0 Nákupní seznam 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 00 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
1. 5. 2024 8:00 - 21:00 hod.
Tuto informaci jste si vytiskli dne 20.04.24 v 9:53 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.
Poradenství

6 kroků, jak vyčistit akvárium, aby vypadalo jako nové

6 kroků, jak vyčistit akvárium, aby vypadalo jako nové

Aby vaše akvárium stále vypadalo jako nové, bez práce to nepůjde. Ale žádný strach, čištění není nic složitého. S naším návodem to zvládnete levou zadní.

Jak často akvárium čistit

Domov vašich rybiček vyžaduje pravidelnou péči. Je to úplně stejné jako s domovem naším. Pokud se jednou za týden pustíte do pořádného úklidu, bude se vám doma žít lépe. Stejně tak i vašim rybkám, když jim vyčistíte vodu. Ideální doba pro čištění je jednou za týden, ale svět se nezboří, když vodu vyčistíte jednou za 14 dní.

Jak předcházet zbytečnému znečišťování akvária?

Když budete dodržovat určité zásady krmení ryb, voda v akváriu vydrží čistá déle. O jakých zásadách je řeč?

  • Ryby nekrmte zbytečně moc.
  • Využívejte kvalitní krmení.
  • Rybám jednou za čas dopřejte půst, pročistí se a zkonzumují nějaké řasy. Stejně jako v přírodě.

Pokud rybám dopřejete jen tolik kvalitního jídla, které snědí okamžitě, máte vyhráno. Zbytky jídla se tak neusadí ve filtru ani na dně akvária. Díky tomu se řasy objeví jen ve velmi malé míře a voda se nebude tolik kazit.

6 kroků, jak vyčistit akvárium, aby vypadalo jako nové

Návod na čištění akvária

1. KAŽDÝ TÝDEN MĚŇTE JEN ⅕ VODY.

Věnujte se čištění akvária pravidelně a předejdete hromadění odpadních látek. Vaše ryby nebudou zužovat nepříjemné nemoci a předčasně vám neuhynou. Další výhoda pravidelného čištění spočívá také v tom, že se vám v akváriu nepřemnoží řasy.

2. NA POMOC SI VEZMĚTE ODKALOVAČ

Odkalovač vám pomůže odstranit všechny nečistoty ze dna. Na zvon tlačte jen zlehka, nezvíříte tak substrát. Pokud se dostanete k zakořeněným rostlinám, přikládejte zvon opravdu lehce.

3. VODU NECHTE DOSTATEČNĚ DLOUHO ODSTÁT

Nově dolévanou vodu do akvária nenapouštějte přímo z kohoutku. Nechte ji odstát. Jak dlouho? To záleží na tom, kolik máte času. Pokud jste v časovém presu, postačí hodina. Nejideálnější však je, když si při jedné výměně nalijete do nějaké nádoby nebo do kýble vodu na výměnu další. Odstátí vody přináší také tu výhodu, že teplota vody se vyrovná s teplotou místnosti. Nedochází tak k tepelnému šoku.
Proč je odstátí vody nezbytné? Běžná voda z kohoutka obsahuje hodně chlóru , který z ní celkem rychle vyprchá. Ale nějaký čas potřebuje.

4. PRAVIDELNĚ ČISTĚTE FILTR

Jak často byste měli filtr čistit? To záleží na mnoha okolnostech - typ filtru, počet ryb v akváriu a způsobu krmení. Obecné pravidlo zní takto:

● Vnitřní akvarijní filtry čistěte za 1 až 2 týdny.

● Vnější akvarijní filtry čištěte každých 6 až 8 týdnů.

Pravý čas na vyčištění filtru poznáte tak, že v ytékající proud značně zeslábne.

5. NEZAPOMÍNEJTE ANI NA SKLA

Vnější část akvária můžete vyleštit stejně, jako jste zvyklý u oken nebo zrcadel. Včetně chemických přípravků. To ovšem neplatí pro vnitřní část akvária. Tam raději sáhněte jen po magnetické štěrce nebo houbičce. A na co byste si měli dávat největší pozor? Aby se vám mezi věc, kterou akvárium čistíte, a sklo nedostal písek. Sklo by toto malé nedopatření ošklivě odneslo. Až se budete blížit ke dnu, dávejte pozor na rozvíření substrátu.

6. PROVEĎTE ZÁVĚREČNOU KONTROLU

Na závěr vás čeká kontrola topítka, osvětlení , rostlin i samotných rybiček.

● Neprorostla skrz topítko řasa? Pokud ano, vyčistěte ho.

● Krycí skla světel otřete a podívejte se, zda všechna světla svítí.

● Odstraňte odumřelé části rostlin. A v případě potřeby prořežte ty, které rychle rostou.

● Jsou vaše ryby čilé? Reagují adekvátně na potravu? V případě, že zní odpověď: „Ano!”, jste bez starostí. Jestli tomu tak není, čeká vás pátrání po vhodné nápravě.

A jedna rada na závěr: Nikdy nečistěte akvárium tak, že vychytáte ryby a vyměníte všechnu vodu najednou. Proč? Zničili byste tak celý ekosystém a nikomu by to neprospělo. Při čištění akvária se držte našeho návodu a vy i vaše rybičky budete spokojení. Uvidíte.

nahoru