Stories 035: Kryštof a jeho roboti

Kryštof je nadšený, introvertní tvůrce a sběratel vyřazených, použitých nebo starých věcí od elektronických přístrojů až po nádobí, technické součástky nebo třeba jiné domácí potřeby. Zkrátka toho, co se mu zdá z nějakého důvodu zajímavé, něčeho, co mu darují jeho přátelé. Živí se jako údržbář a zahradník, má přístup na místa, na kterých se nachází nepřeberné množství „materiálu“ pro jeho tvůrčí záměry.

Režie: Viktorie Lörinczová | Kamera: Vojtěch Nedvěd

Je to taková moje zašívárna,“
říká Kryštof.

Počátek

Na staré půdě barokního domu v centru Plzně si vytvořil vlastníma rukama zázemí a kout pro realizaci kreativních představ. Svoji vášeň našel v tvorbě nejrůznějších typů robotů, které skládá z nasbíraných věcí a tím jim dává nevšední podobu a charakter. Prvního robůtka vytvořil někdy před osmi lety a nyní jich má něco přes 60.

Na staré půdě barokního domu v centru Plzně

Robůtci

V útrobách půdy můžete nyní nalézt třeba robota Lampičkáře, který funguje jako lampička a reaguje na zvuky, díky kterém se rozsvítí a zhasne. Podobně funguje i robot, který umí připravit tousty nebo který funguje jako rádio. Každý má vždy své jméno dle toho, z čeho se skládá nebo co umí − robot sukničkář má kovovou sukýnku.

Inspirace

Jak sám říká, v dětství vídal ve filmech spíše negativně laděné roboty, jako byl např. Robocop nebo Terminátor. Ti ho ale strašili, tak si začal sám tvořit roboty kladné, milé a naopak lidem pomáhající ne ubližující.

Své výtvory zatím daruje přátelům, občas je vytváří na zakázku.

Své výtvory zatím daruje přátelům, občas je vytváří na zakázku. Robůtci většinou nachází místo v interiéru, kam vnáší ojedinělou atmosféru.