Nákupní seznam 0 Nákupní košík 0

MACHR | Stories 057: Vůně železa

Umělecký kovář Vlado Eperješi

O té doby co Vlado Eperješí alias Vepi poprvé přičichl k železu, nedokázal se ho vzdát. Práci elektrikáře vyměnil za umělecké kovářství, ve kterém našel zalíbení. Vladovým heslem je spontánnost. Aby si sám sobě dokázal, že umí vytvořit téměř cokoli, postavil si jeho největší srdcovku - Dračí auto. Vepi má prostě to správné oko. Na šrotišti vidí potenciál v takových věcech, kterých si ani šrotař nevšimne.

Doba čtení: 2 min.
Paradoxem mého současného zaměstnání je, že jsem vlastně vyučený elektrikář."

V žádném ze svých předchozích zaměstnání Vepi nenašel zalíbení. Až pořádná fyzická práce, která mu zaměstnala ruce i hlavu, se stala tou vyvolenou, se kterou je už téměř 20 let a zůstane už pravděpodobně navždy.

Od šroubku až po dračí auto

Vladimír Eperješi je samouk. Kovářskému umění se naučil sám stylem pokus – omyl. Začínal drobnostmi, až postupně začal vyrábět na míru brány, mříže či zábradlí a dnes se už nebojí pustit ani do originálního dračího auta. Tvoří ho stovky šupin a přibližně tuna železa. To už je pořádný drak, co říkáte?

Dračí auto

Místo výrobní haly dětský pokoj

Vlada najdete v Košicích na Hrnčiarské ulici. I přes originalitu a majestátní rozměry jeho děl nečekejte žádnou velkou halu – svou dílnu přezdívá dětský pokoj. V ní si hraje a dává život spontánním nápadům.

Vladova dílna
Jsou věci, které jsou jednoduché, které si jen jednoduše křídou načmárám na stůl."

Jinak tomu bylo u dračího auta, které mu zabralo 3 roky práce. Výsledek však stojí za to a Vepi s ním může hrdě machrovat.

Umění z odpadu

Výrobky Vladimíra Eperješiho můžeme s čistým svědomím nazvat uměním – šrot art. Nepotřebné, vyhozené, přehlížené kousky? Ráj pro Vlada.

Já na šrotišti vidím věci, které dokáží upoutat, a které šrotař nevidí. Při vážení se mě pak vždycky ptá: 'Kde jsi to našel?'"

Jednoduše má na svoje železo čuch.

Dvojitá radost

Pro Vlada je jeho práce koníčkem, kterému se věnuje s vervou. Největší motivací je vyrobit vždy něco, čím může svým zákazníkům vykouzlit úsměv na rtech. Tehdy má radost i on. Pokud vám železo a práce Vladimíra Eperješiho zavoněli, více se dozvíte v následujícím rozhovoru.

HORNBACH používá Cookies. Pokud si dále budete prohlížet naše stránky, souhlasíte s využíváním Cookies. Dozvědět se více

x