0 Nákupní seznam 0 Nákupní košík
Poradenství

5 otázek při výběru žebříku

Doba čtení: 3 min.
5 otázek při výběru žebříku

Před koupí žebříku byste si měli rozmyslet, na co ho budete používat. Bude potřeba především pro práce venku či uvnitř? Bude se žebřík opírat o budovy, stromy, nebo bude stát na schodech? Jaké maximální výšky byste ze žebříku chtěli dosáhnout? Na tyto a další otázky vám odpovíme v tomto článku.

Jaké jsou typy žebříků?

Kliknutím na obrázek se dozvíte, jaký typ se vám bude nejlépe hodit.

Hornbach
1 2 3 4 5 6
Jaké jsou typy žebříků?
1
Jednoduchý žebřík

Tento žebřík se hodí pro přiložení na stěnu. Protiskluzové nohy z vysoce pevné umělé hmoty žebříku zajišťují bezpečnou oporu.

2
Výsuvný žebřík (dvoudílný)

Tento typ žebříku umožňuje větší pracovní a výškový dosah. Každý z jednotlivých dílů žebříku se navíc může použít samostatně.

3
Výsuvný žebřík s lankem (dvoudílný nebo trojdílný)

Tento žebřík také umožňuje práci ve větších výškách. Zvláštností toho typu jsou automaticky zapadající západky a vodicí kladky z plastu, které jsou šetrné pro zdi. I u tohoto typu lze každý z dílů použít samostatně.

4
Univerzální žebřík (dvoudílný nebo trojdílný)

Tento typ je kombinací dvojitého a výsuvného žebříku. Masivní hliníkové vzpěry zajišťují bezpečné rozložení žebříku. Stabilní traverza zajišťuje vysokou stabilitu. Tento typ lze navíc přestavět na žebřík se schodovou úpravou.

5
Oboustranné schůdky

Tento typ je v podstatě dvojitým žebříkem kónického tvaru. Bezpečnost rozložení žebříku zajišťuje většinou velmi pevný popruh z perlonu.

6
Jednostranné schůdky

Tento žebřík je také kónický, nicméně pouze jednostranný. Stupně jsou zpravidla širší a umožňují pohodlné stání při práci na žebříku. Pracovní miska je navíc prostorná a funkční.

Jak vysoký žebřík potřebujete?

Při výběru žebříku myslete na tři základní údaje:

  • Opěrná výška (1) - maximální výška, do které smíte na žebříku vylézt
  • Pracovní výška (2) - oblast, ve které se pracuje ve výšce těla, např. s vrtačkou. Střední pracovní výška je asi 1,5 m nad opěrnou výškou a liší se dle oboru a nástroje.
  • Výškový dosah (3) - výška, do které dosáhnete – dle modelu žebříku – z opěrné výšky. Zpravidla se udává 2,0 m nad opěrnou výškou.

5 otázek při výběru žebříku

Jak mám žebřík bezpečně používat?

Díky rozsáhlému příslušenství můžete žebřík doplnit podle svých požadavků. Tyto a mnoho dalších výrobků podporují bezpečnost nebo vám usnadní práci na žebříku.

Sklopná univerzální nášlapná plošinka zajistí bezpečnost při stání na žebříku díky nášlapné ploše, která se umístí doprostřed nad stupeň.

Opěrky o zeď pro žebříky s příčkami jsou k dostání s nebo bez odkládací plochy.

Jak žebřík správně postavit?

Pro bezproblémovou práci na žebříku musíte dbát na to, aby byl podklad rovný, vodorovný, nepohyblivý a neklouzal.

  • Dle možností by se jednoduché žebříky měly opírat o pevné plochy.
  • Žebřík také musí být postaven ve správném úhlu (u jednoduchých žebříků úhel sklonu 1:4). Příčky a stupně žebříku musí být vodorovně.
  • Štafle by měly být rozevřeny na plnou šířku.
  • Žebříky by se nikdy neměly posunovat do nového postavení shora. Musíte stát tak, aby bylo vyloučeno překlopení do strany.
  • Žebříky se nesmí používat na přemostění.
  • Před postavením žebříku by se v pracovní oblasti měla uzavřít okna a dveře (nikoliv nouzové východy).
  • Pokud žebřík stojí na komunikaci, musí se zajistit zátarasy, varovnými cedulemi apod.

5 otázek při výběru žebříku

Jak žebřík správně používat?

Žebříky se hodí jen na lehké práce, které zaberou krátkou dobu. Pro používání na delší dobu je vhodnější lešení.

Bezpečné stání na žebříku je možné pouze v pevných a protiskluzových botách. Při výstupu a sestupu by obě ruce měly být volné. Vždy by se také mělo vystupovat a sestupovat čelem k žebříku. Potřebné nástroje si uložte do vhodné brašny.

Měli byste se vyhnout nadměrnému postrannímu zatížení např. při vrtání do zdiva a betonu. Venku byste žebřík neměli používat v případě nepříznivých povětrnostních podmínek jako např. při silném větru. Maximální užitečná zátěž žebříku by se neměla překročit při žádné práci.

5 otázek při výběru žebříku

U dodatečně nezajištěných jednoduchých žebříků můžete vstoupit maximálně na čtvrtou nejvyšší příčku resp. stupeň, u oboustranně přístupných dvojitých žebříků maximálně na třetí nejvyšší příčku.

U víceúčelových žebříků v nastavení „dvojitý žebřík s připevněným výsuvným žebříkem“ můžete dokonce vstoupit pouze na pátou nejvyšší příčku, aby byla zajištěna dostatečná stabilita. Velikost žebříků s platformami a plošinami by se měla vybírat tak, aby se uživatel nemusel natahovat a do maximální požadované pracovní výšky dosáhl pohodlně.

Opravy a údržbu musí provádět odborně vyškolená osoba způsobem, který odpovídá návodu od výrobce. Informace o skladování žebříku jsou rovněž uvedeny v návodu od výrobce.

5 otázek při výběru žebříku
Žebříky, schůdky a lešení k sortimentu
nahoru

HORNBACH používá Cookies. Pokud si dále budete prohlížet naše stránky, souhlasíte s využíváním Cookies. Dozvědět se více

x