0 Nákupní seznam 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 00 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Tuto informaci jste si vytiskli dne 21.02.24 v 10:38 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.
Poradenství

6 tipů, jak obnovit trávník

6 tipů, jak obnovit trávník

Vyšel váš trávník z formy? Objevují se na něm holá místa nebo hraje všemožnými barvami? Příčin může být celá řada. Připravili jsme pro vás několik tipů, kterými vrátíte zelené plochy opět do té nejlepší formy.

Možné příčiny a jak je řešit

Světlá, žlutá či lysá místa na trávníku mají častokrát všeobecné příčiny, které mohou souviset s místem, rázem půdy či světelnými poměry. Pomocí následující tabulky si můžete vytvořit přehled o příčinách a pomocných prostředcích proti rozšiřování těchto nežádoucích jevů:

Příčina Opatření
Nedostatek živin (Žluté špičky stébel, bledě zelený trávník, růst plevele) Hnojení trávníku (tekutá hnojiva a hnojiva s dlouhodobým účinkem) nebo úprava hodnoty pH (po předchozí kontrole)
Nedostatek světla Výsev speciálního trávníku do stínu; při velmi silném zastínění resp. vysokém tlaku kořenů buď odstranit stín, např. pokácením stromů či zvážení výsadby určité alternativy či popř. půdní pokrývky
Hromadění vody a/nebo vlhké plochy Zvýšení propustnosti vody (např. vybudováním drenáže nebo zkypřením půdy, vertikutací, nasypáním písku)
Vyschlý trávník Nestříhat trávník příliš nakrátko, výsev trávníku do sucha; na velmi suchých místech s vysokým tlakem kořenů (např. pod smrky) pěstovat stále zelené půdokryvné dřeviny aj.

Jak odstranit plevel a mech z trávníku

Mech a plevel jsou pro všechny příznivce hezkého trávníku učiněnou noční můrou. Díky prostředkům pro hubení plevele a mechu budete mít váš trávník opět plně pod kontrolou. Prostředky pro hubení plevele a mechu jednoduše naneste v požadovaném množství. Používejte pouze vybrané prostředky na hubení plevele a postupujte vždy podle návodu k použití.

 • Pak odstraňte zhnědlý mech, popř. odumřelý plevel hráběmi.
 • Ideálně také rovnou pohnojte nebo použijte kombinaci trávníkového hnojiva a příslušného prostředku na hubení plevele.
 • Pro zabránění dalšího růstu plevele a mechu dbejte na dobrou péči o trávník. Pravidelně zavlažujte a hnojte, trávník nestříhejte příliš nakrátko (ne kratší než 4 cm), na jaře proveďte vertikutaci.
 • Na základě analýzy půdy a kontroly místních podmínek lze zjistit příčinu zarůstání mechem a popřípadě ji také odstranit. Při příliš nízkých hodnotách pH se doporučuje zavápnění.
 • Mechům se daří mimořádně dobře ve stinných polohách. Z toho důvodu se doporučuje použít na zastíněných místech speciální travní směsi do stínu.
 • V extrémních případech by se měly odstranit příčiny stínu anebo zvážit alternativní osázení půdokryvnými dřevinami (stále zelenými aj.) nebo pokrytí mulčovací kůrou.

Jak obnovit trávník

Jak odstranit nevzhledné kruhy v trávníku

2-5 cm velké houby na trávníku, které jsou uspořádány do tvaru kruhu a na zemi tvoří vodě nepropustný houbový spletenec (podhoubí). Trávník je v místě výskytu těchto hub někdy již odumřelý.

Často se vyskytuje v půdách chudých na živiny, písčitých či zhutnělých zemích, ve kterých chybí půdní kultury a také na splstnatělých trávnících. V závislosti na intenzitě výskytu je zapotřebí učinit různá opatření.

Mírný výskyt Okamžité hnojení hnojivem s obsahem dusičnanů (tekuté hnojivo a hnojivo s dlouhodobým účinkem), zlepšení struktury půdy aktivací půdních kultur, urychlení tvorby humusu jakož i odstranění zhutnělé půdy.
Střední výskyt Provedení hloubkového zkypření, podhoubí je nutné probodnout tak hluboko, jak je to jen možné a učinit opatření, která se doporučují při mírném výskytu.
Silný výskyt Hloubkové odstranění trávníku a založení nového.

Prevence proti sněžné plísni

Onemocnění trávníku mokrou hnilobou vypadá tak, že se nejprve objeví malé, kruhové skvrny, které později mohou být velké až 30 cm v průměru. Tráva pak zhnědne, zplihne a odumře. Venku je částečně vidět růžovobílé podhoubí.

Sněžná plíseň se sama o sobě vyskytuje poměrně často (například v odumřelé travnaté plsti, jako podhoubí nebo konidie) a stane se problematickou teprve v ten okamžik, když se spojí několik faktorů, které nahrávají jejímu rozšíření:

 • delší pokrytí trávníku sněhem či listím,
 • hromadění vody a hustá travnatá plsť,
 • výkyvy teplot, především proměnlivé teploty kolem bodu mrazu,
 • mírné zimy (absence zimního spánku, který chrání před napadením),
 • příliš silné hnojení dusičnany a zavápnění před příchodem zimy.
Přímá ochrana není možná, jelikož používání fungicidů na trávníkových plochách v domě a na malých zahradách je zakázané. Skvrny sice obvykle zmizí při vyšších teplotách, nicméně napadené části by se měly v každém případě okamžitě shrabat. Jako prevenci lze učinit některá opatření:
 • Zlepšení provzdušňování půdy: Pravidelná vertikutace na jaře a na konci léta, spadané listí na trávníku ihned odstraňte a nesekejte s mulčováním.
 • Zvýšení propustnosti: Zejména u jílovitých půd se po vertikutaci trávník posype trávníkovým pískem, u silně zhutnělých půd se provede drenáž.
 • Snížení rizika infekce: Na podzim používejte výhradně draselná hnojiva na podzimní trávník a nevápněte (hodnota pH by neměla být vyšší než 6,5), na bezvětrných, stinných místech vysévejte pouze trávník do stínu popř. nevysévejte vůbec žádný trávník.

Jak obnovit trávník

Jak odstranit řasy

Řasy v trávníku poznáte tak, že se na něm objeví černý povlak s modrými řasami mezi jednotlivými druhy trav.
Vyskytuje se především při mírných zimách vzhledem k déle přetrvávajícímu vlhkému počasí a mírným teplotám, hlavně na zhutnělých půdách, kde se hromadí voda.

Trávník můžete ochránit několika preventivními činnostmi:

 • Vertikutací a hrabáním odstraňte povlak z řas.
 • Hnojte draselnými hnojivy, například hnojivem FloraSelf Select pro podzimní trávník.
 • Pomocí půdních aktivátorů, kompostu a substrátů zlepšete strukturu půdy.
 • U velmi zhutnělých půd zvyšte propustnost. Toho docílíte rovnoměrným posypáním trávníkovým pískem.

Jak obnovit trávník

Jak na sanaci trávníku

Pokud je ve špatném stavu celý trávník, měli byste ho kompletně sanovat.

 • Posekat: A to tak nakrátko, jak je to jen možné, takže na nejnižší možné nastavení sečení.
 • Provést vertikutaci: Ideálně několikrát v podélném a příčném směru. Čím důkladněji, tím lépe. Jedině tak se travní semena dostanou všude do přímého kontaktu s půdou. Hloubku vertikutace splstnatělé trávy můžete upravit. Travní plsť odstraňte úplně.
 • Zasít semena a pohnojit.
 • Nanést vrstvu rašeliny a pokrýt sanovanou plochu tenkou vrstvou.
 • Zalít: Plocha trávníku nesmí po dobu prvních tří týdnů vyschnout. Denně zavlažujte a trávník bude brzy jako nový.

nahoru