0 Nákupní seznam 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 98 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
7. 4. 2023 8:00 - 21:00 hod.
9. 4. 2023 8:00 - 21:00 hod.
10. 4. 2023 zavřeno
Tuto informaci jste si vytiskli dne 28.03.23 v 19:35 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.
Poradenství

7 rad, jak z roztomilého štěňátka vychovat poslušného psa

Doba čtení: 4 min.
7 rad, jak z roztomilého štěňátka vychovat poslušného psa

Přivezli jste si domů štěňátko a teď pátráte po informacích, jak z něj vychováte poslušného psa, který vám ze života neudělá peklo? Výborně. Jste na správné adrese. Sestavili jsme pro vás návod, který vám ve vašem úsilí pomůže. Jdeme na to.

Kdy s výchovou začít?

Pokud je vaše štěňátko malinké, užívejte si s ním každý okamžik. Ta doba velmi rychle uteče. Obecně platí, že s výchovou štěněte je dobré začít až přibližně od 4. měsíce, do té doby si s ní jen hrajte, mazlete a rozvíjejte ho po všech stránkách. Pokud se na to vy i váš mazlíček cítíte, můžete s lehkým výcvikem začít už v této době. Mějte ale na mysli, že nadměrná zátěž vám teď více uškodí, než pomůže. Co můžete v této době trénovat?

 • Zavolání na jméno.
 • Učení čistotě.
 • Ukázání, co smí a co ne.
 • Pozvolné zařazení povelu sedni.

Od 4. měsíce do tréninku zařazujte také povely: „čekej” a “zůstaň”. V dalším měsíci se zaměřte na aportování a chůzi u nohy a postupně přidávejte další dovednosti, jako je například výcvik v terénu.

Jak na samotný výcvik

K výcviku psa budete potřebovat jednu důležitou vlastnost. Víte jakou? Trpělivost. Obrňte se jí a pusťte se do toho:

1. MLUVTE JASNĚ

Váš mazlíček si musí zvyknout na jasně dané pokyny, které se nemění. Co to v praxi znamená? K povelům využívejte vždy stejná slova. Například způsobů, jak přivolat psa zpět je mnoho:

 • Ke mně.
 • K noze.
 • Pojď sem.

Vyberte si jeden z nich a ten používejte stále dokola. Váš pes bude přesně rozumět tomu, co po něm právě chcete a poslechne vás.

7 rad, jak z roztomilého štěňátka vychováte poslušného psa

2. ODMĚNOU NEŠETŘETE

Také vás potěší, když vás za dobrou práci někdo pochválí? Váš pejsek to má stejně. Než vyrazíte na trénink, zkontrolujte, zda máte po kapsách dostatek pamlsků. Až se vašemu psovi podaří zvládnout pokyn, pochvalte ho a odměňte pamlskem. Zapamatuje si to.

3. NEPŘETĚŽUJTE SEBE ANI PSA

Říká se, že všeho moc škodí. A to platí platí i při výcviku. Svého psa cvičte vždy jen pár minut v kuse. Oba tak udržíte pozornost a tuto činnost si neznechutíte. Někdy se může stát, že vy ani váš pes nemáte zrovna dobrý den a výcvik neprobíhá přesně podle vašich představ. Nice se neděje. Nechte to na příště, uděláte lépe.

7 rad, jak z roztomilého štěňátka vychováte poslušného psa

4. OPAKOVÁNÍ JE ZÁKLAD ÚSPĚCHU

Aby byl váš pes vychovaný a poslušný, nemusíte ho učit mraky pokynů. Vyberte si jen ty, které jsou pro vás nejdůležitější. A ty stále opakujte. Může se jednat například o tyto povely:

 • Přivolání psa: "Ke mně!"
 • Chůze u nohy: "U nohy!"
 • "Sedni!"
 • "Lehni!"
 • "Zůstaň"

Možná se vám to bude zdát jako šílená nuda, ale věřte, že právě v tomto drilu se skrývá skutečný úspěch.

5. PRO TRÉNINK SI VYBERTE VHODNÉ MÍSTO

S výcvikem začněte doma, tam to váš mazlíček zná a cítí se v bezpečí. Základní pokyny už zvládáte? Pokud nyní pyšně přikyvujete, nastal nejvyšší čas vyrazit ven. Kam konkrétně? Do veřejných parků a na ulici. Také doporučujeme vyzkoušet kynologii neboli cvičák. Pes se zde socializuje a vy získáte cenné rady od zkušených kynologů.

6. PŘED VÝCVIKEM NECHTE PSA VYŘÁDIT

Aby se váš pes na výcvik maximálně soustředil, nechte ho vyřádit. Ať si chvíli hraje a dovádí. Mohou mu k tomu posloužit hračky z našeho e-shopu.

7 rad, jak z roztomilého štěňátka vychováte poslušného psa

7. ZVOLTE SI JEN JEDNOHO PÁNÍČKA

Pokud jste si pořídili pejska jako rodinného mazlíčka, čeká vás teď velmi těžký krok - určit vůdce smečky. Musíte si mezi sebou zvolit jednoho člověka, který se stane páníčkem, aby váš pes nebyl příliš zmatený.

Nyní už víte, co udělat, aby se z vašeho mazlíčka stal poslušný pes, který vám bude věrným přítelem. Pokud výchovu psa nepodceníte, vyroste z něj spolehlivý parťák při procházkách, na obědě v restauraci i na dovolené. Zvládne všechny možné situace a vy se z jeho přítomnosti budete těšit a ne stresovat. Přejeme hodně štěstí.

nahoru