Litinový nebo plechový radiátor?

Podle materiálu, ze kterého jsou radiátory vyrobeny, je dělíme na radiátory litinové a plechové.

Litinové radiátory byly montovány dříve a slouží spolehlivě v mnoha domácnostech, zejména v bytech činžovních domů. Nejsou příliš elegantní a do moderního interiéru, pokud není retro vaším oblíbeným stylem, už příliš nezapadají. Bývají poskládány ze spojených žeber. Výhodou této konstrukce je, že jde počet žeber zvětšovat, nebo zmenšovat podle požadavků na topný výkon.

K jejich vlastnostem patří vysoká hmotnost a s ní související velká tepelná setrvačnost. Tepelná setrvačnost je vlastně neochota měnit teplotu. Radiátoru trvá déle než se zahřeje na otopnou teplotu, ale na druhé straně vyhřátý radiátor pak déle sálá i po přerušení dodávky tepla. Další, pro uživatele poměrně nepříjemnou vlastností žebrových litinových radiátorů je složitá údržba povrchu. Starý nátěr se pro množství záhybů a mezer obtížně renovuje. Pokud byste se chtěli starého nátěru zcela zbavit, je nejefektivnější radiátor sundat a nechat odborně opískovat a natřít. To je však velmi nákladné. Také čištění povrchu při úklidu je nepříjemně složité. Proto se velká většina lidí rozhoduje pro nákup moderních deskových radiátorů.

Deskové radiátory jsou vyrobeny z plechu povrchově ošetřeného vypalovaným práškovým lakem. Taková povrchová úprava nevyžaduje větší péči, je velmi trvanlivá a snadno se otírá. Záhyby topných žeber jsou skryté, radiátor působí kompaktně a čistě.

Na výběr jsou radiátory jedno, dvou a třídeskové o různých rozměrech. Mezi nimi volíme podle dostupné velikosti prostoru pro radiátor určeného a podle potřebného výkonu. Výkon radiátoru ve Wattech (W) by měl být volen podle velikosti a určení místnosti.

Pro výpočet výkonu je používán vzorec:

Plocha místnosti v metrech čtverečních x výška místnosti v metrech x 40W.

Příklad pro pokoj 3,5 x 5 =17,5 m2 (to je běžná výměra pokoje v panelovém domě s výškou stropu 2,5m) je 17,5 x 2,5 x 40 = 1750W).

Pro spolehlivé vytápění je pak nejlépe zvolit radiátor s nejbližším vyšším výkonem.

Pozor na stěny ze sádrokartonu

Jak vybrat radiátor

Chcete-li vybírat radiátory do svého nového bytu nebo domu, a nebo pokud měníte otopný systém, tak máte na výběr ze širokého sortimentu.

Chcete-li jen vyměnit staré litinové radiátory za novější, pak se možnost výběru zužuje. Je potřeba vybrat radiátor se stejným způsobem připojení k otopné síti.

Mnoho místností má dnes stěny ze sádrokartonu. V takovém případě je nutné myslet na radiátory a možnost jejich upevnění už dopředu a za sádrokarton umístit nosnou konstrukci pro konzoly. Nebo, v případě opomenutí či adaptace místnosti umístit radiátor na nosné nožky. Je těžký a samotný sádrokarton jej neunese. A pokud by unesl, stačí se opřít a neštěstí je hotovo.

K radiátorům pečlivě vybírejte doplňky

Odvzdušňovací šrouby jsou už součástí, ale termostatické ventily a hlavice musí být spolu kompaktibilní. Ventily a hlavice ne všech výrobců spolu spolupracují.
Termostatické hlavice
jsou mechanické, nebo digitální. Na mechanické hlavici nastavujete průtok vody ventilem jen odhadem, v několika stupních. Na digitální hlavici se dá nastavit přesně požadovaná teplota a na některých i čas spuštění. Používání termostatické hlavice v místnosti s prostorovým termostatem může být kontraproduktivní. Tam ji, pokud možno, nastavte naplno.

K radiátorům lze zakoupit různé druhy věšáků, použitelných k sušení drobného prádla. Jako další doplněk můžete dokoupit odpařovač vody, aby vzduch ve vytápěné místnosti nebyl příliš suchý.

Jak vybrat radiátor

Pozvěte si odborníka

Do samostatných zásahů do otopného systému, byť jen výměny radiátorů, se samostatně a bez znalostí raději nepouštějte. Využijte služeb odborníků ze specializovaných firem. Ti vás, ale mohou vybavit poměrně rozsáhlým nákupním seznamem věcí, které jsou pro provedení práce nezbytné.

Topení není jen radiátor

Z kotle nebo výměníku je topné medium přiváděno měděným potrubím, a to může mít průměry 15,18 nebo i 22 mm podle velikosti a délky systému. Trubky se dají koupit v návinu až o délce 50 m a nebo v tyčové verzi. Pro pohledové trubky topení je lépe koupit tyčové provedení (délka 2,5 m). Ke trubkám potřebujete „fitinky“, to jsou kolínka s různými úhly, spojky,T kusy, přechodky na závit a záslepky.

Jako další je nutné nakoupit kulové ventily. Starší topné systémy používaly expanzní nádoby, dnes jsou do potrubí na nejvyšším bodě vloženy samočinné odvzdušňovací ventily, přes které je vytlačována většina vzduchu ze systému.

Trubky se k sobě letují nebo lisují. Na letování je třeba letovací hořák, pájka a pájecí pasta (se stříbrem nebo s olovem, dnes už i bezolovnaté). Když koupíte pájku se stříbrem, musí být pasta také se stříbrem. Když pájka s olovem, pasta také s olovem.
Trubky se nezakracují pilkou na kov, ale řezačkou na trubky (je použitelná pro několik průměrů). Před letováním se spojované části odmašťují brusnou tkaninou. Nepodlehněte hravé touze navlékat si fitinky na prsty. Prsty bývají mastné a spoj se pak špatně odmašťuje. Špatné odmaštění může způsobit netěsnost spoje, která se může projevit až po čase!

Na lisování jsou speciální kleště mechanické nebo i hydraulické. A fitinky k lisování jsou jiné než na letované spoje. Pro šroubové spoje potřebujete k jejich dotěsnění koudel, těsnicí niť a nebo těsnicí pastu. Málokterý spoj je s obyčejným fíbrovým těsnicím kroužkem. K připevnění trubek na zeď potřebujete speciální plastové konzolky různé podle průměrů trubek. K nim samozřejmě vruty a hmoždinky.

Jak vybrat radiátor

Základní péče o radiátory

Pokud máte vytápění na chatě a nechcete celý rok topit nebo budete trávit čas v místě, kde hrozí nebezpečí zamrznutí, nepoužívá se jako topné médium voda, ale speciální nemrznoucí směs. Tu můžete koupit buď již naředěnou nebo k doplňování jako koncentrát. V takovém případě musí mít systém i ventily na dopouštění této kapaliny.

Do starších topných systémů z ocelových trubek se nalévá inhibitor. To je kapalina, která brání zarezivění. Dřívější topné systémy fungovaly na principu samospádu a tepelné roztažnosti. Dnes topné médium prohánějí oběhová čerpadla.

Pokud topíte a radiátor je zpola studený, je třeba jej odvzdušnit. To bývá na začátku topné sezóny. Samospádný systém má odvzdušňovací šroub na nejvýše položeném radiátoru topné větve. Pokud bydlíte v nejvyšším patře poschoďového domu, jistě to znáte. Při použití oběhového čerpadla má odvzdušňovací šroub každý radiátor zvlášť.

K regulaci vytápění jsou používány prostorové termostaty drátové nebo bezdrátové. Od nejjednodušších až po dlouhodobě programovatelné. Některé lze ovládat přes mobilní aplikaci nebo pomocí sms.