Vážení zákazníci, upozorňujeme Vás na webové portály třetích stran, které nabízejí falešné slevové kódy pro nákup u naší společnosti HORNBACH. Naše společnost HORNBACH žádné takové slevové kódy neposkytuje a s těmito portály ani žádným způsobem nespolupracuje! Na odkazy na těchto portálech v zájmu vlastní bezpečnosti neklikejte, ani na těchto portálech nezadávejte žádné své údaje.

0 Nákupní seznam 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 00 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
27. 9. 2023 7:00 - 19:00 hod.
28. 9. 2023 zavřeno
Tuto informaci jste si vytiskli dne 24.09.23 v 5:53 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.
Poradenství

6 tipů, jak vybrat aku šroubovák

6 tipů, jak vybrat aku šroubovák

Nedílnou součástí každé dílny je aku šroubovák. Ještě ho nemáte? Tak na co ještě čekáte, ta horní polička vlevo se na něj už třese. Přečtěte si naše tipy, jak aku šroubovák vybrat.

Co je to aku šroubovák?

Aku šroubovák je elektrický, akumulátorovým zdrojem poháněný přístroj.
Jaký je rozdíl mezi aku šroubovákem a aku vrtačkou? Upřímně, rozdíl není téměř žádný. Přístroj vytváří rotační pohyb s relativně malými otáčkami a velikým krouticím momentem, který lze využít jak k vrtání, tak ke šroubování.

Jaký aku šroubovák zvolit, čeho se držet a jak přístroje rozdělit?

Aku šroubováky se dělí na dva typy:

1. Podle způsobu upnutí nástroje na aku šroubováky:

 • se sklíčidlem
 • s vnitřním 1/4“ šestihranem

Aku šroubováky s vnitřním 1/4“ šestihranem jsou obvykle jen slaboučké přístroje, které se hodí převážně na šroubování. Vyrábějí se sice vrtáky i pro toto upnutí, ale jen v omezeném rozsahu. Je s nimi možné vrtat tištěné plošné spoje nebo předvrtávat otvory do dřeva pro drobné vruty.
Jejich nespornou výhodou je malá velikost, takže se vejdou skoro všude.

Velmi se hodí ke skládání nábytku tam, kde jsou již předvrtané otvory a na šroubovávání vrutů do hmoždinek. S oblibou je využívají elektrikáři pro šroubování zásuvek, vypínačů nebo komponentů rozvodných skříní. Také se využívají při montážích PC a jiné elektroniky. Tyto aku šroubováky jako jediné nebývají vybaveny plynulou regulací otáček.

Aku šroubováky se sklíčidlem jsou ty ostatní. Sklíčidlo (hlava) je soustava tří čelistí, které se otáčením ozubeného věnce přibližují nebo oddalují a jsou schopné v ose otáčení upnout nástroj s válcovou nebo jinak symetrickou stopkou (vrták, bit). Hodí se tedy k vrtání nebo šroubování, ale i k broušení či míchání.

6 tipů, jak vybrat aku šroubovák

2. A také podle počtu převodových stupňů na:

 • jednorychlostní
 • dvourychlostní
 • třírychlostní (výjimečně)

Aku šroubováky třírychlostní

To jsou panečku stroje. S velkým rozsahem využití. Vyrábí je málokterá firma. Vysoké otáčky umožňují efektivně vrtat. Nízké pak s velkou silou šroubovat. Ale… jsou opravdu výjimečné.

Aku šroubováky dvourychlostní

To je nejrozšířenější standard. Každá věhlasná značka je má ve svém sortimentu v několika variantách. Na jedničku (350–450 otáček za minutu) mají veliký kroutící moment a jde s nimi utáhnout i ty největší vruty a šrouby a nebo vyvrtat otvory s velkým průměrem. Na dvojku lze zase s přehledem vrtat všechny běžné otvory a rychle šroubovat menší vruty.

Aku šroubováky jednorychlostní (s jedním stálým převodovým stupněm)

Obvykle je převod zvolen tak, aby byl maximální počet otáček na volnoběh okolo 700 otáček za minutu. Hodí se dobře zejména k nenáročnému šroubování. Vzhledem ke zpřevodování neoplývají velkým krouticím momentem, ale ani velkými otáčkami. Vlastně jsou to nemoderní univerzály.

6 tipů, jak vybrat aku šroubovák

Co všechno musí vydržet akumulátorové baterie?

Akumulátorová baterie se skládá se z jednotlivých článků. U dnes nejobvyklejších, Lithium-Iontových (li-Ion) baterií jsou články složeny po třech.

Napětí v jednotlivých článcích je 1,2 V. Z toho plynou ta záhadná čísla v názvech přístrojů, 3,6; 7,2; 10,8; 14,4; 18; 24.
Někdy je marketingově vyzdvihováno napětí plně nabité skupiny článků (10,8 V = 12 V; 14,4 V = 16 V; 18 V = 20 V). To je však údaj, který se týká opravdu jen článků plně nabitých.

Dalším důležitým údajem je kapacita akumulátoru. Udáváme ji v Amperhodinách (Ah), resp. v miliAmperhodinách (mAh). Tato hodnota vyjadřuje, jaký proud je baterie schopna dodávat v časovém úseku.

Pro lepší představu uvádíme příklad:

 • 1000 mAh = baterie je schopna dodávat proud 1 Ampéru po dobu jedné hodiny
 • 2000 mAh = baterie je schopna dodávat 2 Ampéry po dobu jedné hodiny, nebo 1 Ampér po dobu dvou hodin

Má aku šroubovák i další funkce?

Všechny aku šroubováky, kromě těch nejmenších, jsou dnes vybaveny prokluzovou spojkou. To je ten očíslovaný věneček za sklíčidlem. Na ní můžeme nastavit maximální krouticí moment, obvykle v rozsahu 1–5 Nm (Newtonmetr). Nezáleží na tom, jaké je dělení na věnečku. Můžete spojku také zaaretovat (symbol vrtáku) a tím, třeba pro vrtání, prokluzovou spojku vyřadit z provozu.

Další funkce u aku šroubováků bývají třeba osvětlení pracovního místa pomocí LED nebo ukazatel stavu nabití baterie a také plynulá regulace otáček.

6 tipů, jak vybrat aku šroubovák

Na jaké příslušenství nezapomenout?

Rozhodně nezapomeňte koupit nabíječku. Nabíječkami doplňujeme energii do baterií. Podle kapacity akumulátoru v něm dobijí za krátký čas energii pro další práci. Obvykle to netrvá déle než hodinu. O baterie je potřeba se dobře starat. Buďte v tom machři.

 • Baterie nenechávejte v nabíječce déle, než je potřeba. Škodí jim to.
 • Machr má svůj oblíbený aku šroubovák v kufru a Li-Ion baterii po práci a krátké pauze vždy nabije, aby byla připravena na práci další!
 • Machr baterie nevystavuje mrazu.
 • Machr baterii nikdy nevymačká až do konce, ale dá ji nabít když zjistí, že už nemá energii

Jaký typ aku šroubováku pro vás bude ten nejlepší?

 • Opraváři a kutilové

V bytě si vystačíte si s malým, lehkým šroubováčkem s baterií 3,6 V; 7,2 V; nebo nejlépe 10,8 V a s kapacitou do 2000 mAh.

6 tipů, jak vybrat aku šroubovák

 • Milovníci zahrady

Velké plány, velká zahrada? Kupte si aku 14,4 V nebo ještě lépe 18 V. V provedení 18 V totiž mnohé značky vyrábějí celou řadu přístrojů, fungujících na stejné baterie - rádia, nůžky na trávu, zastřiháváč živých plotů, úhlovou brusku, strunovou sekačku a další. A vyberte si sadu, ve které jsou akumulátory s větší kapacitou 2000–5000 mAh.

 • Profíci a náruživí stavitelé

Vyberte 18 V baterii s velkou kapacitou 3000–5000 mAh a s bezuhlíkovým motorem. Proč? 18 V přístroje mají ještě snesitelnou váhu pro celodenní práci a velkou kapacitu potřebujete, aby stroj vydržel dlouho pracovat. Bezuhlíkový motor má velkou životnost a spotřebovává až o 30% méně z kapacity baterie.

nahoru