FAQ

4 tipy, jak připravit trávník na zimu

4 tipy, jak připravit trávník na zimu

Bude chladno až mrazivo – bude zima. Váš sluncem hýčkaný trávník musíte na takovou sibérii pečlivě připravit. Vyjděte na zahradu a pořádně si váš trávník prohlédněte. Je vyschlý, rostou na něm houbičky nebo je krásně zelený? Pojďme si podrobně vysvětlit, co vás čeká.

Kdy je ten správný čas?

  • Kdy začít: posledních 14 dní v září
  • Kdy skončit: prvních 14 dní v říjnu
Respektujte klimatické podmínky: teplota nesmí klesnout pod 5 °C a stoupnout nad 25 °C.

Přelitý trávník

Tato situace nastává nejčastěji v případě automatické závlahy. Váš trávník je přelitý, zapaří se a začnou se v něm tvořit houby a následně houbové choroby. Zbystřete v těchto případech - na trávníku vám rostou růžové nebo hnědé houby; trávník má na sobě jemný potah ve formě bílých nebo hnědých fleků.

Příprava přelitého trávníků na zimu:

  • 1. Posekání - trávní posekejte do výšky max. 5 cm.
  • 2. Vertikutace – provzdušněte poškozený trávník vertikutátorem s drátky, který trávu zároveň pročeše a zbaví hub.
  • 3. Postřik – abyste se zbavili hub a houbových chorob, použijte postřik Dithane nebo Ortiva . Při aplikaci postřiku dbejte na klimatické podmínky (teplota mezi 5-25 °C, viz výše) a po aplikaci nesmí alespoň 3 hodiny pršet, aby déšť postřik nesmyl.
  • 4. Posekání – závěrečné posekání trávníku nechte až na polovinu října.
Jak zazimovat automatickou závlahu? Vypněte přívod vody na zahradu, trubky odvzdušněte a vyčistěte. Ideální je spolehnout se na odborníka.

Jak připravit trávník na zimu

Vyschlý trávník

To, že máte trávník po létě vyschlý, je poměrně běžná věc. Stačí podle poškození dosít novou trávu a pečlivě zazimovat. Jak poznáte vyschlý trávník? Není na něm tráva, travní koberec je spálený.

Je nezbytné, abyste prohlédli celý trávník a při dosevu postupujte následovně:

  • Lokální poškození – budete dosívat na podzim pouze na vyschlých místech.
  • Méně než 60 % poškození – takto rozsáhle poškození dosévejte ještě na podzim.
  • Více než 70 % poškození – v tomto případě doporučujeme počkat s dosevem na jaro. Plošný dosev by namrznul a zimní měsíce by nemusel přečkat.

Příprava vyschlého trávníků na zimu:

  • Posekání – trávník posekejte do výšky max. 6 cm.
  • Vertikutace – provzdušněte trávník vertikutačními hráběmi s drátky, které zároveň vyčešou uschlou trávu.
  • Dosev – používejte výhradně osivo určené na dosévání trávy – Obnova nebo Dosev. Pokud budete z důvodu velkého poškození dosívat trávník až na jaro, použijte původní osivo (např. máte-li původní travní semeno Golf, použijte na dosev opět Golf).
    Zem rozrušte kovovými hráběmi nebo vertikutátorem, sejte dle návodu na obalu; u lokálního dosevu použijte semena méně, v opačném případě by trávy bylo moc, zapařila by se a trpěla by houbovými chorobami. Semeno lehce zahrábněte hráběmi, aby se země spojila se semínkem, dosev zaválcujte nebo přimáčkněte lopatou, aby se země spojila se semínkem.
  • Zalévání – dosev zalévejte vždy s ohledem na klimatické podmínky (5-25 °C). Zalévejte jej tak, aby substrát byl lehce vlhký, aby tráva bobtnala a klíčila, jinak vám zaschne.
  • Posekání – závěrečné posekání trávníku nechte až na polovinu října.

Jak připravit trávník na zimu

TIP pro chalupáře

Pokud nemáte možnost dosev pravidelně zalévat, nezalévejte jej ani při vysetí. Pokud byste jej zalili a nechali dále bez závlahy, semínka nabobtnají a nedostatkem vláhy zaschnou a nevyklíčí. Nechte dosev žít „svým životem“, vezme si závlahu z rosy, deště apod.

Krásný trávník

Pokud je váš trávník stále zelený, patříte mezi vyvolené. Na konci října (opět s ohledem na klimatické podmínky) jej pouze posekejte do výšky max. 6 cm. Pozor - pokud by byl trávník moc nízký, hrozilo by mu vymrznutí.

Jak připravit trávník na zimu

Podzimní hnojení

Nezapomínejte na něj ani na podzim. Vždy použijte výhradně podzimní hnojivo, které má vysoký obsah draslíku. Trávník hnojte pouze jednorázově, ideálně na konci září, aby měl 1 měsíc před nástupem zimy dost času na regeneraci.

Typy podzimních hnojiv:

  • Tekuté hnojivo – ideální pro dosevy,

  • Granule – dvousložkové použijte na trávník bez poškození; na trávník napadený houbovými chorobami je dobré použít vícesložkové hnojivo s přídavkem síry, která tyto choroby ničí.
Pak se už jen dívejte z okna, jak padá sníh, buďte v klidu a těšte se na jaro.

Jak připravit trávník na zimu