Vážení zákazníci, upozorňujeme Vás na webové portály třetích stran, které nabízejí falešné slevové kódy pro nákup u naší společnosti HORNBACH. Naše společnost HORNBACH žádné takové slevové kódy neposkytuje a s těmito portály ani žádným způsobem nespolupracuje! Na odkazy na těchto portálech v zájmu vlastní bezpečnosti neklikejte, ani na těchto portálech nezadávejte žádné své údaje.

0 Nákupní seznam 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 00 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
27. 9. 2023 7:00 - 19:00 hod.
28. 9. 2023 zavřeno
Tuto informaci jste si vytiskli dne 24.09.23 v 5:32 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.
Poradenství

Tipy, jak vybrat vrtací a bourací kladivo

Tipy, jak vybrat vrtací a bourací kladivo

Se speciálním typem elektropneumatických kladiv můžete vrtat, sekat nebo dělat oboje najednou. A abyste věděli, jak a podle čeho si takové kladivo vybrat, připravili jsme pro vás, společně s odborníky z prodejny HORNBACH, ty nejdůležitější informace.

Chcete vrtat nebo sekat?

Elektropneumatická kladiva rozdělujeme podle funkce na:

  • vrtací
  • sekací
  • kombinovaná

Dalším rozdílem je hmotnost. Ta nejlehčí mají okolo dvou kilogramů, jsou štíhlá a vypadají jako vrtačka. Kladiva větší, s motorem posazeným kolmo k ose kladiva, mají zhruba pět kilo.

Pak se také setkáte s kladivy sedmikilovými. No a těm největším a těžkým bouracím kladivům už se neříká elektropneumatická, ale elektrohydraulická.

Důležitým parametrem pro výběr kladiva je energie úderu (J = Joule). Čím je energie větší, tím je vrtání rychlejší a účinnější.

Tipy, jak vybrat vrtací a bourací kladivo
Vrtací kladivo

Vzniklo pro ulehčení vrtacích prací do tvrdých stavebních materiálů. Většina výkonu motoru jde do úderu, rotační pohyb je podružný. Energie motoru je z větší části přes vzduchový píst převáděna na nástroj. Vrták pro takové vrtání je nabroušený jako sekáč a rotační pohyb slouží jednak k zachování kruhového profilu vývrtu a dílem také pro vynášení nadrceného materiálu.

Tipy, jak vybrat vrtací a bourací kladivo
Sekací kladivo

Využívá celý výkon motoru pro sílu úderu. Kladivo nerotuje, jen seká.

Tipy, jak vybrat vrtací a bourací kladivo
Kombinovaná kladiva

Mají možnost jednotlivé funkce přepnout. Buď jen rotuje (lze využít jako míchadlo) nebo vrtá s příklepem, nebo bez rotace nástroje jen seká.

Tipy, jak vybrat vrtací a bourací kladivo

Pouze výkon nestačí

U lehkých vrtacích kladiv je někdy možnost vyměnit upínací mechanismus a namísto upínací hlavy SDS nasadit sklíčidlo. Kladivo pak lze využít i k obyčejnému vrtání vrtákem do kovu nebo dřeva s válcovou stopkou.

Další variantou pro vrtání bez příklepu je nástavné sklíčidlo s dříkem SDS. Je-li na kladivu nasazeno toto sklíčidlo, nikdy nevrtejte s příklepem! Sklíčidlo není konstruováno na tak velikou sílu úderu a poškodíte jej.

Upínací mechanismus SDS pro vrtací kladiva je speciálním standardem, zavedeným firmami Bosch a Hilti. Podle váhy a výkonu kladiva je používán systém SDS+ pro kladiva do pěti kilogramů a SDSmax pro ta těžší. Elektrohydraulická kladiva mají jiné systémy upínání nástroje.

Při práci s kladivem na něj netlačte, jen jej pevně přidržujte u materiálu. Tak nejlépe využijete jeho potenciál. Vrtací a kombinovaná kladiva bývají vybavena bezpečnostní prokluzovou spojkou a pomocným držadlem.

Tyto prvky mají za úkol zabránit, při zablokování vrtáku poranění obsluhy. Kladivo by vám mohlo zlomit zápěstí. Držte jej tedy vždy oběma rukama.

Tipy, jak vybrat vrtací a bourací kladivo

Jak a na co používat vrtáky a sekáče

Vrtáky SDS jsou vyráběny v různých délkách, běžně až do jednoho metru.

  • Při vrtání do takové hloubky, je potřeba použít napřed vrtáky kratší a otvor předvrtat. Postupně pak používat delší a delší vrták.
  • Budete-li chtít hlubokou díru vyvrtat naráz, bude to obtížné z důvodu přesnosti na začátku vrtání. Dlouhý vrták se také může při vrtání prohýbat a nevrtat tak dostatečně účinně.
  • Kladivo nenechávejte viset na vrtáku v díře. Prohne se a i nepatrný průhyb na vrtáku velké délky způsobuje velmi nepříjemné rozkmitání kladiva.

Vrtáky mívají dva nebo čtyři břity. Čtyřbřitým vrtákem se lépe vrtá do armovaných betonů. Břity zabrání uvíznutí vrtáku pod armaturou. Maximální průměr vrtáků SDS+ je 25mm. Tloušťka upínacího dříku SDS+ (10mm) není dimenzována na větší kroutící moment. Ze stejného důvodu nevyrábí značkový výrobci sekáče s velkou délkou.

Tipy, jak vybrat vrtací a bourací kladivo

Sekáče mají podle účelu rozdílné tvary břitů. Špičatý, plochý, široký plochý (lopatkový) a tvar "U" pro drážkování. Sekejte ale citlivě.

  • Necháte-li sekáč "zasekat" do materiálu, bude jeho vytažení obtížné a může dojít ke zlomení sekáče nebo k poškození upínacího mechanismu.
  • Budete-li při sekání příliš tlačit, může úderník roztlouct dřík v upínací hlavě a sekáč bez odborného servisního zásahu nepůjde vytáhnout.

Pro vrtání otvorů s větším průměrem, např. na elektrikářské krabice, používejte vrtací korunky. Jsou k dostání do průměru vývrtu 85 mm. Na míchání stavebních směsí jsou vyráběny metly s upnutím SDS+.

Nástroje SDS max (dřík 18 mm) jsou dimenzovány pro těžké práce. Jsou schopny přenášet velikou energii úderu a velké kroutící momenty. Do strojů s upnutím SDS max lze pomocí speciálního adaptéru upnout i nástroje SDS+.

nahoru