Návod

Jak položit dlažbu

Jak položit dlažbu

Podlahy s dlažbou volíme nejčastěji v prostorách, které je třeba udržovat v čistotě. Jejich základní vlastností je snadná údržba, dlouhá životnost a odolnost. Aby dlažba dobře sloužila a vydržela co nejdéle, je potřeba ji správně položit.

Na tento projekt budete potřebovat

Pár tipů:

  • Do interiéru není nutné instalovat dlažbu s nejvyšší odolností vůči mrazu. Především v koupelnách ale použijte dlažbu s minimální nasákavostí, což je údaj, který s mrazuvzdorností přímo souvisí. U interiérové dlažby by zákazníka měla nejvíce zajímat odolnost vůči otěru.
  • Především v chodbách jsou na odolnost povrchu dlažby kladeny vysoké nároky. Potřebné technické údaje o dlažbě jsou na každém balení. Ideální je tzv. rektifikovaná dlažba, kdy jsou dlaždice po výpalu přesně seřezávány (kalibrovány) na přesný rozměr. To umožňuje rektifikovanou dlažbu pokládat na minimální spáru.
  • Patřičnou pozornost věnujeme i výběru vhodného lepidla a práci s ním. Je třeba jej mísit s vodou ve správném poměru. Návod na obalu řekne, jak na to.
  • Dlažbu pokládáme zásadně se spárami, které se po vytvrdnutí lepidla vyplní spárovací směsí. Nezapomeňte, že u keramických obkladů dojde k nárůstu objemu, což způsobuje penetrace vody do obkladů. Právě proto jsou spáry nezbytné.

Krok za krokem

Příprava podkladu

01

Podklad pod dlaždice musí být nosný, bez prasklin, čistý a rovný. Nerovnosti nejprve srovnejte pomocí nivelační hmoty a poté plochu ošetřete penetrací.

Příprava celistvého, pevného a rovinného podkladu bez nečistot a mastnoty je pro pokládku dlažby zásadní. Nikdy se nespoléhejte na to, že je plocha nově vybetonovaná. Je třeba zkontrolovat rovinnost podkladu a plochu v nerovných pasážích vystěrkovat. Stěrka musí vyschnout. Stejně důležitá je vzájemná kolmost ploch. Určitě se nesnažte vyrovnávat nerovnosti lepidlem. To spolehlivě funguje jen při doporučené tloušťce vrstvy.

 Jak položit dlažbu
02

Penetraci roztírejte gumovou stěrkou. Takto vzniklá rovná plocha musí ještě cca dva dny schnout. Přesnou dobu schnutí zjistíte v údajích od výrobce.

 Jak položit dlažbu

Plánování pokládky

03

Před pokládkou porovnejte barevné odstíny, popř. jejich jemné rozdíly s údaji výrobce na krabici. Tato data musí na všech krabicích souhlasit. Dlaždice pokládejte střídavě a minimálně z 3 krabic.

Nejprve si řádně proměřte obkládanou plochu, zkontrolujte rozměry obkladového materiálu a počítejte. Zjistíte tak předem, jak široké budou dořezy a kde bude vhodné je umístit. Zároveň si vypočítáte šířku spáry. Zamyslete se také nad budoucím umístěním zařizovacích předmětů.

Pokud již máte důkladně spočítaný prostor a pokládku promyšlenou, začněte pokládáním celých dlaždic od jednoho z rohů místnosti. Pruhy s přířezy vždy končete. Zásadním pravidlem je pokládka dlažby až po položení a vyspárování dlaždic na stěnách. Nikdy nepostupujte opačně.

 Jak položit dlažbu
04

Při pokládce do pravého úhlu vyrovnejte první řadu podle tesařské šňůry, kterou napnete uprostřed místnosti paralelně s bočními stěnami. Pak pokračujte dále na čelní stěně. Dávejte pozor na zachování daných dilatačních spár v betonu a mazanině. Hlavně venku pokládejte dlaždice v malých polích.

Zajímavá alternativa vznikne, ukončí-li se plocha u stěny polovinou dlaždice jako lem.

Při diagonální pokládce si nejprve stanovte podélnou a příčnou osu místnosti a mezi nimi si vyznačte úhel 45°. Podél této značky pokládejte dlaždice rovně a podle podélné a příčné osy diagonálně.

 Jak položit dlažbu

Lepení dlaždic

05

Lepidlo na dlaždice rozmíchejte míchacím nástavcem na vrtačku při nízkých otáčkách. Vznikne tak homogenní hmota.

 Jak položit dlažbu
06

Nyní nanášejte lepidlo zubatou stěrkou na podklad v úsecích, které snadno zvládnete zpracovat. Nejhorší je, když vám lepidlo zatvrdne.

 Jak položit dlažbu
07

Pokládka podlahových dlaždic se provádí mírným vtlačením dlaždice do lepidlového lože a poklepáním gumovým kladívkem. Dlaždice však nelze sklepat až na podklad.

 Jak položit dlažbu
08

Při pokládce dodržujte šířku spár udanou výrobcem. Jako pomůcka slouží dlaždicové kříže nebo pokládka podle tesařské šňůry.

 Jak položit dlažbu

Připevnění soklových dlaždic

09

Izolační pásku (zbylou z předchozího nanášení mazaniny) nastříhejte tak, aby lícovala s horní hranou dlaždice. Nyní naneste na zadní stranu soklové dlaždice lepidlo a dlaždici nalepte na stěnu. Dodržujte přitom průběh spár jako na podlaze.

 Jak položit dlažbu

Spárování

10

Pro dodržení šířky spár podložte pod soklové dlaždice dřevěné kolíčky.

Při spárování je dobré zjistit si předem, zda může spárovací hmota dlaždici trvale poškodit, například přebarvit. Pokud ano, bude nutná její povrchová ochrana např. lepenkou. Problém může nastat zejména u dlaždic neglazovaných. Při pokládce dlažby používejte ukončovací lišty, zakryjí přechod mezi dlažbou a obkladem nebo soklovou dlaždicí či dlažbou a stěnou.

Spáry by měly být vždy rozmístěné symetricky nebo uprostřed menších ploch. Špatně umístěné spáry poškodí celek z estetického hlediska. Je nutné vnímat, co je pro naše oči zásadní při vstupu do obkládaného prostoru. Může jít o střed podlahy, sprchový kout, protilehlou stěnu, roh místnosti a podobně. Zásadní může být například i listela. Dominantní je v prostoru vždy místo, kam se náš pohled zaměří hned při vstupu.

 Jak položit dlažbu
11

Po úplném vytvrzení lepidla můžete začít se spárováním. Namíchejte si jen tolik spárovací hmoty, kolik za danou dobu spotřebujete.

Hmotu pak rovnoměrně rozetřete po dlaždicové podlaze a gumovou stěrkou zaplňte spáry příčně k jejich průběhu. Dokud je spárovací hmota ještě vlhká, odstraňte gumovou stěrkou z dlažby zbytky spárovací hmoty.

 Jak položit dlažbu
12

Poté odstraňte všechny zbytky hmoty houbou nebo houbovou stěrkou. Po zaschnutí podlahu ještě jednou setřete houbou namočenou v čisté vodě.

 Jak položit dlažbu
13

Přechod mezi soklovými a podlahovými dlaždicemi a rovněž svislé spáry v rozích místnosti vyspárujte trvale elastickou silikonovou těsnicí hmotou.

 Jak položit dlažbu

Tipy a zajímavosti

  • Dávno se již neobkládá cementovou maltou „na buchty“ v případě obkladů a „do betonu“ v případě dlažby. Moderní lepidla umožní tenkovrstvé lepení, kdy je plocha dlažby a obkladů z rubu přilepena zcela. Moderní postupy šetří čas i materiál.
  • Klíčem k úspěchu je výběr správné stavební chemie, ale i nářadí. Důležité je též využití ucelených systémových prvků dodávaných dlaždic.
  • Soklové dlaždice se prodávají jako samostatné prvky, stejně jako listely či bombata, kterými podtrhujeme obkládané stěny. Použít musíme též rohové, ukončovací a dilatační lišty.
  • Pokud je to záměr, lze dlažbu pokládat i na stěny. Nikdy však nepokládáme dlaždice určené na stěny na podlahu.
  • V interiéru lze použít i dlažbu určenou do exteriéru – kritérium mrazuvzdornosti hovoří ve skutečnosti o nasákavosti dlažby, a ta nás zajímá i v interiérech.
  • Neglazované a slinuté dlažby jsou vyrobeny z těženého přírodního materiálu rozemletého na prášek, slisovaného za vysokého tlaku a vypáleného za teplot nad 1 100 °C. Materiál se dokonale spojí (sline), takže výsledná hmota nemá téměř žádné póry, má velmi nízkou nasákavost a odolá extrémnímu zatížení. Jsou vhodné pro prostory s velkým provozem. Neglazované obklady je třeba povrchově ošetřit před ušpiněním.
  • Zakoupené obklady a dlažbu lze skladovat i v exteriéru, musíme však celou dodávku ochránit před vlhkostí.

Jak položit dlažbu na dlažbu

Víte, jak položit a nalepit dlaždice na dlaždice? Poradíme vám jak na to! Podívejte se na videonávod z projektové dílny HORNBACH a položit dlaždice na dlaždice pro vás bude hračka.