Chraňte psy před horkem
Psi se nemohou účinně ochladit pouze pocením, proto je o to důležitější přijmout další opatření. Jak zajistíte svému čtyřnohému příteli co nejpříjemnější horké dny.?
- Vytvořte stinná místa: Stinné útočiště je základ. Ať už jste v parku nebo na vlastní zahradě, vždy zajistěte, aby měl váš pes chladné místo ve stínu.
- Připravte čerstvou vodu: Zajistěte, aby měl váš pes vždy dostatek čerstvé a chladné vody, i když jste venku. Malá kostka ledu v misce může přinést další osvěžení. Dbejte na to, aby voda měla příjemnou teplotu. Příliš studená voda a příliš rychlé pití mohou u psů vyvolat zvracení. Psi, kteří mají citlivý žaludek, by neměli kostky ledu konzumovat.
Psi jsou u nás vítáni
Potřebujete materiál pro svůj další projekt a nechce se vám Punťu nechávat samotného? Do HORNBACHu můžete vzít svého pejska s sebou. Na vodítku je vždy vítán.

- Chladné obytné prostory: Abyste udrželi své obytné prostory v chladu, doporučujeme ráno vyvětrat, když je vzduch ještě čerstvý, a během dne nechat okna zavřená. Rolety nebo závěsy mohou pomoci udržet v místnostech příjemnou teplotu. Dodatečnou cirkulaci vzduchu zajistí ventilátor.
- Chladná dlažba není řešením: Ačkoli dlažba nabízí v horkých dnech příjemnou změnu, je bohužel také ideálním prostředím pro vznik močových infekcí. Raději na ni položte deku, na kterou si váš pes může lehnout, nebo mu jako alternativu nabídněte chladivé polštáře a podložky.
- Procházky spíše ráno a večer: Chladnější ranní a večerní hodiny jsou ideální pro venčení, pokud možno ve stínu nebo podél vodní plochy. Vyhněte se poledním a odpoledním hodinám, kdy je teplota nejvyšší. V obzvláště horkých dnech naplánujte raději kratší a pomalejší procházky brzy ráno a pozdě večer, a mezitím se se psem vydejte ven jen na krátkou procházku. Jízdu na kole nebo běhání se psem odložte na chladnější dny.
- Pozor na popáleniny: Asfalt a jiné povrchy silnic se při vysokých teplotách silně zahřívají, což může vést k popáleninám tlapek vašeho psa. Snažte se proto horké povrchy co nejvíce obcházet nebo se po nich pohybujte jen velmi krátce.

Fyziologické dopady vedra na psy a jak je minimalizovat
Psi NEJSOU schopni regulovat svou tělesnou teplotu pocením jako my lidé. Místo toho používají k ochlazení těla lapání po dechu. Protože při tom dochází k velkému odpařování tekutin, je důležité, aby měl váš pes vždy k dispozici dostatek vody, aby mu zůstala vlhká tlama a sliznice. Pokud má váš pes při venčení náhubek, dbejte na to, aby mu dobře seděl – váš čtyřnohý přítel musí být schopen dýchat, aby se nepřehřál.
Co dělat, aby váš pes neztrácel energii
Každý den je čas na zábavu a dobrodružství. Když pro sebe a svého psa uděláte to nejlepší, nemusíte se v letních měsících příliš omezovat.
- Vytvořte ochlazovací stanice: Vytvořte na své zahradě nebo na terase malé oázy osvěžení. Bazén pro psy je skvělý způsob, jak vašemu psovi nabídnout zábavné ochlazení. Také zavlažovače trávníku zajistí spoustu radosti.

- Chladicí podložky a rohože: Speciální chladicí rohož dokáže zázraky. Položte ji na oblíbené místo svého psa a on si na ní bude rád (snad) odpočívat.

- Vodní dobrodružství v přírodě: Pokud máte možnost, vyrazte se svým psem k přírodním vodním plochám, jako jsou rybníky, potoky, řeky, jezera nebo moře. Tam se váš čtyřnohý kamarád může vyřádit. Dávejte však pozor, aby voda nebyla znečištěná sinicemi, které mohou být pro psy jedovaté.
- Osvěžující pamlsky: Lahodné mražené pamlsky pro psy mohou osvěžit a zároveň psa zabavit. Zejména v horkých dnech je psí zmrzlina skvělým osvěžením.

- Vlhké ručníky: Ručník namočený ve studené vodě funguje jako malá klimatizace. Přikládejte ho na packy, hrudník a břicho a horko nebude tak nesnesitelné.

Jak psi krmit v horkých letních dnech?
V létě je obzvláště důležité dbát na to, aby psi měli dostatek tekutin. Kromě misky s vodou, která by měla být vždy k dispozici, mohou speciální láhve na pití pro psy nebo cestovní miska pomoci zajistit, aby byl váš čtyřnohý přítel dobře zásoben i na cestách.
Vzhledem k tomu, že psi mají v horku často menší chuť k jídlu, doporučuje se přejít na vlhké krmivo. Vyšší obsah vlhkosti dodá vašemu psovi další tekutiny. Zbytky jídla byste měli odstranit, aby váš pes nesnědl nic zkaženého.
Otevřené konzervy nejlépe uchovávejte v
Kromě toho je důležité dbát na to, aby psi v létě nedostávali příliš mnoho jídla najednou. Raději jim dejte několik menších porcí rozložených během dne, než jednu velkou. Nebude jim tak těžko.

Prázdniny se psem
Dlouho očekávaná dovolená se blíží a vy si chcete nejkrásnější období roku se svým psím miláčkem plně užít?
Důkladné plánování je polovina úspěchu. Nejenže musíte sbalit vlastní kufry, ale také myslet na vše pro svého psa. Na seznamu věcí pro psa by například neměly chybět:
- očkovací průkaz,
- krmení, pamlsky,
- otvírák na konzervy,
- deka, vodítko,
- hračky,
- léky, kleště na klíšťata,
- kartáč a náhubek.
Na dovolenou k moři je dobré vzít speciální župan nebo osušku pro psa, abyste ho po koupání nebo dovádění mohli rychle osušit a udržet v teple v chladném mořském vánku. Nejlepší je vzít s sebou také pohodlné lehátko pro psa, aby si váš čtyřnohý kamarád mohl po dovádění odpočinout.
Chystáte se na dovolenou do hor? Nezapomeňte si vzít s sebou dostatek vody, protože vzduch ve vyšších polohách je často suchý.

Ve městech může být užitečné si předem vyhledat místa a aktivity vhodné pro psy.
Při cestách do zahraničí se informujte o vstupních podmínkách pro psy a nezapomeňte si vzít s sebou očkovací průkaz a potřebné dokumenty. Předem se informujte o dalších podmínkách, jako je povinnost vodítka nebo náhubku nebo zákaz vstupu určitých plemen považovaných za nebezpečná. V předstihu je třeba zohlednit také regionální zvláštnosti, jako je horko nebo kulturní rozdíly v zacházení se psy.

Jak v létě pečovat o psí srst
To, co pro nás představuje vzdušné oblečení a žabky, je pro vašeho psa jeho srst. Funguje jako izolační vrstva, která psa v létě chladí a v zimě zahřívá.
V létě vyžaduje péče o srst vašeho psa trochu více pozornosti. Srst pravidelně kartáčujte, abyste odstranili volné chlupy a zabránili zacuchání. To umožní lepší cirkulaci vzduchu a pomůže psovi se lépe ochladit.
Ptáte se, zda váš čtyřnohý přítel potřebuje v létě návštěvu kadeřníka? Na jedné straně má hustota psí srsti samozřejmě vliv na tělesnou teplotu. Nicméně psí srst je vlastně určena pro všechny povětrnostní podmínky. U dlouhé nebo husté srsti má návštěva psího kadeřníka smysl.
Mějte však na paměti, že srst vašeho psa má určité funkce a chrání ho také před vnějšími vlivy, jako je slunce a bodnutí hmyzem. Neměla by být proto stříhána příliš nakrátko, aby nebyla narušena její funkce.
Vyhněte se kompletnímu oholení. Radikální stříhání by odstranilo izolační vrstvu a vašemu psovi by bylo těžší regulovat tělesnou teplotu. Kůže by byla nechráněná před sluncem a dorůstající srst by způsobovala svědění. To není příjemné ani pro nás lidi, ani pro naše čtyřnohé přátele.
