Návod

Jak štukovat stěny a strop

Jak štukovat stěny a strop

Pokud už jste absolvovali všechny domácí experimenty, jak si vylepšit stěny interiéru, a pokorně se vracíte k čistým a hladkým stěnám a stropu, osvojte si slovo štuk. Jeho pomocí stěnám svého domova vrátíte čisté linie i jednoduchost, s nimiž se rýmují nejnovější trendy v bytové architektuře.

Štuk je jemná omítka ze sádry, vápna, jemného písku a pojiva, která se používá především na stropy a stěny. Je vhodná i pro nanášení na stěny panelových bytů. Výrobci nabízejí polotekuté i suché štukové směsi, které se po smíchání s daným množstvím vody aplikují klasickým způsobem. Slabá vrstva štuku zaplní drobné trhlinky a vzduchové otvory ve stěně. Nový povrch stěny se pak snadno maluje, a to již 24 hodin po úpravě.

Existuje nepřeberné množství hotových štukových omítek. Mezi nejoblíbenější patří vnitřní i venkovní omítková směs (např. Keraštuk). Je dodávána v pastovité konzistenci, která umožňuje okamžité použití. Omítka je po zaschnutí šedobílá a její překrytí malířským nátěrem není vždy nutné.

Štuková omítka (v tomto případě značky Keraštuk) je vyrobena z ekologicky nezávadných surovin - směsi jemného křemenného písku, plaveného kaolínu, vápna a organického pojiva. Nanáší se ručně ocelovým hladítkem. Je určena pro tenkovrstvé venkovní i interiérové omítky, na méně exponované povrchy se základní omítkou nebo na betonové panely. Na metr čtvereční plochy při souvislé tloušťce vrstvy 1,5 milimetru vystačí 2-3 kilogramy materiálu. Prodejce tuto hodnotu nazývá vydatností.

Odborníci použití hotové štukové omítky nevylučují ani z pokusů opatřit štukem sádrokarton, ale shodli se na tom, že daleko lepší službu udělá hustá barva nanesená na plochu opatřenou penetrací.

Na tento projekt budete potřebovat

Materiál

Krok za krokem

Připravte si podklad pro štukování

Ideální je pořídit si hotovou namíchanou štukovou omítku, která se používá nejen pro zhotovení finálních úprav zdí, ale i pro opravy starých omítek nebo na povrchy jako je hladký beton a pórobeton. Při použití v méně náročných objektech může nahrazovat pro svou bělost i základní malířský nátěr.

Namíchaná štuková omítka se snadno aplikuje, je okamžitě použitelná, odpadá míchání na „místě činu“ a díky své konzistenci zachovává konstantní kvalitu hmoty. Je použitelná pro nejen pro interiéry, ale i exteriéry.

Štukové omítky dělíme na vápenné, sádrové, sanační a vápenocementové. Odlišné jsou typy pro vnitřní a vnější použití a výběr záleží i na tom, budeme-li pracovat ručně, nebo práci svěříme příslušnému stroji.

Sádrový štuk lze natahovat až do tloušťky dvou centimetrů, takže s ním lze i bez větších obtíží srovnávat prohlubně a propadliny na stěnách. Pokud se ve vašem pokoj nacházejí díry většího charakteru, zadělejte je klasickou sádrou.

Stěny včetně stropu se nejprve musí očistit od starých nátěrů či tapet, zbavit je nerovností a nově upravit. Proto před štukováním není radno podcenit přípravu podkladu. Nevyhnete se očistění, odmaštění a vyrovnání. Tam, kde nestačí vyrovnávací stěrky, zejména na siporexových příčkách, pomůže perlinka – síťová tkanina, která povrch vyrovná a zpevní. Naprosto nezbytný je penetrační nátěr.


01

Nejdříve si vezměte ruční váleček. Aby se měl štuk čeho chytit, válečkem stěnu pořádně napenetrujte penetračním nátěrem.

 Jak štukovat stěny a strop
02

Během zasychání penetračního nátěru si zatím dobře rozmíchejte materiál. Pozor, pasta se neředí, je opravdu nutné, abyste jí pořádně promíchali. Můžete čímkoliv, třeba i vrtačkou.

 Jak štukovat stěny a strop
03

Štuk máte připravený, jde se na to. Pomocí ocelového hladítka rovnoměrně natáhněte 2 – 3 mm silnou vrstvu. Ta musí před dalším nátěrem zaschnout.

Dokud ještě máte dostatek elánu a sil, vrhněte se na strop. Z toho bolí ruce nejvíce. Pomocí menšího natahováku začnete štuk nanášet na okrajích stropu. Velkým ocelovým natahovákem pak štuk nanesete na velké plochy. Nanášejte vždy jen slabou vrstvu a nabírejte jen malé množství, protože jinak by vám štuk padal na zem.

Postupujte tak, že štuk nejdříve vtlačujte do stropu a poté uhlazujte. Ovšem opatrně, aby se vám netrhal. Štuk nechte zavadnout a stejně natáhněte druhou vrstvu, která půjde mnohem lépe. Nikde se nesmí objevit propadlá či vystouplá místa.

 Jak štukovat stěny a strop
04

Vyzkoušejte, jestli stěna částečně zaschlá. Pokud při dotyku stále lepí, dejte tomu ještě čas.

 Jak štukovat stěny a strop
05

Pokud už je vše v pohodě, vyhlaďte stěnu pomocí hladítka. Nezapomeňte vyhladit i rohy.

 Jak štukovat stěny a strop
06

Teď už můžete aplikovat druhou vrstvu. Opět nanášejte hmotu ocelovým hladítkem, tentokrát ale vrstvu tenčí, maximálně 2 mm.

 Jak štukovat stěny a strop
07

Po zaschnutí druhé vrstvy si vezměte na pomoc ruční halogenové světlo. Pomocí světla a stínů totiž uvidíte zbylé nerovnosti, které je potřeba dohladit.

 Jak štukovat stěny a strop
08

Stěnu navlhčete a pomocí filcového hladítka řádně roztočte. Světlem si stále průběžně kontrolujte nerovnosti. Nerovná místa navlhčete a zase vyhlazujte až do chvíle, kdy bude stěna dokonalá.

Až uvidíte, že štuk začíná místy světlat, přichází čas na rozmytí. Na to použijte molitanový filc. Namočte ho ve vodě a točte s ním po stropě. Sílu tlaku vyvíjejte podle toho, zda přejíždíte po měkkém štuku nebo tvrdším. Opatrně, ať ho nevymyjete příliš. Jestliže vznikne někde propadlina, naneste na ni nový štuk a až zavadne, rozmyjte ho do okolní plochy. Nezapomeňte štuk na stropě napenetrovat v silnější vrstvě. Přece jen se v těchto místech musí omítka vypořádat se silnějším gravitačním zatížením.

 Jak štukovat stěny a strop
09

A máte hotovo. Až štuk dobře zaschne, omeťte ho smetákem. Po nanesení štuku, vyhlazení a dostatečném vyschnutí můžete začít s malováním barvou. Počítejte s tím, že ze začátku bude barva vypadat nerovnoměrně a budou prosvítat světlejší místa. Je to normální. Až zeď dostatečně proschne, zpravidla během několika dní, skvrny zmizí a barva zůstane jednolitá.

 Jak štukovat stěny a strop