0 Nákupní seznam 0 Nákupní košík

Hmyzí přátelé

Autor Sascha Borrée stumpft scharfe Sägekanten eines Bambusrohres ab, damit die zarten Bienenflügel der Insekten nicht daran verletzt werden. Danach bringt er die unterschiedlichen Baustoffe seines Insektenhotels regengeschützt in Ziegelsteinen oder bodenlosen Blechdosen unter.
Hmyzí hotel

Hmyz žije téměř všude, rozeznáváme mnoho druhů, a ty mají různé nároky na životní prostředí. Mezi hmyzími druhy je i mnoho škůdců, s nimi si ale při správném hospodaření poradí příroda sama, případně je v případě přemnožení možné použít některé z ekologických postřiků. Bez opylovačů se nám, ani naší zahradě nepovede dobře. Nejoblíbenější skupinou jsou asi motýli, kteří okrašlují naši zahradu a spolu s včelami a čmeláky opylují naše ovocné stromy a květiny na záhoncích. Včelám a čmelákům je třeba nabídnout kvetoucí rostliny po co nejdelší období v roce. Motýlům navíc živné rostliny pro jejich housenky (například kopřivy jsou významnou živnou rostlinou pro řady hmyzích druhů). Zdrojem nektaru a pylu jsou slunečnice, měsíček, kopretina, hluchavkovité rostliny (např. dobromysl, meduňka, máta, šalvěj, mateřídouška) a miříkovité (např. kopr, koriandr). Čmeláci kromě slunečnic navštěvují rádi i různé bobovité rostliny (např. jetele nebo hrách), pro včely je velkým lákadlem svazenka, použitelná i jako vynikající zelené hnojení. Další variantou jsou i speciální směsi různobarevných květin pro motýly a včely, které jim zajistí pestrou pastvu po celý rok. Vykvést a vysemenit můžeme nechat i mnoho druhů zeleniny, např. ředkvičku, kopr, kadeřávek, černý kořen, salát. Ideální je tedy pořídit si na zahrádku běžné bylinky na vaření, na kterých se napaseme my i naši hmyzí přátelé.

Motýli i samotářské včely poletí také za suchým úkrytem, kde mohou přečkat zimu. Takovým místem může být naše kůlna, složené dřevo, nebo přístřešek na kola. Pokud si dovolíme na zahradě trochu nepořádku a uděláme si koutek divočiny, můžeme zde pěstovat plazivé či popínavé keře (například ostružiny a břečťan), své místo si zde samy naleznou i divoké druhy rostlin. Například už zmiňované kopřivy do zahrady přilákají mnoho druhů motýlů. Vhodné je takový koutek umístit do nejméně navštěvované části zahrady, kde nikomu nevadí a zvířata zde mají potřebný klid. Pokud přidáte i hromádku nařezaného dříví, kamení, nebo odumřelý kmen stromu, vytvoříte skvělé místo pro mnoho hmyzích druhů.

Další možností je hmyzí hotel, který tato místa do jisté míry napodobuje a působí více uspořádaným dojmem. Je to soubor různých materiálů s dutinami a simuluje právě staré dřevo, hromady kamení a další místa pro život nebo přezimování hmyzu. Umístěte ho na suchého a osluněné místo zahrady a brzy můžete přivítat první návštěvníky v podobě samotářských druhů včel a různobarevných brouků

nahoru

HORNBACH používá Cookies. Pokud si dále budete prohlížet naše stránky, souhlasíte s využíváním Cookies. Dozvědět se více

x