FAQ

Aktuální trendy a praktické tipy, jak vybrat plot

Drátěný. Dřevěný. Kovaný. Přírodní. Živý. Dřevoplastový. Kamenný. Cihlový… Zkrátka plot. Přídomků k němu vymyslíme desítky. Nicméně každá další charakteristika může laika znejistit. Jaký plot vybrat a na co si dát pozor? Připravili jsme přehled trendů i praktických informací, které vás ve světě plotů a oplocení zorientují.

Aktuální trendy a praktické tipy, jak vybrat plot

Stavba plotu vs. stavební povolení

Od 1. ledna 2018 je stavba plotu, respektive její povolení, jednodušší. Pokud plánovaný plot nehraničí s veřejným prostranstvím a není vyšší než 2 metry, odpadá vám povinnost hlásit jeho stavbu úřadům. A nepotřebujete ani souhlas sousedů.
Pokud plot s veřejným prostranstvím, například chodníkem, sousedí, pak potřebujete územní souhlas, kterým se stavba umístí a už nekolauduje. K jeho získání musíte doložit, z jakého materiálu plot bude, jaká bude jeho výška a rozměry jednotlivých polí.

Chrání nás před nezvanými návštěvníky, ale i před zraky lidí z ulice nebo hlukem okolí. Jeho funkce je estetická, ale i ochranná. A každý typ má svá pro a proti. K nejpopulárnějším dnes patří takzvané dřevoplastové ploty. Ty v sobě snoubí estetiku dřeva a praktičnost plastů. V závěsu jsou ale ploty plastové, dřevěné i obyčejné pletivo. A své fandy mají i ploty živé – byť jsou nejnáročnější na péči i čas.

WPC plot – vydrží věčnost, vypadá dobře

Když se za vysoké teploty a tlaku potkají dřevo s plastem, vznikne z toho, zvláště v poslední době, nesmírně populární materiál. Takzvaný dřevoplast, chcete-li umělé dřevo nebo WPC, obvykle tvoří za tepla vzniklá směs dřevěných pilin a polypropylenu (nejčastěji v poměru 60:40 pro dřevo). Praktičtější materiál pro stavbu plotu dnes nenajdete.

Výhody dřevoplastového plotu:

  • Materiál je odolný a stálobarevný. Oproti klasickému dřevěnému plotu má extrémně dlouhou životnost.
  • Dřevoplastový plot je téměř bezúdržbový. Není třeba natírat, impregnovat, mořit…
  • Velmi zdařile imituje skutečné dřevo. Na výběr je mnoho dekorů.

Jak vybrat plot

Dřevěný plot – klasika, která potřebuje péči

Dobře vypadá a jeho pořizovací cena nemusí být, pokud zvolíte některý z běžných druhů dřeva, vysoká. Zároveň o něj ale musíte pečovat. I přesto patří dřevěné ploty na špičku oblíbenosti. Aby vám dřevěný plot vydržel dlouhé roky, doporučujeme mu minimálně jednou za 5 let dopřát generální renovaci:

  • Zkontrolujte, zda vám plotovky a latě neuhnívají.
  • Odstraňte starý nátěr – oškrábáním nebo třeba pomocí horkovzdušné pistole.
  • Důkladně očištěné dřevo naimpregnujte, případně použijte fungicidní přípravky proti houbám a plísním.
  • Naneste syntetickou lazuru, bezbarvý lak, případně jiný nátěr.

U dřevěného plotu také dbejte na to, aby byla jeho horní část zkosená. Nebude se na ní držet voda a dřevo déle vydrží. Životnost dřevěného plotu také prodlouží podezdívka. Podívejte se, jak postavit dřevěný plot. Snadno a rychle.

Jak vybrat plot

Plastový plot – nehnije a nekoroduje

Dalším populárním materiálem je plast. Ten na rozdíl od dřeva nehnije a na rozdíl od kovů nekoroduje. Ve prospěch plastových plotů hovoří i jejich snadná údržba a cenová dostupnost. Plastové plotovky navíc můžete podle potřeby upravovat. Do plastu můžete vrtat, můžete ho řezat a užitné vlastnosti se nezmění.

Drátěný plot – levná alternativa, za kterou se (ne)skryjete

Ať už zvolíte opravdu levné pozinkované pletivo nebo poplastovanou variantu, nesáhnete – v porovnání s ostatními materiály – tak hluboko do kapsy. Samotné drátěné pletivo ale tvoří jen naprosto minimální pohledovou bariéru. Pokud si tedy chcete chránit soukromí, je nezbytností pořízení plachty. Ty mají obvykle propustnost od 50 do 90 %. Chystáte se na stavbu kovového plotu? Máme pro vás podrobný návod, jak postavit drátěný plot.

Jak vybrat plot

Živý plot – přírodní bariéra, která roste několik let

Krásný, ale náročný na údržbu. Aby získal živý plot potřebnou hustotu a nebyl jen psychologickou, ale skutečnou bariérou, která odfiltruje nepříjemné pohledy, ale i hluk ulice, musíte o něj pravidelně pečovat a… počkat si několik let.

Mezi nejpopulárnější „plotové“ dřeviny v Česku patří tis a túje. Především proto, že neopadávají a fungují jako pohledová bariéra po celý rok.

Pokud toužíte po živém plotě – vsaďte v prvních několika letech na kompromisní řešení. Postavte před živý plot jednoduchý plot – z pletiva nebo levných dřevěných latěk. Až keře dostatečně povyrostou, provizorní plot odstraníte. Poradíme, jak živý plot založit a jak ho stříhat, aby měl dostatečnou hustotu.

Jak sázet okrasné keře a živé ploty

Jakou vybrat zahradní branku?

  • 
				Jak vybrat plot

    Jednoduchá brána

    Jednoduchá brána se označuje také jako jednokřídlá plotová brána. Pokud sháníte dveře do zahrady, které vám mají zajistit pěší přístup k pozemku, určitě vám bude stačit tato jednoduchá brána.

  • 
				Jak vybrat plot

    Dvojitá brána

    Dvojitá brána se označuje také jako dvoukřídlá zahradní brána. Doporučuje se především tam, kde se na zahradu přijíždí autem.

  • 
				Jak vybrat plot

    Zahradní brána ze dřeva působí přírodním a rustikálním dojmem. Po nanesení ochranného laku je odolná proti povětrnostním vlivům (sníh, déšť). Ale vyžaduje pravidelnou údržbu a péči a občas je nutné branku znovu natřít.

  • 
				Jak vybrat plot

    Zahradní brána z kovu je mimořádně odolná a má dlouhou životnost. Vyžaduje méně péče než dřevo, protože potažený nebo žárem pozinkovaný kov je mimořádně snadný na údržbu.

  • 
				Jak vybrat plot

    Zahradní brána z plastu má mimořádně výhodné pořizovací náklady, za které pořídíte odolnost vůči počasí a vybrat si můžete design dřeva nebo kovu.

Kamenné, cihlové, betonové ploty

Kamenné nebo cihlové ploty, gabiony, případně ploty z betonových bloků jsou pohledovou bariérou, ale izolují vás i od hluku okolí. Vyšší pořizovací náklady a náročnější stavbu následně kompenzuje téměř nulová údržba.

Jak vybrat plot