0 Nákupní seznam 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 00 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
1. 5. 2024 8:00 - 21:00 hod.
8. 5. 2024 zavřeno
Tuto informaci jste si vytiskli dne 29.04.24 v 0:42 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.
Poradenství

3 tipy pro akvarijní techniku, která zpříjemní život vám i rybičkám

Plánujete nákup nového akvária a nyní usilovně přemýšlíte, co vše budete potřebovat? Už nemusíte. Vytvořili jsme pro vás stručný seznam, na vás je jen samotný výběr. Jdeme na to.

 3 tipy pro akvarijní techniku, která zpříjemní život vám i rybičkám

Filtrovat, či nefiltrovat? Aneb akvarijní filtry

Odpověď zní jasně: „Filtrovat!” Proč? Filtr je velmi důležitou součástí akvária. Většina lidí si myslí, že jeho hlavní úkol je vytvářet krásně čistou vodu. Omyl. Toto je až druhý úkol. Hlavní misí filtru je odbourávat a přeměňovat neviditelné škodliviny ve vodě.

Jak filtry fungují

Je to jednoduché. Ryby, stejně jako my, po sobě zanechávají nepořádek. O co se jedná? Výkaly, zbytky krmiva, odumřelé části rostlin - to vše po nějakém čase ve vodě plave. A pokud byste vaše rybky v tomto prostředí nechali žít, nelíbilo by se jim to. Stejně jako nám. Vedlo by to k nespokojenosti, nemocem a možná i ke smrti. Jaké možnosti filtrace tedy máte?

  • Biologická filtrace - hlavní roli v biologické filtraci hrají bakterie. Ty přeměňují odpad ryp na méně toxické látky.
  • Mechanická filtrace - slouží k odstranění mechanických nečistot z vodního sloupce. V tomto případě počítejte s tím, že filtr budete muset pravidelně čistit.
  • Chemická filtrace - ta se nejčastěji provádí pomocí aktivního uhlí. V současné době se používá spíše jako doplňková filtrace. Kdy? Například, když z akvarijní vody potřebujete odstranit nějaké léky.

Aby toho nebylo málo, ještě vás čeká jedno rozhodnutí: Pořídíte si vnitřní, nebo vnější filtr? Jak už samotné názvy napovídají - vnitřní filtr patří dovnitř akvária a více se hodí do menších akvárií. U vnějších filtrů to je naopak - patří ven a oceníte je zejména tehdy, když chystáte nákup většího akvária.

Jak o filtr pečovat?

Jak už jsme si uvedli výše - bez pravidelného čištění filtru to nepůjde. Dříve nebo později si budete muset vyhrnout rukávy a pustit se do práce. Přesněji se budete muset zbavit usazenin, které se na filtru zachytí. Po zákroku filtr propláchněte ve vlažné vodě. Nikdy pro propláchnutí nevyužívejte teplou vodu ani žádné čistící prostředky, filtr byste poškodili.

3 tipy pro akvarijní techniku

Někdo to rád horké aneb topítko je potřeba

Kdo konkrétně to rád horké? Tropické ryby. Těm by se ve studené vodě nedařilo. Naopak studenokrevným živočichům chladná voda nevadí. Pro ty žádné další topení pořizovat nemusíte. Vždy si důkladně promyslete, jací obyvatelé budou vaše akvárium obývat a podle toho nastavte teplotu. Obecně se ideální teplota uvádí od 23 do 26 °C. Kontrolovat teplotu vody vám pomůže teploměr - chytrá věc, se kterou budete mít neustálý přehled.

Jak akvarijní topítko vybrat

Všeobecná rada zní takto: „Na 1 litr vody v akváriu zvolte 1 W výkonné topítko.” Co to v praxi znamená? Pokud máte 200 litrové akvárium, potřebujete přibližně 200 W topítko. Počítejte s tím, že toto doporučení platí pouze pro akvária v místnostech, kde se normálně topí. Pokud je v místnosti chladněji, sáhněte po silnějším topení.

Druhy akvarijních topítek

Akvaristé si v současné době nejčastěji pořizují topítka ve tvaru tyčinek. Většina těchto topítek má v sobě zabudovaný také termostat a světelné indikátory. Mezi jeho hlavní výhody patří jednoznačně to, že se dá snadno a rychle vyměnit. Někdo dává přednost topným rohožím, ale ty vás vyjdou na mnohem více peněz a špatně se opravují. Pokud bude vaše akvárium ve vyhřáté místnosti, topnou rohož nepotřebujete.

3 tipy pro akvarijní techniku

Budiž světlo aneb akvarijní osvětlení

Bez světla se vaše nové akvárium neobejde. Pokud chcete, aby se rybám i rostlinám v akváriu dobře dařilo, čeká vás pořízení osvětlení. Jaké máte možnosti? Nejoblíbenější jsou zářivky. Dokáží vám vytvořit podmínky, které připomínají:

  • denní světlo,
  • tropické slunce,
  • simulaci podmořské hlubiny.

Další oblíbenou variantou je také LED osvětlení. V případě nákupu tohoto typu osvětlení vás jistě potěší úspora energie až o 50 % oproti jiným druhům osvětlení. Až budete do akvária osvětlení instalovat, dbejte bezpečnosti a řiďte se přesnými instrukcemi v návodu. Neublížíte tak sobě ani rybičkám.

Různé spektrální barvy osvětlení mají vliv na růst vodních rostlin a řas (většinou nežádoucí). Zářivky s vyšším podílem červené a modré se používají cíleně na zesílení viditelnosti barevných odstínů červené, oranžové a modré ryb a korálů, nicméně rovněž podporují růst řas. Nejčastěji se používají osvětlení s kompletním spektrem, které umí na slunečním světle vytvořit podobné barevné podmínky.

Využívání elektronických osvětlení s časováním umožňuje časové řízení nastavení různých světelných atmosfér. Například lze simulovat východ a západ slunce. Zpravidla je ale postačující řízení osvětlení pomocí jednoduchého časovače. Jsou-li v akváriu také ryby, je opravdu nutná pouze změna z denního režimu na noční. Vodní rostliny vyžadují osvětlení o délce trvání 8 až 12 hodin, které lze prokládat přerušovaně přestávkami a světlo na chvíli vypnout.

Akvarijní osvětlení je často zabudováno do horního krytu akvária. To musí odolávat stávajícím podmínkám suchého ovzduší a zamezovat riziku úderu elektrickým proudem při práci na akváriu. Pro zamezení zbytečným a značným ztrátám energie v důsledku vypařování by se horní zakrytí akvária mělo použít v každém případě.

nahoru