0 Nákupní seznam 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 98 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
7. 4. 2023 8:00 - 21:00 hod.
9. 4. 2023 8:00 - 21:00 hod.
10. 4. 2023 zavřeno
Tuto informaci jste si vytiskli dne 02.04.23 v 14:40 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.
Poradenství

HORNBACH nenabízí glyfosát už více než 2 roky

Doba čtení: 4 min.
HORNBACH nenabízí glyfosát už více než 2 roky

Ministerstvo zemědělství vydalo prohlášení týkající se výrazného omezení plošného používání herbicidů s obsahem glyfosátu. Od 1. ledna 2019 zemědělci nemohou tyto přípravky používat ani k urychlenému dozrávání některých plodin před sklizní.

Svým rozhodnutím tak potvrdilo zodpovědný přístup HORNBACHU k životnímu prostředí a lidskému zdraví. Ten již v březnu 2016 vyřadil ze své nabídky celou řadu přípravků na likvidaci plevele obsahující nebezpečný glyfosát.

Již v březnu 2016 jsme z naší nabídky vyřadili celou řadu přípravků na likvidaci plevele obsahující glyfosáty, jakými jsou například Roundup, Dominator anebo Kaput, tedy nejpoužívanější herbicidní přípravky. Učinili jsme tak zcela dobrovolně, protože chceme fungovat v souladu se životním prostředím a nechceme přispívat k poškozování zdraví našich zákazníků a spoluobčanů.
říká Daniel Brychta, odborník z oddělení zahrady v projektových prodejnách HORNBACH.

Glyfosát jako pravděpodobný karcinogen

Glyfosáty jsou nejrozšířenější volně dostupné herbicidy na hubení plevele. V roce 2015 je však Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny zařadila mezi pravděpodobné karcinogeny pro člověka (skupina A2) s odůvodněním, že glyfosáty mohou způsobovat rakovinu u lidí a vedou ke vzniku non-Hodgkinových lymfomům. Krok správným směrem už na jaře 2016 udělala společnost HORNBACH, kdy přestala svým zákazníkům nabízet všechny přípravky obsahující glyfosát.

Evropský parlament až na konci roku 2017 schválil usnesení, aby byly herbicidy obsahující glyfosát okamžitě zakázány pro běžné domácí užívání a k čištění veřejných prostranství. Ze zemědělského sektoru by pak měly postupně zmizet během pěti let. Ministerstvo zemědělství vydalo prohlášení až letos v září, jehož cílem je výrazné omezení používání.
„Nová pravidla zakážou aplikaci přípravků s účinnou látkou glyfosát za účelem desikace (urychlení dozrávání některých plodin, zvýšení podílu sušiny) porostu před sklizní. Zákaz se bude vztahovat i na plošnou aplikaci těchto přípravků. To znamená, že je bude možné použít pouze cíleně v případech, kdy nebude možné použít jiný účinný postup. Jde o první z důležitých kroků, kterými chceme výrazně snížit používání glyfosátu,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Nový Roundup bez glyfosátu

Podle ministerstva zemědělství se za posledních šest let podařilo snížit používání pesticidů v ČR celkově o 7,1 %. Účinné látky glyfosát se v roce 2013 v ČR spotřebovalo 935 tisíc litrů, v roce 2017 to bylo 750 tisíc litrů. Na tomto poklesu se podílí i společnosti, které nebezpečné herbicidy ze své nabídky již zcela stáhly. V Hornbachu si tak zákazníci přípravky na hubení plevele s obsahem glyfosátu nekoupí už několik let.

Naši zákazníci si pěstují domácí zeleninu a ovoce pro vlastní spotřebu. Chemicky ošetřené plodiny si mohou koupit ve všech supermarketech, ale výpěstky z vlastní zahrádky nebo balkonu chtějí zdravé bez chemie, proto pro ně jediným akceptovatelným způsobem je biologická ochrana,
vysvětluje Daniel Brychta z Hornbachu a dodává,
všechny herbicidy s nebezpečným glyfosátem jsme nahradili šetrnějšími přípravky na biologické bázi. Například glyfosát v Roundupu byl nahrazen kyselinou octovou, stejně tak společnost AgroBio ve svých přípravcích používá fluroxypyr – kyselinu octovou, účinnou látkou v likvidátoru plevele COMPO je kyselina pelargonová.

Biologická ochrana plodin

Projektové prodejny HORNBACH dlouhodobě vyznávají zodpovědný přístup k ekologii. Jejich sortiment splňuje vysoké standardy často přesahující všeobecné stanovené normy. Aktivně, cíleně a dlouhodobě se hlásí k hodnotám, které jsou šetrné k životnímu prostředí, zdraví populace a přátelské k včelám.

Všechny podrobnosti a rady, jak se starat o svůj dům a zahradu zodpovědně vůči svému okolí, zákazníkům rádi vysvětlí odborníci ve všech prodejnách. Poradí též s výběrem adekvátních náhradních přípravků, které jsou šetrné nejen ke zdraví, ale i k životnímu prostředí.

nahoru