FAQ

Jak sázet okrasné keře a živé ploty

Jak sázet okrasné keře a živé ploty

Brousíte si zuby na nový živý plot? Potřebujete co nejelegantněji vyřešit pohledovou ochranu a zastínění? Přinášíme vám nejdůležitější informace o tom, jak živý plot vybrat a jak o něj pečovat.

Po jakých živých plotech se dívat?

S vaším živým plotem budete trávit hodně času, možná to dá i dlouhodobý vztah. Takže byste měli jeho výběru věnovat víc času. Základní rozdělení živých plotů je následující:

  • Opadavé živé ploty
  • Stálezelené živé ploty
  • Kvetoucí živé ploty

Listnaté živé ploty se vyvíjejí s ročním obdobím. Listy se na podzim zbarvují a opadávají. To samé platí o kvetoucích živých plotech. Pokud hledáte živý plot, který bude zároveň přírodní pohledovou ochranou, tak sáhněte po stálozelených živých plotech.

A jaké jsou nejoblíbenější živé ploty?

Opadavé živé ploty Stálezelené živé ploty Kvetoucí živé ploty
Javor polní Tis Zlatice
Habr Túje Dřín obecný
Ptačí zob Cypřiš Rakytník řešetlákový
Hloh obecný Blýskalka Dřišťál obecný
Jak sázet okrasné keře a živé ploty

Pozor na jedovaté živé ploty

Některé živé ploty vystrkují drápky, a to doslova. Takový výhonky dřišťálu obecného jsou posety ostrými trny. Živé ploty, jako například tis nebo ptačí zob, jsou zase jedovaté. Takže pokud máte děti a domácí mazlíčky, při výběru na to myslete.

Vhodnější je pro tyto případy například živý bukový plot. Červený buk sice není stálezelený, ale ani v zimě neztrácí na své neprůhlednosti. Jak to funguje? Listy na podzim neopadávají, ale jen ztrácejí své zelené zbarvení.

Pokud byste rádi se svými dětmi pozorovali včely a další druhy hmyzu, které sedá z květu na květ, tak je pro to vhodný tavolník. Třeba bílý tavolník popelavý je hustý keř, který je v létě zelený a od dubna do května vytváří květy. Bílý tavolník popelavý je robustní, nenáročný na péči a mimořádně oblíbený u včel.

Jak vybrat živý plot

Než si svůj živý plot zakoupíte, měli byste si odpovědět na dvě otázky. J akou bude mít živý plot funkci a kde bude umístěn? Má být vysokou pohledovou ochranou po celý rok, nebo sloužit jako sředně vysoký dělicí prvek u sousedovy zahrady, či jen jako lem kolem záhonu? Výšku živého plotu je celkem důležité při výběru zohlednit.

  • 
				Jak sázet okrasné keře a živé ploty

    Vysoké živé ploty dorůstají do výšky více než 2,5 metru. Do takové výšky dorůstají některé odrůdy bobkovišně, cypřišku a túje.

  • 
				obr jak sazet okrasne kere zive ploty 03

    Nízké živé ploty dorůstají do koncové výšky 1 metru. Na velkých zahradách slouží často jako dělicí prvek mezi jednotlivými částmi zahrady. Jako nízký živý plot se používají pomalu a málo rostoucí dřeviny, jako například tis, mochnovec, zimostráz a některé odrůdy cesmíny.

  • 
				Jak sázet okrasné keře a živé ploty

    Středně vysoké živé ploty dorůstají až do výšky 2,5 metru. Co se týče živých plotů, jedná se o klasiku, které určitým způsobem vymezují pozemek. Do střední výšky dorůstají např. ibišek, dřišťál nebo ptačí zob.

Umístění

Před zakoupením živého plotu si ujasněte, jaké vlastnosti má vaše půda. Je spíše písčitá nebo jílovitá? Kyselá nebo zásaditá? Nachází se místo pro výsadbu na slunci nebo v polostínu? Některé rostliny pro živé ploty, jako například javor dlanitolistý, snášejí dobře stín, jiné, jako například růže pro živé ploty mají rády slunná místa.

Předpěstované živé ploty jako pohledová ochrana

Trvá vám vše příliš dlouho? Pořiďte si předpěstovaný živý plot.
Je to jako mávnutí kouzelným proutkem, protože po vysazení vypadá vše hned tak, jakoby živý plot na vaší zahradě stál již roky, s hustými listy a neprůhledný.

Rostliny pro živé ploty jsou dodávány často se stabilni mřížkou nebo špalíry pro popínavé rostliny. Prvky živého plotu můžete vysadit do výsadbových jamek a je hotovo. Živý plot na běžný metr lze zpravidla vysazovat od února do listopadu. Živé ploty pro pohledovou ochranu se dobře vyjímají také jako ohraničení přístřešku pro auto, bazénu nebo popelnic.

  • 
				Jak sázet okrasné keře a živé ploty

    Pomalu rostoucí živé ploty

    Pokud lze hovořit o pouze malých přírůstcích výšky a šířky za rok, jedná se o pomalu rostoucí živý plot. Pro rychlou pohledovou ochranu si kupte již velké rostliny.
    Mimořádně pomalu rostoucí: zimostráz, cesmína, zimolez, brslen, tis.

  • 
				Jak sázet okrasné keře a živé ploty

    Rychle rostoucí živé ploty

    Pokud lze hovořit o velkých přírůstcích výšky a šířky za rok, jedná se o rychle rostoucí živý plot. Takový živý plot poskytuje pohledovou ochranu rychle, ale také vyžaduje intenzivnější péči než pomalu rostoucí živé ploty.

    Mimořádně rychle rostoucí rostliny pro živé ploty: javor babyka, habr obecný, bobkovišeň, ptačí zob, túje ‚Brabant‘, cypřišek Leylandův.

Jak sázet okrasné keře a živé ploty

Kdy živý plot vysadit

Na výsadbu živého plotu neexistuje ideální doba. Záleží na tom, jestli rostliny koupíte jako rostlinu v nádobě, rostlinu s balem nebo s obnaženými kořeny.
Pokud je rostlina v nádobě, je vysazena v květináči a můžete ji v podstatě přesadit kdykoli v průběhu roku. Mladé rostliny je nutné pravidelně zalévat.

Rostliny s balem vysazujte ideálně od září do května. Výjimku tvoří stálezelené živé ploty. Správným okamžikem pro výsadbu je v tomto případě září až říjen. Díky tomu bude stálezelený živý plot uvolněně růst ještě před zimou, aby přečkal studené roční období. Rostliny s balem musíte sledovat víc, než rostliny v nádobě, protože jejich kořeny jsou o něco citlivější.

Cenově výhodnější jsou rostliny s obnaženými kořeny, které nejsou chráněny zeminou. Proto je pro ně vhodná doba na výsadbu běhěm podzimu.

  • 
				Jak sázet okrasné keře a živé ploty

    Rostliny v balu jsou zabaleny v klick nádobě. Specialitou „ClickCo“ jsou 4 poutka, která pevně drží bal se zeminou. Ty lze vycvaknout směrem nahoru a bal se zeminou vyjmout. Výhodou je, že rostlina je prodávána s balem a „ClickCo“ ukládá v balu veškerou vlhkost. Díky tomu rostlina tak rychle nevyschne.

  • 
				Jak sázet okrasné keře a živé ploty

    Rostliny v nádobě jsou dodávány buď s květináčem, kbelíkem nebo jinou nádobou. Výhodou je, že rostliny jsou v nádobách předpěstované a tyto rostliny jsou k dispozici po celý rok. Měli by se vysadit, dokud není zamrzlá půda.

    Velkou výhodou je, že rostlina v nádobě má již první rok výsadby běžný roční přírůstek, na rozdíl od rostlin s kořeny nebo balem. U těch se musí teprve vykopané kořeny opět obnovit, kvůli čemuž je růst první rok trochu skromnější.

    U rostlin v nádobě je uváděn objem květináče (v litrech – l) a/nebo průměr květináče.

  • 
				Jak sázet okrasné keře a živé ploty

    Rostliny se vyrývají přímo z půdy s kořenovým balem se zeminou a takto čerstvé se balí. Kolem kořenového balu se zeminou se omotá jutová tkanina nebo balicí plátno. Tento druh balení se provádí pouze na jaře a na podzim, ne během vegetačního období.

    Vyrytím ztrácí rostlina kořenovou hmotu a vykopané kořeny se musí opět obnovit. V důsledku toho je růst v prvním roce skromnější než např. u rostlin v nádobě.

  • 
				Jak sázet okrasné keře a živé ploty

    Označení „s obnaženými kořeny“ znamená, že kořen je dodáván bez zemního balu, takže je takzvaně nahý. To znamená, že porost je nutné po obdržení co nejrychleji vysadit. Tyto rostliny mají krátkou dobu pro výsadbu v řádu několika týdnů na jaře a na podzim.

  • 
				Jak sázet okrasné keře a živé ploty

    Rostliny se zabalenými kořeny jsou dodávány v květináči se substrátem u kořenů a musejí se ihned vysadit. Tento druh obalu se vyskytuje většinou u růží a je k dispozici na jaře a na podzim.

    U rostlin se zabaleným kořenovým balem se zboží s obnaženými kořeny zabalí do květináče a vyplní substrátem. Výhodou přitom je, že kořeny jsou chráněny, a díky tomu tak rychle nevyschnou.

  • 
				Jak sázet okrasné keře a živé ploty

    Výška výsadby

    U všech údajů o velikostech jsou rostliny měřeny vždy do horního okraje až po bal, resp. nádobu, takže jen ta část zahradní rostliny, která je později také vidět nad zemí. Výška rostliny je uváděna v cm.

Tip: Vysázení na podzim má své výhody

I když můžete některé rostliny pro živé ploty vysázet kdykoli v průběhu roku, nabízí se jako mimořádně vhodná doba k výsadbě podzim. Do jara budou vaše rostliny pro živé ploty dobře zakořeněné a mohou bez zpoždění vytvořit výhonky.

Při sázení zachovejte mezery

Pokud se jednotlivé rostliny pro živé ploty vysázejí příliš těsně u sebe, budou si navzájem ubírat světlo a živiny. Rozestupy by ale neměly být ani velké, jinak by mohly vzniknout nehezké mezery, které by se zacelovaly pouze pomalu nebo vůbec.

Podle toho, zda se rozhodnete pro volně rostoucí živý plot nebo tvarovaný živý plot, platí pro výsadbu následující rozestupy:

  • Volně rostoucí živé ploty, jako například zlatice, šeřík, trojpuk, dřín a zákula mají doporučený rozestup pro výsadbu cca 1 metr.
  • Tvarovaný živý plot se často skládá pouze z jednoho druhu rostlin, stříhá se min. 1krát do roka, má rovný růst a je neprůhledný. K tomu patří především živé ploty z túje, bobkovišně, tisu, cesmíny a habru obecného. Doporučené mezery pro výsadbu činí cca 0,5 metru.

Jak sázet okrasné keře a živé ploty

Jak živý plot správně stříhat

Pořídit si živý plot znamená o něj pravidelně pečovat. Stříhání živého plotu je důležité nejen proto, aby si váš živý plot zachoval svůj tvar, ale také aby zůstal hustý a kompaktní.

Během doby, kdy si ptáci staví hnízda, snášejí vajíčka a líhnou se mláďata, tak živ plot před každým stříháním musíte zkontrolovat. Co je radikální a údržbový řez?

  • 
				Jak sázet okrasné keře a živé ploty

    Radikální řez

    U starých živých plotů pomůže častokrát pouze radikální řez, aby živý plot opět zazářil a zmizely mezery. Zimní dny, kdy nemrzne, jsou dokonalé pro omlazovací řez. Použijte nůžky na živé ploty s velkým rozevřením čepelí a silným motorem. Větve prostříhejte až k nejsilnějšímu kmeni, aby mohly na jaře dorůst do hustší a silnější podoby.

  • 
				Jak sázet okrasné keře a živé ploty

    Výsadbový řez

    Název hovoří sám za sebe. Výsadbový řez se provádí již při vysazení a slouží pro rovnoměrný růst rostliny. Tím položíte základ zdravému růstu. Při stříhání dbejte na to, aby byl zachován přirozený tvar růstu rostliny. U výsadbového řezu se zkrátí výhonky o 1/3. Stříhá se tak, aby zůstalo 5 až 7 hlavních větví. U vzpřímeného růstu ukazuje poslední oko ven, u povislého růst ukazuje poslední oko dovnitř.

  • 
				Jak sázet okrasné keře a živé ploty

    Údržbový řez

    Údržbový řez slouží k tomu, aby si dřeviny zachovaly svoji sílu růstu a kvetení. Během fáze šlechtění za uplynulé 3 roky by se měly stromy prořezávat jednou ročně. Odřízne se přibližně cca 1/3 všech větví. Odumřelé dřevo a větve, které se kříží, se vyříznou. Čím je rostlina prořezávána výrazněji, tím vice výhonků pak vytváří. Při prořezávání dávejte vždy pozor na to, abyste stříhali směrem k vnějším poupatům.

  • 
				Jak sázet okrasné keře a živé ploty

    Tvarový řez

    Stále zelené dřeviny se často stříhají do hezky tvarovaných figur. Zde se doporučuje provést v květnu/červnu první prořezání a ještě jednou dodatečný řez na podzim.

  • 
				Jak sázet okrasné keře a živé ploty

    Tvarový řez

    U tvarového a údržbového řezu stačí nůžky na živé ploty s čepelemi s malým rozestupem, jelikož se stříhají hlavně mladé a tenké větvičky. V ideálním případě byste měli svůj živý plot sestříhat do mírně lichoběžníkovitého tvaru.
    Nechte spodní větve o něco delší než horní, tak půjde do všech částí živého plotu dostatek světla. Z nově vyrostlých výhonků můžete rovně ustřihnout 10 až 15 cm. Natáhněte si šňůru jako orientační pomůcku, aby živý plot byl rovný.

  • 
				Jak sázet okrasné keře a živé ploty

    Zastřihování

    U zastřihování by měl být rozestup mezi čepelemi u vašich nůžek trochu větší, než je tloušťka větvě živého plotu. Pro zastřiháváni si vyberte dny, kdy nemrzne, a zkraťte výhonky, které nesou ovoce, o 2/3. Tak odstraníte konkurenční výhonky a větve budou moci vyrazit opět o něco silněji. U porostů pro živé ploty, které pocházejí od stromu, jako např. javor babyka nebo habr obecný, můžete v prvním roce odstřihnout 3/4 špiček výhonků, tak se budou větve silněji rozvětvovat, a živý plot tak bude hustší.

V jakém ročním období živý plot stříhat?

Odpovědi na otázky, kdy je dobré živý plot stříhat, omlazovat, prostřihávat a jak často se o něj starat, tak ty pro vás máme také.

  • 
				Jak sázet okrasné keře a živé ploty

    Jarní řez

    Na jaře se prořezávají zásadně dřeviny, které kvetou v létě (a v období kolem nebo po svatojánské noci), protože rodí své květy na jednoletém dřevě. Po prořezání vytvoří nové, silné výhonky, které ponesou bohatou květenu. Např. ibišek, hortenzie latnatá, komule, atd.

  • 
				Jak sázet okrasné keře a živé ploty

    Letní řez

    V květnu a červnu se prořezávají keře a stromy, které kvetou na jaře. Ranně kvetoucími jsou například zlatice a šeřík obecný, které vytvářejí své květy na předloňském dřevu. U nich se vždy u kmene uřezávají velké staré výhonky. Tak vznikají mladé čerstvé výhonky, které mohou nadcházející jaro opět vykvést. V létě se stříhají i rostliny, které nemají růst tak výrazně.

  • 
				Jak sázet okrasné keře a živé ploty

    Pokud se musí prořezání provést ještě jednou před příchodem zimy, počkejte ideálně až na podzim. Nejlepší dobou je polovina října až začátek listopadu. Pak bude živý plot už v klidové fázi a nebude vytvářet další výhonky. Půda nesmí být zamrzlá, a ani by nemělo svítit slunce.

  • 
				Jak sázet okrasné keře a živé ploty

    Ovocné dřeviny mají rády prořezávání v zimě. V této době nenesou stromy ani keře žádné plody. Dlouhé výhonky zkraťte, aby ovocná dřevina získala více světla a energie.

Další tipy na prořezávání živých plotů

  • Jehličnaté dřeviny stříhejte od začátku, jinak si na stříhání nezvyknou. Raději stříhejte častěji, zato méně zkracujte.
  • Jehličnaté dřeviny vytvářejí ze starého dřeva výhonky špatně nebo vůbec.
  • Živé ploty s velkými listy nestříhejte pomocí elektrických nůžek na živé ploty. Dochází přitom k poškození mnoha listů. A nejenže pak vypadají nevzhledně, ale také mohou do otevřených ran pronikat původci různých onemocnění.
  • Nestříhejte, když praží slunce. Raději stříhání živého plotu odložte na nějaký zamračený den.
  • Vždy stříhejte zdola nahoru.
  • Řez živého plotu bude rovný, pokud natáhnete mezi dvě bambusové tyčky šňůru.
  • U některých hustě rostoucích živých plotů, jako např. u túje můžete ustřihnout odumřelé vnitřní větve.
  • Používejte pouze ostré nástroje, které nemohou výhonky ani listy pohmoždit.

Jak vyplnit mezery v živém plotu

Objevili jste v živém plotu díru a mezery. Co teď? Není důvod k panice, dá se s tím pořád něco dělat. U menších mezer v živém plotu častokrát postačí více slunečního světla, a mezera zanedlouho zmizí. Jednoduše ostříhejte přiléhající větve, které na váš živý plot vrhají stín.

Pokud bude mezera větší, můžete položit dva sousedící výhonky pomocí dvou překřížených bambusových tyček přes otvor do vodorovné nebo diagonální polohy. Výhonky mírně zkraťte a chvilku počkejte. Podpoříte tím růst nových větviček a místo by se mělo brzy samo zacelit.

Pokud by vypadla celá rostlina živého plotu, pomůže jen dodatečné vysazení. Rozhodněte se pro rostlinu, která je přibližně tak vysoká jako zbytek živého plotu. Jinak nebude mít nová posila vůbec šanci.

Jak sázet okrasné keře a živé ploty