Poradenství

Jak vybrat pokosovou pilu

Jak vybrat pokosovou pilu

V domácí dílně, chloubě každého kutila, je pokosová a kapovací pila jen velmi těžce postradatelným doplňkem. Výběr na trhu je obrovský, a tak se vám pokusíme dát několik rad a doporučení, vysvětlit rozdíly a výhody i nevýhody.

Podle čeho pilu vybrat?

Pokosová a kapovací pila slouží ke zkracování a drážkování deskového a tyčového materiálu kolmo a nebo pod úhlem. Ať už jsou to dřevěné či plastové desky, palubky, hranoly, lamely plovoucí podlahy a nebo hliníkové profily, lze s pokosovou pilou dosáhnout vysoké přesnosti zpracování a to bez větší námahy, jednoduše a spolehlivě. Většina pil je lehká a lze je z dílny snadno přemístit na jiné pracovní místo. Každou pilu lze připojit k odsávání nebo alespoň k dílenskému vysavači. Zásadní rozdíly jsou v kapacitě (prořezu) pily.

Jak vybrat pokosovou pilu

Podle typu ramene

Pily pouze sklopitelné bez radiálního ramene:

  • nejjednodušší, ideální na drobné práce,
  • kapacita řezu obvykle poměrně malá, omezená velikostí kotouče. Omezení délky a výšky řezu je dáno průměrem kotouče a možností zanoření do materiálu.
  • Tyto pily jsou dobré k zakracování lišt okolo podlah, nebo třeba na úzké plotové laťky, můžete jimi řezat také obrazové rámy nebo hranolky na včelařské rámky.
  • Obvykle nedisponují větším délkovým prořezem než 10cm a výškovým prořezem okolo 6cm.
  • Pilou není možno drážkovat širší materiál
  • K tomuto typu pokosové pily patří např. pokosová pila Einhell TH-MS 2112.

Pily s radiálním ramenem:

  • řezací soustrojí je umístěno na rameni a lze jím horizontálně (ve vodorovné rovině) pohybovat vpřed.
  • Výrazně se zvětšuje délka řezu a je možné zpracovávat materiál s větší šířkou, např. schodnice nebo fošny.
  • Výškový prořez je bohužel i tady omezen průměrem kotouče.
  • Pilou je možné drážkovat a nebo vytvářet pomocné zářezy pro tesařské čepování trámků.
  • K tomuto typu pokosové pily patří např. kapovací a pokosová pila Bosch GCM 8 SJL.

Podle konstrukce převodovky

Motor je umístěn kolmo ke kotouči

Tam je velmi citlivým místem pastorek, převádějící sílu motoru na oběžné kolo. Je tenký a při takzvaném „kopnutí“ pily může dojít k jeho závažnému poškození. Tato konstrukce omezuje možnost vyklánění pily ze svislé polohy.

Motor je do vodorovné osy odkloněn

A to asi 45 stupňů nahoru. (např. Einhell TH-SM 2534 Dual.) Tím je jednak umožněno použití kuželového soukolí s podstatně pevnějším pastorkem a pilu jde při této konstrukci také naklonit na obě strany.

Dalším, zřídka používaným případem je převod klínovým řemenem. To umožňuje prokluz motoru při nadměrném zatížení kotouče při jeho „kopnutí“ nebo zastavení. Motor bývá posunut dozadu a to také umožní náklon kotouče na obě strany.

Nezapomeňte na doplňky

Aby pila dlouho a dobře sloužila, je nutné řezat vždy ostrými kotouči se zuby vhodnými pro řezaný materiál. Použití nevhodného kotouče pilu přetěžuje a kvalita řezu pak není uspokojivá.

Který kotouč je vhodný?

Pro prořez silnějších materiálů zvolte zuby větší. Budou-li zuby malé, bude řez spálený a pila bude zbytečně namáhána i kotouč se bude více opotřebovávat. Pro tenčí materiály používejte kotouč s početnějšími menšími zuby. Budou-li zuby velké, okraje řezu budou oštípané a nerovnoměrné.

Pro plasty, lamino a hliník kupte kotouč se speciální geometrií zubů. Tyto zuby mají tzv. negativní úhel (jsou lehce zakloněné), do materiálu se agresivně nezakusují špičkou, ale spíše jej prořezávají tahem.

Obecně jsou takové kotouče označeny symbolem hliníku.Když si koupíte kotouče dražší, bude na špičce více tvrdokovu a kotouč bude později možné vícekrát nabrousit. U levných kotoučů se broušení nevyplatí.

Jak vybrat pokosovou pilu

Skvělým doplňkem, který velmi usnadňuje práci je univerzální podstavec pod pilu. Pro lepší představu je to např. stůl pro kapovací pily Bosch GTA 2600.

Na drobnosti můžete využít i pilu ruční nebo pokosnici a ruční pilu čepovku. Tady dejte pozor na to, ať je korýtko hlubší, než výška řezaného materiálu, jinak řez začínáte odhadem a tedy nepřesně.

Když kupujete pokosovou pilu, nezapomeňte na tesařskou tužku, metr, úhelník, úhloměr a pokosník.Můžou se hodit také stolařské svorky.Pro bezpečnou práci noste upnutý oděv, pozor zejména na plandavé rukávy a používejte ochranné brýle.