0 Nákupní seznam 0 Nákupní košík

Jak přilákat ptáky

vogelfutterwippe

Ptáci jsou jakýmsi symbolem živé zahrady. Ptačí zpěv je symbolem jara, hojnosti a třeba ve městech je často nejvýraznější složkou přírody. Ptáci jsou pro fungování zahrady velmi důležití, zbavují rostliny mšic, chrání stromy před lýkožrouty a tesaříky a rozšiřují semínka rostlin. Je proto moudré si je předcházet a na zahradu je přilákat.

Nejrozšířenějším způsobem, jak ptáky nalákat, je přikrmování. Přikrmovat lze po celý rok, potrava by ale měla být pestrá a vyvážená. Především se jedná o přirozenou potravu v podobě výsadeb keřů a stromů s bobulemi, které by na zahradě neměly chybět. Cennými zdroji ptačí potravy jsou šípkové růže, dříny, hlohy a ovocné stromy a keře. Tyto dřeviny jsou důležité i pro další živočichy, z hlediska zadržení vody a boje proti suchu. Další přirozenou potravou pro ptáky je hmyz. Proto je dobré mít na zahradě dostatek přírodní organické hmoty v podobě mulče nebo kompostu, který je pro ptáky přímo prostřeným stolem plným různých brouků, žížal a stonožek. Takovou pochoutkou neopovrhnou ani ježci. Součástí přikrmování ptáků by měla být i pítka na vodu v podobě misek zatížených kamenem rozmístěná na stinných místech zahrady.

Na zimu je dobré nainstalovat i krmítko a pravidelně do něj sypat připravené směsi určené přímo pro ptáčky. Jejich pravidelné přikrmování je důležité zejména v obdobích vysoké sněhové pokrývky. Vyskytne-li se námraza, kdy se veškerá potrava ocitne pod neprostupnou krustou ledu, stává se zimní přikrmování životně důležitým. Umístění krmítek může být libovolné. Dbejte pouze na to, abyste měli na krmítko hezký výhled nejen vy, ale viděli z něj dobře i ptáci. Výhled do všech stran je pro ně důležitý proto, aby včas zaznamenali hrozící nebezpečí a mohli na něj zareagovat útěkem do blízkého úkrytu.

Nebezpečím pro ptáky mohou být čiré skleněné plochy, do kterých by mohli ptáci narazit. Pokud takovou plochu na zahradě máte, například jako součást pergoly, balkonu nebo terasy, opatřete ji ochrannými UV samolepkami. Ty jsou pro lidi takřka neviditelné, ale ptáci je vidí a skleněnou plochu budou vnímat jako překážku a nikoli prostor k průletu..

Dostatek keřů na zahradě láká ptáky nejen k obstarávání potravy, ale také k hnízdění. Pokud u vás ptáci zahnízdí, nerušme je a nepřibližujme se k jejich hnízdům. Stále nás totiž pozorují bystré oči predátorů (straky, sojky, kočky), kteří, pokud je na hnízdo upozorníme, ho okamžitě vyplení. Je také možné ptákům pořídit i další pomůcky na hnízdění. Na kůlnu, nebo jinou stěnu můžeme umístit hnízdní domečky pro vrabce, podložky na hnízda pro vlaštovky, nebo budky pro sýčky. Právě tyto druhy ptáků jsou svým životem vázáni na místa, kde chováme hospodářská zvířata a svědčí jim návrat chovu slepic a ovcí do sadů a zahrádek, kde mimo jiné pomáhají od otravných much. Výskyt různých druhů ptáků také poukazuje na zdraví naší zahrady. I tady platí, že čím více různých druhů ptáků. Tím je naše zahrada zdravější a pestřejší.

nahoru

HORNBACH používá Cookies. Pokud si dále budete prohlížet naše stránky, souhlasíte s využíváním Cookies. Dozvědět se více

x