0 Nákupní seznam 0 Nákupní košík
Poradenství

5 tipů, čím nejlépe vytopit bydlení v zimě

Doba čtení: 5 min.
5 tipů, čím nejlépe vytopit bydlení v zimě

Mít dobře zatopeno je základ šťastného bydlení. Proto je dobré znát všechny možnosti, které vaše štěstí zajistí. Ať už bydlíte v domě, bytě, na chatě, hausbótu nebo třeba přebýváte v maringotce, máme pro vás řešení.

Dvě základní otázky

Dřív, než si začnete vybírat, jak budete ve svém bydlení topit, odpovězte si na dvě otázky. Co chcete vytápět? Byt, dům, chatu, hausbót, maringotku nebo stavbu? Pokud budete využívat tuhá paliva (dřevo, uhlí, brikety, pelety), tak budete potřebovat komín. V případě, že je vám bližší elektřina a plyn, jste závislí na zasíťování.

5 tipů, čím nejlépe vytopit bydlení v zimě

Krbová kamna

Rozdíl mezi kamny a krbovými kamny je v možnosti sledovat plameny. Krbová kamna mají prosklená dvířka, kdežto kamna nikoliv. Jsou samostatně stojící. Topte v nich výhradně dřevěnými briketami nebo ekobriketami. Nedoporučujeme uhlí – velmi často se stávalo, že se v kamnech vytvořil tak vysoký žár, že se propálila a zničila. Každopádně doporučujeme do místnosti, kde stojí krbová kamna, umístit požární čidlo.

Ideální využití krbových kamen je na chalupě, stavbě, ale také v domech jako doplněk k ústřednímu topení. Cenový rozdíl krbových kamen se odráží v kvalitě. Levnější verze krbových kamen mají méně kvalitní vnitřní úpravu, což snižuje jejich životnost. U dražších typů je díky kvalitnější úpravě životnost delší.

Krbová kamna rozdělujeme na:

  • kamna s obyčejným spalováním – je to v podstatě ta levnější verze kamen, která využije max. 50-60 % energie na teplo, zbytek „vyletí komínem“
  • kamna s terciálním spalováním – ano, vyplatí se připlatit. Tato ekonomická i ekologická varianta dokáže využít 76-90 % energie. Vaše investice se vrátí vám i přírodě.
  • teplovzdušná kamna – díky cirkulaci vzduchu kamna nasávají studený vzduch, ohřejí jej a teplý ho vyfukují zpět do místnosti. Rychleji tak vytopí místnost.
  • sálavá kamna – zatopte, tělo kamen se rozpálí a sálá teplo kolem sebe.
  • kamna s nuceným oběhem vzduchu – zabudovaný ventilátor rozvádí horký vzduch po domě. Potřebujete jen teplovzdušně zaizolovavé potrubí, tvarovky, sběrače s filtry a ideálně odborníka, který vše sestaví.

5 tipů, čím nejlépe vytopit bydlení v zimě

Krbová vložka

Její instalace je již složitější. Krbová vložka je zabudovaná a obestavěná speciálním materiálem, který pohlcuje dilataci, tj. roztažnost, způsobenou výkyvy teplot v těsném okolí krbové vložky. Takže pozor, obyčejné ytongy by vám změnou teplot popraskaly.

Tepelně izolační stavební desky lepte výhradně speciálním žárovým lepidlem a ideálně jím desky i natáhněte. V krbové vložce topte výhradně dřevem, dřevěnými briketami nebo ekobriketami.

Krbovou vložkou vytopíte s přehledem dům, byt i chatu a to především díky možnostem rozvodu tepla (platí i pro krbová kamna):

  • teplovzdušný rozvod - díky cirkulaci vzduchu vložka i kamna nasávají studený vzduch, ohřejí jej a posílají dál po domě. Potřebujete jen teplovzdušně zaizolovavé potrubí, tvarovky, sběrače s filtry a ideálně odborníka, který vše sestaví.
  • teplovodní rozvod – v kamnech i krbové vložce jsou v plášti nad ohništěm naistalovány tepelné výměníky, které posílají teplou vodu buď do radiátorového systému, nebo za určitých podmínek do podlahového vytápění

Plynový kotel

Než se rozhodnete pro tuto variantu vytápění, zjistěte si zasíťování. Bez plynové přípojky to nejde. Zastaralá technologie plynových kotlů se dnes nahrazuje kondenzačními kotli, které mají energetickou účinnost 105 %. A to díky speciálnímu výměníku, který sbírá teplo i ze spalin. Navíc na kotel můžete získat dotaci.

Plynový kotel umístěte do technické místnosti, sklepa, koupelny či kuchyně, zkrátka tam, kde je plynová přípojka a komín. Napojení plynového kotle na ústřední topení vám zajistí bezproblémové vytopení celého domu, bytu a ohřev vody

Přímotopy

Je to ryze lokální topidlo, které potřebuje pouze elektrickou zásuvku na 220 V. Vyberte si typ přímotopu podle potřeby a velikosti místnosti. Využívat je můžete jak na občasné, tak nepřetržité vytápění.
Přímotopy se vyrábějí ve 3 variantách:

  • sálavé
  • teplovzdušné
  • teplovzdušné s nuceným oběhem
V koupelnách a na terasách můžete využít infrazářič se sálavým teplem. Na stavby je naopak ideální plynový stavební teplomet uzpůsobený na prašné prostředí, který je horkovzdušný.

5 tipů, čím nejlépe vytopit bydlení v zimě

Instalace krbových kamen, krbové vložky i kotle

Doporučujeme nechat instalaci na autorizované firmě a zároveň dodržovat pravidelné revize komínu. Získáte nejen jistotu, že vše bude fungovat jak má, ale také dostanete záruku a pojistné plnění od pojišťovny. Protože bez autorizované instalace a revize komínu vám žádná pojišťovna v případě pojistné události nevyplatí ani korunu.

nahoru

HORNBACH používá Cookies. Pokud si dále budete prohlížet naše stránky, souhlasíte s využíváním Cookies. Dozvědět se více

x