Poradenství

5 tipů, čím nejlépe vytápět bydlení v zimě

5 tipů, čím nejlépe vytápět bydlení v zimě

Mít dobře zatopeno je základ šťastného bydlení. Proto je dobré znát všechny možnosti, které vaše štěstí zajistí. Ať už bydlíte v domě, bytě, na chatě, hausbótu nebo třeba přebýváte v maringotce, máme pro vás řešení.

Dvě základní otázky

Dřív, než si začnete vybírat, jak budete ve svém bydlení topit, odpovězte si na dvě otázky. Co chcete vytápět? Byt, dům, chatu, hausbót, maringotku nebo stavbu? Pokud budete využívat tuhá paliva (dřevo, uhlí, brikety, pelety), tak budete potřebovat komín. V případě, že je vám bližší elektřina a plyn, jste závislí na zasíťování.

5 tipů, čím nejlépe vytopit bydlení v zimě

Zabraňte nerovnoměrnému rozložení tepla

V některých budovách dochází k nerovnoměrnému rozložení tepla. Tím se zvyšuje spotřeba energie a dochází k nerovnoměrnému zásobování místností teplem. Místnosti, které jsou blíže k topnému systému, jsou vytápěny lépe než ty, které jsou dále (např. podkroví).

Pak je zbytečné zvyšovat výkon čerpadla a/nebo teplotu průtoku. Jednak to bude drahé a jednak to bude způsobovat rušivý hluk prostřednictvím topného systému.

Řešení: hydraulické vyvážení

Při hydraulickém vyvážení se přívod vody reguluje pomocí přednastavených termostatických ventilů tak, aby bylo dosaženo požadované teploty v místnosti. To znamená, že je v celém domě rovnoměrně teplo. Potřeba tepla pro každou místnost se vypočítá předem, nejlépe certifikovaným odborníkem. Hydraulické vyvažování má smysl pro nové i stávající topné systémy.

5 tipů, čím nejlépe vytopit bydlení v zimě

Krbová kamna vs. krbová vložka

Rozdíl mezi kamny a krbovými kamny je v možnosti sledovat plameny. Krbová kamna mají prosklená dvířka, kdežto kamna nikoliv. Jsou samostatně stojící. Topte v nich výhradně dřevěnými briketami nebo ekobriketami. Nedoporučujeme uhlí – velmi často se stávalo, že se v kamnech vytvořil tak vysoký žár, že se propálila a zničila. Každopádně doporučujeme do místnosti, kde stojí krbová kamna, umístit požární čidlo.

Ideální využití krbových kamen je na chalupě, stavbě, ale také v domech jako doplněk k ústřednímu topení. Cenový rozdíl krbových kamen se odráží v kvalitě. Levnější verze krbových kamen mají méně kvalitní vnitřní úpravu, což snižuje jejich životnost. U dražších typů je díky kvalitnější úpravě životnost delší.

Krbová kamna rozdělujeme na:

  • kamna s obyčejným spalováním – je to v podstatě ta levnější verze kamen, která využije max. 50-60 % energie na teplo, zbytek „vyletí komínem“
  • kamna s terciálním spalováním – ano, vyplatí se připlatit. Tato ekonomická i ekologická varianta dokáže využít 76-90 % energie. Vaše investice se vrátí vám i přírodě.
  • teplovzdušná kamna – díky cirkulaci vzduchu kamna nasávají studený vzduch, ohřejí jej a teplý ho vyfukují zpět do místnosti. Rychleji tak vytopí místnost.
  • sálavá kamna – zatopte, tělo kamen se rozpálí a sálá teplo kolem sebe.
  • kamna s nuceným oběhem vzduchu – zabudovaný ventilátor rozvádí horký vzduch po domě. Potřebujete jen teplovzdušně zaizolovavé potrubí, tvarovky, sběrače s filtry a ideálně odborníka, který vše sestaví.

5 tipů, čím nejlépe vytopit bydlení v zimě

Krbová vložka

Její instalace je již složitější. Krbová vložka je zabudovaná a obestavěná speciálním materiálem, který pohlcuje dilataci, tj. roztažnost, způsobenou výkyvy teplot v těsném okolí krbové vložky. Takže pozor, obyčejné ytongy by vám změnou teplot popraskaly.

Tepelně izolační stavební desky lepte výhradně speciálním žárovým lepidlem a ideálně jím desky i natáhněte. V krbové vložce topte výhradně dřevem, dřevěnými briketami nebo ekobriketami.

Krbovou vložkou vytopíte s přehledem dům, byt i chatu a to především díky možnostem rozvodu tepla (platí i pro krbová kamna):

  • teplovzdušný rozvod - díky cirkulaci vzduchu vložka i kamna nasávají studený vzduch, ohřejí jej a posílají dál po domě. Potřebujete jen teplovzdušně zaizolovavé potrubí, tvarovky, sběrače s filtry a ideálně odborníka, který vše sestaví.
  • teplovodní rozvod – v kamnech i krbové vložce jsou v plášti nad ohništěm naistalovány tepelné výměníky, které posílají teplou vodu buď do radiátorového systému, nebo za určitých podmínek do podlahového vytápění

Plynový kotel

Než se rozhodnete pro tuto variantu vytápění, zjistěte si zasíťování. Bez plynové přípojky to nejde. Zastaralá technologie plynových kotlů se dnes nahrazuje kondenzačními kotli, které mají energetickou účinnost 105 %. A to díky speciálnímu výměníku, který sbírá teplo i ze spalin. Navíc na kotel můžete získat dotaci.

Plynový kotel umístěte do technické místnosti, sklepa, koupelny či kuchyně, zkrátka tam, kde je plynová přípojka a komín. Napojení plynového kotle na ústřední topení vám zajistí bezproblémové vytopení celého domu, bytu a ohřev vody

Radiátory

Při výběru radiátoru je třeba věnovat pozornost nejen tvaru a barvě, ale také typu přenosu tepla. To má rozhodující význam pro příjemné vnitřní klima v obytných prostorách.
V zásadě platí, že čím vyšší je podíl sálavého tepla, tím vyšší je komfort vytápění obytných prostor.

Na rozdíl od konvekčního tepla, které vzniká ohřevem studeného vzduchu u radiátoru a vede ke zvýšené cirkulaci vzduchu a prachu v místnosti, je sálavé teplo generováno paprsky v infračerveném pásmu, které ohřívají pouze pevné předměty, jako jsou stěny a nábytek, a tudíž nemíchají vzduch v místnosti.

Modely, jako jsou deskové radiátory, vyzařují větší podíl konvekčního tepla, zatímco podlahová topidla nebo infračervená topidla vyzařují více sálavého tepla.

Pro výběr radiátoru podle stanoveného topného výkonu je třeba vzít v úvahu také následující faktory:

  • stanovený požadovaný topný výkon.
  • úroveň průtokové teploty (nastavení kotle).
  • stavební omezení (např. výklenek okna).
  • velikost radiátoru (plocha, typ radiátoru).

Jak vybrat radiátor

Přímotopy

Je to ryze lokální topidlo, které potřebuje pouze elektrickou zásuvku na 220 V. Vyberte si typ přímotopu podle potřeby a velikosti místnosti. Využívat je můžete jak na občasné, tak nepřetržité vytápění.
Přímotopy se vyrábějí ve 3 variantách:

  • sálavé
  • teplovzdušné
  • teplovzdušné s nuceným oběhem
V koupelnách a na terasách můžete využít infrazářič se sálavým teplem. Na stavby je naopak ideální plynový stavební teplomet uzpůsobený na prašné prostředí, který je horkovzdušný.

5 tipů, čím nejlépe vytopit bydlení v zimě

Podlahové topení

Podlahové vytápění vytápí místnost sálavým teplem. Místnost je nejteplejší u podlahy a směrem nahoru se ochlazuje. Podlaha není nikdy horká, ale vlažná. Nevzniká prach a vzduch se nevysušuje.

Výhody podlahového vytápění

  • Podlahové vytápění lze nyní instalovat téměř na jakýkoli podklad a kombinovat téměř s jakoukoli podlahovou krytinou.
  • Teplotu v místnosti lze podle potřeby rychle a účinně zvýšit nebo snížit. Kromě toho lze teplotu v místnosti snadno snížit o 2-3 °C pomocí podlahového vytápění, aniž by to mělo vliv na pohodlí.
  • Jako neviditelný zdroj tepla šetříte místo v místnosti, protože již není potřeba nevzhledných a objemných radiátorů.

Typy podlahového vytápění

Elektrické podlahové vytápění

Elektrický tenkovrstvý systém podlahového vytápění se skládá z topných kabelů s maximální bezpečností. Topné kabely jsou připevněny na samolepicích sítích, které jsou k dispozici v rolích různých délek a obvykle 50 cm širokých. Rohože lze pokládat rychle a přesně. Díky nízké instalační výšce cca 2,5 mm nemusíte při instalaci elektrického podlahového vytápění zvyšovat prahy a dveře.

Pokud dojde k přerušení kabelu elektrického podlahového vytápění, zabudované uzemnění zajistí okamžité vypnutí systému. To znamená, že nehrozí žádné nebezpečí.

Teplovodní podlahové vytápění

Podlahové vytápění s vodním vedením se obvykle skládá z trubky PE-RT, která se aplikuje na samolepicí textilní rohož. Tyto rohože jsou k dispozici také v rolích a usnadňují instalaci.

Systém podlahového vytápění s vodním vedením lze rychle a bezpečně připojit ke stávajícímu topnému systému a je regulován pomocí omezovače teploty zpátečky. Instalační výška běžných modelů je 10 mm.

Regulace podlahového vytápění

K regulaci teploty v systémech podlahového vytápění existují různé termostaty s různými funkcemi, které lze použít k nastavení a udržování požadovaného tepla. Tímto způsobem můžete vytápět i rekreační objekty a sklepy a udržovat je tak bez ohledu na venkovní teplotu bez mrazu.

Dlažba a podlahové vytápění - dokonalá kombinace

Kdo si myslí, že na podlaze s dlažbou budete mít trvale studené nohy, je na omylu. Pro energeticky úsporné podlahové vytápění není téměř žádná jiná podlahová krytina vhodnější než dlažba. To je způsobeno především jejich nízkým tepelným odporem. Díky silné tepelné vodivosti dlaždic se každá místnost velmi rychle zahřeje.

Jak vybrat radiátor

Instalace krbových kamen, krbové vložky i kotle

Doporučujeme nechat instalaci na autorizované firmě a zároveň dodržovat pravidelné revize komínu. Získáte nejen jistotu, že vše bude fungovat jak má, ale také dostanete záruku a pojistné plnění od pojišťovny. Protože bez autorizované instalace a revize komínu vám žádná pojišťovna v případě pojistné události nevyplatí ani korunu.