Utsuri Table od Yo Shimada

Ve druhé části edice DÍLA se Yo Shimada věnuje tématu, které je momentálně aktuální ve všech světových metropolích: Stále se zmenšující obytný prostor, flexibilní a proměnlivé životní skutečnosti a touha po kouscích nábytku, které přetrvají.

Když chceme mít nábytek, který se přizpůsobí našemu životu, musíme si ho zkrátka sami vyrobit."

Yo Shimada

Yo Shimada
Utsuri table od Yo Shimada

Největším praktickým kladem stolu Utsuri Table je jeho variabilita:

"Ať již k práci, jídlu, nebo pro setkání s mnoha přáteli, na různých místech, nebo stojící osamoceně v místnosti, nebo v pulzujícím studentském bytě – tenhle stůl k vlastnoručnímu vyrobení je multifunkční a působí jako cen­trum aktivit, které se okolo něj shromažďují.

Tento individuální kousek nás doprovází ve všech životních situacích a ve své konstrukci bere v potaz člověka, který jej používá. Design stolu, je moderní, flexibilní a použitelný každý den.“

„Obvykle je spodní strana nábytku při procesu designu zanedbávána. Pokud jde o DÍLO 002, je naopak nastříkána křiklavě zářivými laky.

Podle polohy desek stolu a dopadu světla odráží tyto plochy různě svou barvu na okolní materiál. A díky této reflexi teprve barva vynikne.

Svým subtilním leskem odvádí pozornost pozorovatele na povrch stolu a zdůrazňuje obrysy desky."

Zvolil jsem neonové barvy, protože to vlastně ani nejsou barvy, nýbrž fenomény.

Zejména tehdy, když je necháme odrážet ze spodní strany. Světlo přitom vyzařuje na plochy a říká našim vjemům, že je zde červená barva. To je ale pouze optická iluze.“

Utsuri table od Yo Shimada

Inspiraci pro Utsuri Tabel našel v listech stromu plovoucích po hladině řeky, kde se shromažďují a vrství, aby následně driftovaly rozpojené dál.

"Podobně se i toto dílo skládá do jednoho celku na malé ploše a potom se podle místnosti opět rozvrství. Během jeho cesty po Německu také navštívil Státní knihovnu v Berlíně, jejíž mimořádná architektura se vyznačuje tím, že co nejlepším způsobem podporuje koncentraci svých návštěvníků.

V její pestré mnohoúrovňové konstrukci se nachází paralely k návrhu DÍLA 002. Utsuri Table má odrážet způsob života naší epochy. Éra těžkého dubového stolu je definitivně pryč.

Dnes je důležité navrhovat vše tak, aby to odpovídalo potřebám dnešní doby.
Utsuri table od Yo Shimida
Stůl Utsuri Table má zařídit místnost – doslova: Má dát místnosti účel.
Yo Shimida

Yo Shimida:

Yo Shimada je architekt a designér a pracuje ve svém studiu Tato Arcitects v Kōbe, v Japonsku, od roku 1997.

Se svým týmem navrhl především rodinné domy v Japonsku a na dalších místech světa.

Během jeho kariéry mu bylo uděleno mnoho japonských a mezinárodních vyznamenání - například vyznamenání "House of the Year" (Dům roku) za jeho Hamiltonův dům stojící na pilotech v australském Brisbane.