0 Nákupní seznam 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 98 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
7. 4. 2023 8:00 - 21:00 hod.
9. 4. 2023 zavřeno
10. 4. 2023 zavřeno
Tuto informaci jste si vytiskli dne 28.03.23 v 10:22 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.
Poradenství

Ecodesign - ekologická kamna na dřevo a pelety

Doba čtení: 4 min.
Ecodesign - ekologická kamna na dřevo a pelety

Šetrné vytápění dřevem – to je cíl nové směrnice EU Ecodesign 2022. Zde se dozvíte, o jaké opatření jde a na které klimaticky příznivé faktory musí výrobci dávat pozor.

Jako regionálně dostupný obnovitelný zdroj energie má dřevo neutrální vliv na emise CO2. To však neplatí pro systémy vytápěné dřevem a kamen na dřevo, která mají své nejlepší roky za sebou. Ta často poškozují vaše zdraví i životní prostředí. Na vině jsou vysoké emise pevných částic a nízká energetická účinnost.

Nová směrnice EU Ecodesign 2022 tomuto znečištění životního prostředí čelí.

Od 1. ledna 2022 by tedy měla jít do prodeje pouze kamna šetrná k životnímu prostředí. Mnoho výrobců na situaci zareagovalo a včas si zajistilo pořádnou zásobu kamen s vyšší účinností a s menšími emisemi. Načerpejte informace o nové směrnici EU a o výrobcích, které již jsou v souladu s novou ekologickou normou.

Co znamená “Ecodesign 2022“?

Ecodesign v zásadě definuje ekologicky šetrný design výrobků spojených se spotřebou energie a má za úkol udělat celý životní cyklus energeticky účinným nebo recyklovatelným. Dodržované zásady jsou také definovány jako zásady pro označení CE, a vztahují se na zboží uváděné na trh EU.

Jako jedno z mnoha opatření (např. vodovodní baterie a armatury šetřící vodu nebo okna s nízkým součinitelem prostupu tepla) je v rámci „Ecodesignu 2022“ nastaveno také ekologické plánování „lokálních topidel na tuhá paliva“, tedy kotlů a kamen na tuhá paliva.

Nařízení EU specifikuje minimální požadavky na topná zařízení na tuhá paliva, které musí být splněny, aby mohla být uvedena na evropský trh. Od roku 2022 se budou v rámci EU nebo EHP vyrábět pouze kamna a kotle splňující všechny požadavky.

Konkrétně existují dva klimatické a environmentální aspekty, na které se EU zaměřuje:

  • Energetická účinnost vytápění: účinnost a regulovatelnost spalování a akumulace tepla, zvýšení teploty spalování
  • Emise: pevné částice (PM), organické plynné sloučeniny (OGC), oxid uhelnatý (CO) a oxidy dusíku (NOx)

Ecodesign - ekologická kamna na dřevo a pelety

Co je dobré vědět?

Mnoho výrobců již zareagovalo a přizpůsobilo svůj sortiment na základě požadavků Ecodesignu 2022.

Výhody pro vás i životní prostředí

Co je velmi prospěšné pro naše klima, může být prospěšné i pro vás jako zákazníka a uživatele:

  • nízká spotřeba a nižší náklady na vytápění,
  • vyšší kvalitu a nižší znečištění ovzduší a snížení tím způsobených onemocnění srdce a plic,
  • udržitelná kamna na dřevo nebo kotel se zlepšeným tepelným výkonem.

Pryč se starými kamny?

Kamna, která jsou starší 10 let, jsou zpravidla považována za výrazně větší znečišťovatele než nová kamna a měla by projít kontrolou. Informaci najdete na protokolu o revizi od vašeho kominíka nebo na zkušebním štítku. U kamen, která nemohou nebo již nemají kontrolní štítek, platí pokyny výrobce.

Nemusíte vyměňovat svá stará kamna.

Směrnice EU Ekodesign 2022 vyžaduje, aby jednali pouze výrobci. Není však na škodu nechat si zkontrolovat účinnost a hodnoty emisí, abyste se mohli rozhodnout.

Výrobci kamen s Ecodesign 2022

V HORNBACHu najdete mnoho krbů a kamen na dřevo a pelety. Chcete mít při hledání nových kamen jistotu, že kamna vašich snů splňují předpisy pro Ecodesign? Doporučujeme se orientovat na následující výrobce. Ti již v předstihu provedli úpravy svého sortimentu.

nahoru