadě jednou z forem lakové vrstvy na vodivých podkladech a slouží k ochraně před korozí.

  • 
				Jak vybrat zahradní domek

    Střešní lepenka
    Jedna vrstva střešní lepenky je zpravidla obsažena v dodávce fošnového domku. Jedná se nicméně většinou o standardní střešní lepenku pro první pokrytí. Ta slouží všeobecně pro první pokrytí, aby měl zákazník možnost si domek při montáži izolovat proti dešti.

  • 
				Jak vybrat zahradní domek

    Asfaltové šindele
    Asfaltové nebo střešní šindele lze pokládat přímo na střešní šalování vašeho zahradního domku.

  • 
				Jak vybrat zahradní domek

    Střešní tašky
    Některé zahradní domky lze pokrýt střešními taškami. Pro tento typ střešní krytiny je nutné zohlednit pokyny výrobce ohledně odstupu jednotlivých střešních latí.

Co byste si měli k zahradnímu domku přikoupit?

Jak vybrat zahradní domek

Barva a lak
Domky se dodávají bez nátěrů a bez povrchové úpravy. Materiál byste tedy měli ještě naimpregnovat a jako nátěr použít slabovrstvou barvu (silnovrstvou barvu vypálí slunce a do dvou let se oloupe).

Ochrana dřeva
Tlaková impregnace, tzv. metoda střídavého tlaku, patří k technikám ochrany dřeva. Je založena na střídavém působení fází vakua a tlaku, ve kterých se do dřeva dopravuje impregnační tekutina. Tato metoda má dřevo ochránit před vlivy vnějšího okolí a působit proti přirozenému rozpadu. Díky vysoce kvalitní tlakové impregnaci je dřevo trvale chráněno proti hmyzu, houbám, hnilobě a také proti vodě a půdě.

Zadlabací zámek
Jedná se o běžný dveřní zámek, který se používá převážně v interiéru pro pokojové dveře, ale také pro zahradní domky.

Profilový cylindrický zámek
Profilový cylindr je formou cylindrické zámkové vložky a patří k nejběžnějším bezpečnostním zámkům pro dveře.

Okapy a sud na dešťovou vodu
Myslete také na to, že zahradní domek je další možnou „sběrnou“ dešťové vody. Abyste předešli hromadění vody kolem domku, po obvodu střechy umístěte okapničky (střešní žlab, okap) a dešťovou vodu uchovávejte v sudech.

nahoru