0 Nákupní seznam 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 98 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
7. 4. 2023 8:00 - 21:00 hod.
9. 4. 2023 8:00 - 21:00 hod.
10. 4. 2023 zavřeno
Tuto informaci jste si vytiskli dne 29.03.23 v 5:36 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.
Poradenství

Úprava vody v bazénu v pěti krocích

Doba čtení: 11 min.
Úprava vody v bazénu v pěti krocích

Voda v bazénu potřebuje vaši péči. Pokud si jí budete hýčkat, v horkých letních dnech si koupání v průzračné a čisté vodě o to víc užijete. Poradíme vám, na co se zaměřit a jak vyřešit nepříjemné situace odehrávající se ve vašem bazénu.

Na čem závisí kvalita vody v bazénu?

K dosažení čisté vody v bazénu stačí dodržovat pět základních pravidel, jež lze vyjádřit pěti slovními spojeními: Péče o bazén a čištění bazénu, to je dodržování správné hladiny pH, pravidelná dezinfekce, vločkování, filtrování a pravidelné čištění vany.

Je důležité dodržet postup při údržbě vody a pořídit si kvalitní filtraci, doplňky i chemii, byť právě nejste její příznivci. Bez ní to nepůjde, ale nemusíte se obávat, že bazén bude čpět chlorem jako veřejné koupaliště. Chlor lze zčásti nahradit aktivním kyslíkem.

TIP

Startovací sada obsahuje nejdůležitější výrobky pro optimální péči o vodu. Navíc obdržíte výrobky, které jsou individuálně optimalizované na zátěž vašeho bazénu, například dezinfekční přípravky speciálně pro dětské bazény nebo také speciální výrobky, jako jsou přípravky na šokovou úpravu zelené vody.

Čistota

Minimálně jednou ročně se doporučuje bazén vypustit a důkladně vyčistit speciálními čistícími přípravky na bazény. Stěny bazénu se musí zbavit vápenatých usazenin a nečistot, v nichž se drží bakterie a řasy. Až po faceliftu „vany“, kdy zapojíme ruce, gelové kartáče nebo výkonné vysavače, lze napustit vodu a podniknout kroky ke stabilizaci její kvality.

Odborníci na bazény varují před používáním běžných čistících přípravků pro domácnost. Zanesou do křehkého systému cizorodé látky, které vodu zakalí a napění. Mohou také poškodit bazénovou fólii. V HORNBACHu jsou proto v nabídce speciální čistící přípravky na stěny a dno bazénu i na okraje, jež se tvoří nevábný proužek nad hladinou.

Čistit lze i částečně napuštěný bazén, kdy prostor pod vodou čistíme speciálním bazénovým vysavačem a prostor nad hladinou kartáči a příslušnou domácí chemií šetrnou k životnímu prostředí.

Kvalita vody

Kvalitu vody řešíme až poté, co je bazén vyčištěný. Nemělo by logiku snažit se o průzračnou vodu v zaneřáděné vaně. Základem čisté vody je správná hodnota pH. Doporučovaná hodnota pro domácí bazén se pohybuje od 6,6 do 7,4. Určíte ji pomocí testeru a vodu na požadovanou hodnotu upravíte pomocí přípravků pH plus či pH mínus. „Snižovače“ pH hodnotu přesouvají ze zásadité polohy do neutrální a „zvyšovače“ totéž učiní z kyselých hodnot.

Tento rozhodující parametr lze změřit pomocí jednoduchých testovacích proužků, testovacích tablet či elektronickým měřičem. Hodnotu pH kontrolujte pravidelně minimálně jednou týdně, je-li horko, interval preventivně zkraťte.

Hodnota pH

Hodnota pH je definována jako množství vodíkových iontů, které voda může pojmout. Jde o měrnou jednotku, z níž lze vyčíst, zda je voda zásaditá či kyselá. Čím nižší je hodnota pH, o to více vodíkových iontů se ve vodě nachází a o to kyselejší voda je. Hodnota pH klesá, pokud bazén často používá mnoho lidí a mohou ji ovlivnit i dešťové srážky.

Hodnota pH Riziko
8,5 zničení přirozeného ochranného filmu pokožky
8,0 vápenný výkvět při středně tvrdé až tvrdé vodě (přilepení ve filtru, zakalení vody)
7,5 výrazné oslabení dezinfekčního účinku
6,6 až 7,0 ideální rozsah hodnoty pH pro optimální péči o vodu
6,5 rozvoj zápachu a podráždění sliznice v důsledku tvorby chloramidů (vázaný chlór)
6,0 rezavění materiálů obsahující kovy a maltu (spáry, vodiče z nerezové oceli)

Stejně tak je třeba sledovat a upravovat hodnotu alkality, což je pojem pro uhličitanovou rovnováhu. Má-li bazénová voda přípustnou hladinu alkality a nachází se v rovnováze, je voda schopna přirozeně vyrovnávat hladinu pH. Hodnota alkality by se měla podle odborníků pohybovat v rozmezí 80 až 120 ppm, tedy miliontin celku, a měříme ji speciálním testerem.

Dále je dobré znát tvrdost vody. Hodnota tvrdosti bazénové vody by neměla být vyšší než 18ºN. V případě, že je tato hodnota překročena, přichází ke slovu přípravky k její úpravě. Tvrdost vody je vhodné v průběhu sezony kontrolovat, zejména po doplnění většího množství vody do bazénu.

Pro tvrdou vodu obecně platí, že se v ní cokoliv špatně rozpouští, tedy i chemické přípravky. Proto k povinné výbavě bazénu patří i stabilizátor tvrdosti, který zabraňuje srážení a usazování vápníku, čímž se chrání filtrační zařízení, výměníky tepla i vodiče. Tento přípravek je nezbytný, pokud používáte podzemní nebo studniční vodu.

TIP

K napouštění a dopouštění bazénu nepoužívejte příliš měkkou ani příliš tvrdou vodu. Z pohledu obsahu nečistot a minerálů odborníci doporučují používat upravenou vodu z vodovodního řadu, případně dovezenou z úpravny vody. Je vhodnější než voda studniční nebo z povrchového zdroje, ve které se mohou ve větší míře vyskytovat minerály a organické nečistoty.

Dezinfekce vody

Vykazuje-li voda správné hodnoty, přistupte k dezinfekci obsahu bazénu. Účinná dezinfekce zabrání růstu řas a množení bakterií. Nejčastěji používaná je chlorová desinfekce, je rychlá a účinná.

Dezinfekce vody je buď jednorázová akce, jíž přezdíváme chlor šok, kdy dojde k radikálnímu zvýšení obsahu chloru ve vodě, která řeší i náhlé znečištění vody například po bouřce či po prvním napuštění bazénu v sezoně. Dezinfikovat se ale musí i dlouhodobě, průběžně, a to především tabletami. Ty už chlor obsahovat nemusejí, k desinfekci vody stejně dobře poslouží i kyslík. Tablety umisťujeme do speciálních plováků.

K účinné dezinfekci vody můžeme použít i chlorový granulát, který je rychle rozpustný, a tudíž vhodný pro trvalé, jednorázové i dodatečné chlorování vody. Opětovně zvyšuje obsah chloru. Rychle rozpustné chlorové tablety jsou vhodné pro průběžné chlorování nebo pro rychlé nastavení optimálního obsahu chloru. Tablety s dlouhodobým účinkem jsou pomalu rozpustné tablety a obsahují cca 90 % aktivního chloru. Jsou vhodné na trvalé chlórování veškeré vody a filtračních systémů.

Pro nepřátele chloru je určen aktivní kyslík v podobě granulátu, což dezinfekční prostředek fungující na bázi kyslíku v kombinaci s aktivátorem. Tento výrobek zabraňuje i tvorbě řas. Na bázi aktivního kyslíku se vyrábějí i tablety, protizákalové preparáty i prostředky pro odstranění nežádoucího pěnění.

Vyskytnou-li se bazénu nežádoucí řasy, poznáte to podle mazlavých stěn. Voda se zbarví do zelena až do hněda, a to není stav, který by zrovna lákal k osvěžení. Pokud máte v bazénu správné pH i dostatek chloru, a přesto se objeví řasa, použijte algicid, speciální prostředek proti růstu a na hubení řas.

Chlór - rychle rozpustný granulát

Tento výrobek je rychle rozpustný granulát. Chlór v podobě rychle rozpustného granulátu je speciálně vhodný pro trvalé, jednorázové a dodatečné chlórování vody a také pro opětovné zvýšení obsahu chlóru.

Chlór - rychle rozpustné tablety

Rychle rozpustné chlórové tablety jsou vhodné pro průběžné chlórování nebo pro rychlé nastavení optimálního obsahu chlóru.

Chlórové tablety s dlouhodobým účinkem

Chlórové tablety s dlouhodobým účinkem jsou pomalu rozpustné tablety s cca 90 % obsahem aktivního chlóru. Jsou vhodné na trvalé chlórování veškeré vody a filtračních systémů.

Multifunkční blok

Pomocí multifunkčního bloku můžete vaši bazénovou vodu (až 30 metrů kubických vody) zásobovat po dobu až tří týdnů.
Existují multifunkční bloky se třemi funkcemi: dezinfekce, hubení řas a vločkování.

Aktivní kyslík - granulát

Aktivní kyslík v podobě granulátu je dezinfekční prostředek na bázi aktivního kyslíku v kombinaci s aktivátorem pro aktivní kyslík. Tento výrobek zabraňuje tvorbě řas.

TIP

Pozor při výběru algicidu u vířivých bazénů a bazénů s protiproudem. Algicid může být pěnivý, proto pro tyto typy používejte nepěnivý model.
Kyslíkové a chlorové přípravky se nikdy nesmí kombinovat, protože jsou vzájemně nekompatibilní, reagují spolu a tím si navzájem ruší účinky.

Hubení řas

Poté, co řasy zahubíte a vodu znovu vydezinfikujete a přefiltrujete, přichází čas tzv. vločkování zbylých nečistot. Nalijete do vody přípravek zvaný vločkovač a necháte jej působit. Naváží se na něj nečistoty, které posléze odstraníte pomocí filtračního systému.

Tekutý vločkovač umožňuje dokonalé vysrážení nečistot do větších vloček a jejich následné odfiltrování nebo sedimentaci. Vločkovač dodá vodě žádanou jiskru jako u pramenité vody. Reaguje rychle a nezávisle na teplotě vody v bazénu.

Vločkovače zlepšují účinnost filtrů, pomáhají prodlužovat životnost filtrační náplně a zkracují čas potřebný pro praní filtrace. Tekuté vločkovače je možné dávkovat manuálně či prostřednictvím automatického dávkovacího čerpadla. Při použití automatického dávkování se výrazně sníží spotřeba vločkovače a zvyšuje se účinek.

TIP

Pomocí multifunkčního bloku, který provádí desinfekci, hubení řas i vločkování, můžete bazénovou vodu v objemu až 30 metrů kubických čistit až tři týdny.
Pokud máte kartušovou filtraci, nelze vločkovací přípravky používat, jelikož zanášejí papírové kartuše a ty se slepují.

Intenzivní filtrace

Po napuštění vody, úpravě jejích parametrů, desinfekci a vločkování nepřetržitě filtrujte 24 hodin a v bazénu se nekoupejte. Písková filtrace by měla mít odpovídající výkon. Bez dobrého fungování filtrace nelze ani s použitím chemických přípravků dosáhnout po všech stránkách čisté, kvalitní a zdravotně nezávadné vody. Pískovou náplň filtrace je nutné udržovat neustále čistou, a proto ji musíte pravidelně alespoň jednou za 14 dní proplachovat a nejpozději jednou za 2 roky celou vyměnit.

Po vyčištění pískové filtrace nezapomeňte dopustit vodu zpět do bazénu. Obecně platí, že čím lepší filtrace, tím nižší náklady na bazénovou chemii. Šetřit by se nemělo ani na bazénové hydraulice, která slouží k cirkulaci vody. Špatná cirkulace vody v bazénu je pozvánkou pro nevítané hosty, především řasy a jiné mikroorganismy.

V létě se v bazénu, při nedostatečné údržbě, dříve nebo později objeví řasy. Mají dostatek kyslíku, tepla i světla a vytvářejí nevzhledný zelený až nahnědlý povlak. Ten je nezbytné rychle odstranit, nejlépe prostředkem pro hubení řas. Ten se používá už při dezinfekci a aplikuje se i preventivně, protože je prokázáno, že se řasy se postupem času stanou vůči chlóru rezistentní. Proto je důležitá prevence.

Pamatujte, že pokud už byla bazénová voda silně napadena řasami, je těžké v ní opět obnovit rovnováhu. V takovém případě již nepomůže ani šokové chlorování a vodu bude zřejmě nezbytné vypustit a začít od začátku. Řasy jsou považovány za živnou půdu pro bakterie, proto je nezbytné je hubit hned v zárodku.

TIP

Jakmile stoupne okolní teplota vzduchu nad 20°C, je vhodné začít používat přípravky proti tvorbě řas preventivně.

Problém Příčina Řešení
Voda je zelená, ale čirá
U vody s obsahem mědi nebo železa jsou často hnědé skvrny
  • Stopy železa z napouštěné vody (žlutohnědé zabarvení)
  • Stopy mědi od měděného vedení (tyrkysové zabarvení)
Hodnotu pH udržujte v rozmezí 7,0 - 7,4. Šokové chlórování pomocí rychle rozpustného chlórového granulátu nebo tablet. Regulujte hodnotu pH, přidejte vločkovací přípravky a čerstvou vodu, nastálo nechte běžet oběhové čerpadlo.
Voda je hnědá a zakalená Obsah železa v napouštěné vodě je příliš vysoký Viz řešení bod 1
Voda je černá a zakalená Obsah manganu v napouštěné vodě je příliš vysoký Viz řešení bod 1
Voda je mléčná a zakalená
  • a) koloidní organické nečistoty
  • b) tvrdidla (anorganická)

  • a) Rázové chlórování (jako 1.), přidejte vločkovací přípravky, nechte běžet oběhové čerpadlo
  • b) Upravujte hodnotu pH, přidejte vločkovací přípravky, nechte běžet oběhové čerpadlo

Stěny bazénu jsou kluzké Růst řas Rázové chlórování (jako 1.), přidejte přípravek na hubení řas
Stěny bazénu jsou zdrsnělé Usazování nečistot při tvrdé vodě (vápník) Odstranění usazenin: vypusťte bazén, použijte hloubkový čistící přípravek, hodnotu pH udržujte v rozmezí 7,0 - 7,4
Vyskytuje se chlórový zápach, podráždění očí Ve vodě se vyskytuje vázaný chlór (chloramidy) Rázové chlórování (jako 1.), zvyšte přívod čerstvé vody.
Silně pěnící vody u protiproudových zařízení Do vody se dostaly silně pěnící algicidy nebo zbytky přípravků na zazimování/čistících přípravků Zvyšte přívod čerstvé vody, nepoužívejte běžné čistící přípravky pro domácnosti
Rezavění Hodnota pH je příliš nízká Zvyšte hodnotu pH na rozmezí 7,0 - 7,4

TIP

V privátních bazénech je možné využít plnou ozonizaci, díky které je úprava vody plně bezchlorová, ale podstatně nákladnější. Ozon jako vysoce účinný dezinfekční prostředek zajistí bakteriologicky nezávadnou křišťálovou vodu. Voda nezapáchá chlorem a nevysušuje pokožku. Ozon zabezpečí dokonalou dezinfekci, ničí viry a bakterie rychle a efektivně. Jeho mikroflokulační efekt ozonu zvýší účinnost filtrace. Ozonem čištěnou vodu ocení alergici i astmatici a ozonizace snižuje i potřebu výměny vody v celém bazénu. Ozonizace nevnáší cizí látky do vody, jde jen o kyslík, který vodě vrací zpět její původní charakter přírodní pramenité vody.

nahoru