0 Nákupní seznam 0 Nákupní košík

Strom jako domov

Obst Insekten

Stromy jsou dominantou snad každé zahrady a poskytují potřebný stín. Samozřejmě za předpokladu, že dobře vyberete místo tak, že strom stíní váš pozemek, nikoli sousedův.

Pokud mají stromy sloužit jako domov a nabídka potravy pro živočichy, mělo by se jednat o druhy, přinášející bohatou a chutnou úrodu. Opět je pravidlo, že co největší různorodost je tou nejlepší variantou. Na zahradu tradičně patří ovocné stromy, které poskytují potravu živočichům v době květu i plodů. Navíc v jejich kůře žije mnoho nočních motýlů. Ti jsou velmi významnou a často opomíjenou skupinou opylovačů a odmění se vám bohatou úrodou ovoce i zeleniny. U okrasných stromů je dobré vybírat mezi domácími druhy listnatých i jehličnatých dřevin. Na tyto domácí druhy jsou opět navázáni živočichové z naší přírody, navíc tyto dřeviny jsou na naše podmínky zvyklé a nevyžadují tolik následné péče. Například ježci mají rádi zahrady, na kterých stojí alespoň jeden listnatý strom a potrpí si na klasiku – lípu, habr, buk nebo dub. Zahrady ale narozdíl od volné krajiny snesou i exotické druhy, které zahradu příjemně obohatí. Je dobré vybírat mezi kvetoucími dřevinami, například včely určitě ocení jerlíny japonské a další dřeviny kvetoucí brzy zjara.

Druhová rozmanitost dřevin na zahradě je důležitá pro hmyz, který se rád pase nektarem i ovocem co nejdéle po celý rok. Kombinace listnatých a jehličnatých dřevin ocení i ptáci. Každý ptačí druh má své preference, kosi hnízdí rádi v živých plotech, hrdličky na jehličnatých stromech, drozdi a pěnkavy staví klasické hnízdo ve větvích listnatých stromů a keřů. Mnoho druhů ptáků a také netopýrů hnízdí v dutinách stromů. Pro ně jsou důležité budky, které mohou stromovou dutinu velmi dobře nahradit a být tak bezpečným úkrytem, zimovištěm a místem pro rozmnožení. Dutiny stromů i budky jsou pak zajímavým zimovištěm i pro některé druhy hmyzu, například pro užitečné samotářské včely. Všichni tito živočichové jsou pro naši zahradu vítanými pomocníky a platí pravidlo, že čím rozmanitější druhy stromů a keřů na zahradě máme, tím rozmanitější budou i druhy živočichů, kteří nám na zahradě pomohou s opylováním, likvidací škůdců i pestrou podívanou.

Stromy jsou ale domovem nejen v době svého růstu. Pokud někde v odlehlém koutě zahrady ponecháme malou hromadu listí a větví, zanedlouho se z ní stane úkryt pro obojživelníky, plazy, hmyz, pavouky a malé savce. Listí shrabané pod keře je vítaným úkrytem pro hmyz a následnou hodovní síní pro ježky. Ti nám na oplátku pomůžou s malými hlodavci v záhoncích a postarají se o většinu hmyzích škůdců i slimáků. Pro ježky je důležitou podmínkou mít prostupný plot, tedy mít na zahradu z několika míst přístup o velikosti cédéčka.


nahoru

HORNBACH používá Cookies. Pokud si dále budete prohlížet naše stránky, souhlasíte s využíváním Cookies. Dozvědět se více

x