0 Nákupní seznam 0 Nákupní košík

Jedlá zahrada

Hornbach

Pro zahrádky, které jsou pro nás i zdrojem obživy je vhodné, i s ohledem na přírodu používat ekologická hnojiva a postřiky, které prostředí zbytečně nezatěžují. Ideální je, když je celý systém pěstování uzavřený, tedy když využíváme kompost a organickou hmotu. Kompost bývá někdy zatracován pro zápach a nepořádek, s pomocí kompostérů se však není čeho obávat. Vlastní kompost je možné využívat i například namísto rašeliny. Pro rostliny vyžadující chudý a kyselý substrát lze použít kompost z bukového či dubového listí, případně z mladých větviček jehličnanů. Případně lze zakoupit i různé náhražky rašeliny (např. kůru jehličnatých stromů).

Pokud přemýšlíte, jak se dostat k vlastní zelenině a ovoci a bojíte se nadměrné dřiny, nebo nemáte dost prostor, může pro vás být řešením systém pěstování ve čtvercích. U nás stále převládá systém řádků s cestičkou uprostřed. Takové uspořádání je náročné na práci, vodu a prostor. Pokud se zbavíte cestičky a vytvoříte systém čtverců, které lze snadno a efektivně obhospodařovat, výsledkem bude, že na stejnou sklizeň potřebujete mnohem méně prostoru. Základem je vyvýšený záhon, který si rozdělíte na několik malých čtverečků o rozměru 30x30 cm. Do takto připravených miniaturních políček se sází například po jedné kapustě, čtyřech hlávkách salátu, devíti trsech špenátu nebo se vyseje 16 mrkví či 16 ředkviček.

Zásady pěstování ve čtvercích je možné použít všude tam, kde je schází místo: na terasách, zelených střechách nebo balkonech. Výše položené záhony zjednoduší zahradničení i lidem s bolavými zády nebo lidem na vozíku. Přehledné pěstování pestrých plodin může být inspirací pro komunitní nebo školní zahrady. Namísto jednodruhových jsou vhodné vícedruhové směsi, které se částečně překrývají. Varianta je také ideální z hlediska spotřeby vody. Ta je na řádek je větší, než na jeden shluk a navíc rostliny ve shluku jsou schopny vodu lépe zužitkovat i zadržet. Tato pestrá mozaika různých čtverců láká motýly a další opylovače více, než přírodě nepřirozené jednodruhové řádky.

nahoru

HORNBACH používá Cookies. Pokud si dále budete prohlížet naše stránky, souhlasíte s využíváním Cookies. Dozvědět se více

x