0 Nákupní seznam 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 98 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
7. 4. 2023 8:00 - 21:00 hod.
9. 4. 2023 8:00 - 21:00 hod.
10. 4. 2023 zavřeno
Tuto informaci jste si vytiskli dne 28.03.23 v 17:16 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.
Poradenství

3 nejčastější otázky při výběru pískové filtrace

Doba čtení: 5 min.
3 nejčastější otázky při výběru pískové filtrace

Koupací sezóna je na startovní čáře. Chcete-li se „ráchat“ ve vlastní křišťálově čisté vodě a rozhodnutí pořídit si vlastní bazén už padlo, je třeba ještě vyřešit výběr bazénové filtrace. Tento nezbytný doplněk soukromých bazénů ovlivní, v jak čisté vodě se budete po celé léto koupat a kolik času strávíte čištěním a údržbou.

Je lepší kartušová nebo písková filtrace?

Existují pískové filtrace pro sladkou i slanou vodu. Pro obě varianty filtrace pracují na stejném principu: Výkonné čerpadlo nasává vodu do vícecestného ventilu. Voda pak shora protéká vrstvou křemičitého písku, který zachycuje hrubé i drobné nečistoty. Ze spodní části filtrace odtéká úplně čistá voda zpět do bazénu.

Pro snadnější údržbu je mnohdy přímo za čerpadlem umístěno síto na hrubé nečistoty. Filtrování vody přes pískový základ navíc pomáhá udržovat vhodné pH vody a tím snižuje množství potřebné údržbové chemie.

Nutno předeslat, že filtrace je nezbytná pro jakýkoliv bazén, s výjimkou nafukovacích minibazénků, který vypustíte a omyjete hadicí. Bez filtrační jednotky se z vašeho vysněného bazénu postupně stane nepohledná nádrž, z níž maximálně naberete vodu na zalévání, tělo do ní ale ponoříte s jistým rizikem. Můžete sice volit mezi filtrací pískovou a kartušovou, ovšem ze všech spotřebitelských testů i ze zkušeností vychází vítězně písková. Pokud si pořizujete nový nadzemní bazén, bývá už součástí setu.

Jak instalovat pískovou filtraci

Kartušová filtrace

  • Kartušová filtrace je vhodná jen pro malé nafukovací bazény.
  • Kartuše se poměrně rychle zanášejí, je nutné je často proplachovat.
  • Výhodou je relativně nízká pořizovací cena.

Při úplném zanesení nečistotami je nezbytné kartuše kompletně vyměnit, což se podle odborníků může opakovat až 6x za sezónu. Čištění pomocí kartuší je sice kvůli nedostatečnému výkonu už spíše přežitkem, bohatě ale postačí pro levnější typy nadzemních, zpravidla nafukovacích bazénů s objemem do osmi metrů krychlových.

Kartuše pracují na principu přečerpávání vody přes komoru, ve které je umístěna kartušová vložka z vyztuženého filtračního papíru, do níž se zachytávají mechanické nečistoty. Kartušová filtrace se většinou dodává s menšími bazény. Lze jí samozřejmě pořídit i jako samostatnou technologii k vylepšení již existujícího bazénu.

Písková filtrace

  • Je pro čistění bazénů oblíbenější než její kartušová sestra.
  • Snadná údržba a dlouhá životnost.
  • Nevýhodou jsou vyšší pořizovací náklady a komplikovanější instalace.

Při výběru vhodné pískové filtrace je třeba se zaměřit se i na možnosti připojení k bazénu. Menší nadzemní bazény preferují připojení na hadice o průměru 32 nebo 38 milimetrů, zabudované bazény jsou standardně vybaveny rozvody trubek nebo hadic o průměru 50 milimetrů.

Písková filtrace zaslouženě získává navrch. Náplň pískové filtrace stačí během sezóny jednou týdně propláchnout, kompletní výměna je nutná zhruba za 2 až 3 roky. Záleží na intenzitě využívání bazénu. Písková filtrace pracuje na přírodním principu filtrování vody přes pískovou náplň, kde se nečistoty zachytávají křemičitým pískem. Filtrování vody v bazénu tak zabere podstatně méně času než s kartušemi. Doba, během které by měla být voda přefiltrována, je podle odborníků jedna až dvě hodiny, v horkých letních dnech tři až čtyři hodiny.

Pískové filtrace tak jsou vhodným řešením pro nadzemní i zapuštěné bazény. Plnohodnotná filtrace je kompaktním zařízením sestávajícím z filtrační nádoby, čtyř nebo šesticestného ventilu a vlastního čerpadla.

U filtrací pro menší bazény se doporučuje použít jako filtrační medium křemičitý písek, který svou zrnitostí nejlépe vyhovuje konstrukčním prvkům umístěným ve filtrační nádobě. Nezanedbatelný je i komfort obsluhy. Celá operace vyprání písku trvá cca 5 minut bez rozebírání a skládání. Všechny pískové filtrace umožňují vysávání dna bazénu jednoduchým připojením buď ručního, nebo poloautomatického vysavače.

Jaký výkon by měla písková filtrace mít?

Máte-li vybraný typ filtrace a souboj vyhrála písková, je třeba zabývat se jejím výkonem. To je nejdůležitější kritérium při výběru konkrétního typu.

Nutnou sílu pro vyčištění vody prostřednictvím pískové filtrace vypočítáte jednoduše: Stačí vydělit objem bazénu čtyřmi. Vyjde vám číslo, kterému se říká kubíkový výkon čerpadla. Výkon dobře vybraného čerpadla musí být minimálně stejný, ale raději o něco vyšší než výsledné číslo. Jestliže k filtraci plánujete připojit externí zařízení, jako např. bazénový vysavač či solární ohřev, poraďte se raději o výši nutného výkonu s odborníkem.

Berte v potaz, že se výkon čerpadla snižuje i se vzdáleností od bazénu. Filtrační zařízení by proto mělo být co nejblíže soukromé vodní nádrže, aby se předešlo tlakovým ztrátám. Zároveň je ale nezbytné dodržet bezpečností vyhlášku, která určuje minimální vzdálenost mezi bazénem a filtrací na tři metry.

Jak pískovou filtraci instalovat?

Instalace pískové filtrace je složitější, nesmí chybět připojení k odpadu nebo odtokový kanál pro proplachování. K instalaci pískové filtrace je lepší přizvat si odborníka. Sice to stojí nějaký peníz, ale ušetříte si hodně komplikací.
Před započetím instalace, jedno, zda se do akce pustíte sami, nebo zda povoláte specialistu, je třeba dbát na to, aby povrch, na který filtraci umísťujeme, byl rovný, posypaný tlustou vrstvou písku nebo vybetonovaný. Písková filtrace musí být vždy umístěna pod úrovní hladiny vody a chráněna proti větru, dešti i přímému slunci. Je třeba vykopat odtokový kanál pro odvádění vody po proplachování.

Před příchodem zimy důkladně propláchněte pískové filtry, nejlépe dvakrát. Mobilní filtrační jednotku odneste do sklepa nebo do garáže a nezapomeňte zkontrolovat, zda v hadicích nezůstala žádná voda, jinak hrozí jejich poškození mrazem.

nahoru