Návod

Jak spárovat obklady a dlažbu

Jak spárovat obklady a dlažbu

Položili jste dlažbu, obklady v koupelně už máte také hotové a chystáte se už jen spárovat? Pak jste tu správně, protože vám poradíme, jakou použít spárovací hmotu nebo jak udělat dilatační spáry.

Na tento projekt budete potřebovat

Tipy:

 • Ze spár odstraňte zbytky lepidla
 • Rozmíchejte spárovací maltu na hladkou hmotu bez hrudek, můžete k tomu použít míchadlo a vrtačku.
 • Rozetřete gumovou stěrkou či pěnovým hladítkem (na podlahovou dlažbu použijte gumový smeták) úhlopříčně na povrch dlaždic a naneste ji do spár. Při zpracování spárovací hmoty dbejte na to, aby nedocházelo ke vzniku dutých míst.
 • Přebytečnou spárovací hmotu setřete a odstraňte z povrchu hrubé nečistoty.
 • Po zmatnění povrchu (zaschnutí hmoty) omyjte vyspárovanou plochu vlhkou houbou a poté doleštěte suchou utěrkou.

 • Spárovací malta je k dostání v různých barvách. Vyzkoušejte si ji nejprve na méně viditelném místě a nechte zaschnout.
 • Dodržujte stejnou šířku a hloubku všech spár. Jen tak malta rovnoměrně oschne a barva spár bude stejná. Doporučujeme rozmíchat hmotu se stejným množstvím vody. Čerstvé spáry nechte vsáknout a otřete vlhkou houbičkou.
 • Pokud chcete obnovit staré spáry, odstraňte je pomocí škrabky do hloubky cca 2 mm a pečlivě vysajte.
  Spáry nad 10 mm vysypte suchým lepidlem nebo vyplňte páskem z pěnové hmoty.
  Pro zachování pravidelnosti spár si ji oblepte z obou stran krepovou páskou.
  Použijte trvale elastický a voděoodolný silikon, který lépe odolává plísním. Uhlaďte houbičkou.

Krok za krokem

Jak udělat elastické spáry

01

Pro velké a nepravidelné spáry či povrchy z materiálu bez glazury je vhodné použít tekutou spárovací hmotu, která se nalévá přímo do spár a nemusí se pak pracně odstraňovat z hotové dlažby či obkladu.

 Jak spárovat obklady a dlažbu
02

Po rozmíchání nalijte spárovací hmotu do spár a přibližně po 30 - 45 minutách seškrábejte přebytečný materiál zednickou lžící.

 Jak spárovat obklady a dlažbu

Jak udělat dilatační spáry

03

Dilatační spáry (též vyrovnávací spáry) se musí být na všech přechodech mezi interiéry a na místech, kde se již vyrovnávací spáry nacházejí v mazanině. Dilatační spára však nesmí být v kontaktu s mazaninou.

 Jak spárovat obklady a dlažbu
04

Nejjednodušší způsob, jak vyrobit kvalitní dilatační spáru, je vtlačit do spáry pěnový profil a nastříkat na něj elastickou spárovací hmotu. Tato metoda vám navíc ušetří drahocenný materiál.

 Jak spárovat obklady a dlažbu

Jak položit dlažbu na dlažbu

Víte, jak položit a nalepit dlaždice na dlaždice? Poradíme vám jak na to! Podívejte se na videonávod z projektové dílny HORNBACH a položit dlaždice na dlaždice pro vás bude hračka.