Poradenství

5 tipů, jak se starat o zahradní sekačku na trávu

Doba čtení: 5 min.
5 tipů, jak se starat o zahradní sekačku na trávu

Stejně, jako každý stroj, tak i sekačky potřebují pravidelnou péči. My vám poradíme co je třeba, aby vám zahradní sekačka bezchybně pracovala co nejdéle.

Jak se starat o elektrickou sekačku na trávu

Tipy na čištění sekačky

 • Po posledním použití sekačky v sezóně byste ji měli důkladně vyčistit. Zbytky trávy přilepené na schránce se odstraní dřevěnou nebo plastovou špachtlí. Protože zbytky trávy na výfuku nebo na studeném žebroví válce může způsobit vzplanutí.

 • Kdo si při čištění vezme na pomoc vodní hadici, měl by dbát na to, aby se proudem vody nepoškodily součásti motoru, těsnění nebo ložiska.
 • Postříkejte vnitřní stranu schránky vhodným údržbovým sprejem. Tím se zredukuje přichytávání zbytků trávy a podstatně se usnadní údržba.
 • Pro dosažení optimálního výsledku při sekání byste měli již hned na začátku nové sezóny nechat nabrousit nože vaší sekačky na trávu ve specializovaném obchodě. Nože by se měly brousit vždy po cca 25 hodinách provozu.

Jak se starat o zahradní sekačku na trávu

Jak připravit benzínovou sekačku na zimu

 • Před zahájením údržbových prací vytáhněte pro jistotu zástrčku ze zapalovací svíčky.
 • Vyhledejte si návod k použití vaší sekačky a řiďte se podle pokynů na údržbu vašeho modelu.
 • Před zimní přestávkou beze zbytku vyprázdněte nádržku, protože pohonné hmoty přes zimu ztrácejí své startovací vlastnosti.
 • Přes zimu přístroj sice nebude používán, ale přesto byste měli před jeho uložením k zimnímu spánku zkontrolovat stav oleje. Případně bude nutné provést výměnu oleje nebo ji nechat provést v odborném servisu. V případě provedení výměny svépomocí postupujte podle návodu k použití a použijte doporučený motorový olej.

Jak se starat o zahradní sekačku na trávu

Tip

Při nákupu nového motorového oleje provedeme bezplatně likvidaci vašeho starého oleje. Poraďte se s našimi odbornými poradci ve vaší prodejně HORNBACH. Rádi vám pomohou.

Jak pečovat o aku sekačku na trávu

Proud pochází u aku travních sekaček často z nikl-kadmiových baterií, které se časem samy vybijí. Není dobré, pokud se baterie skladují po delší dobu zcela vybité. Přístroje po skončení sezóny a před uskladněním zcela vybijte a poté baterie opět nabijte na maximum. V průběhu zimní přestávky stačí dobíjení provést po 2 až 3 měsících.

Dalším zdrojem proudu je lithium-iontová technologie. Ta je vzhledem ke své vysoké hustotě energie a rychlosti nabíjení v dnešní době standardem. Jiné druhy baterií mohou být sice výhodnější, vyznačují se nicméně vyšší hmotností, delší dobou nabíjení a kratší pracovní dobou.

Aku travní sekačky jsou téměř bezúdržbové. Kromě broušení nože není nutné provádět žádné další servisní práce. Ve studeném ročním období byste neměli vaši travní sekačku na aku pohon jen tak stát volně venku na vzduchu. Ideální místo uskladnění by mělo být bezprašné a chráněné proti působení povětrnostních vlivů, například v zahradním domku.

Jak se postarat o robotickou sekačku

Robotická travní sekačka za vás převezme sekání trávníku na celou sezónu. Poděkujte jí za to tím, že se při její péči a údržbě budete řídit následujícími pokyny. Vaši robotickou travní sekačku můžete připravit na další sezónu již na konci té stávající. Tím zajistíte bezproblémový start sekačky do další sezóny a zvýšíte tím její „životnost".


 • Vyčištění robota:
  Odstraňte nečistoty a nalepené zbytky trávy z vaší robotické travní sekačky pomocí vlhké tkaniny nebo kartáče. Na čištění nepoužívejte tekoucí vodu, rozpouštědla ani leptavé čisticí prostředky. Při čištění dávejte pozor na to, aby byla ze sekačky odstraněna pojistka baterie. Jedině tak bude zajištěno, že se přístroj neočekávaně nezapne.
 • Kontrola nožů:
  Také zkontrolujte nože na možná poškození a v případě potřeby je vyměňte. U modelů s nožovými lištami se doporučuje vyměnit nože jednou za rok. Modely s nožovými čepelemi by se měly vyměnit při opotřebení, což může být několikrát do roka.
 • Údržba aku:
  Před uskladněním k zimní přestávce byste měli dodržet pokyny z návodu k použití robotické travní sekačky a nabití baterie. V závislosti na typu baterie se akumulátor například zcela nabije a poté se uskladní na odděleném místě. Jiné robotické travní sekačky zase mají přístroj na trvalé nabití, ke kterému se připojí na dobu trvání zimní přestávky.
 • Upozornění:
  Baterii i robotickou travní sekačku skladujte jen na suchém, mrazuvzdorném místě. Jedině tak budete mít i pro nadcházející sezónu možnost uplatnit vaše nároky ze záruky.
 • Uskladnění přístroje:
  Pokyny pro uskladnění naleznete vždy v příslušném návodu k použití od výrobce. V něm jsou uvedeny nejrůznější informace a instrukce od výrobní firmy. Zakrytí sekačky se doporučuje u všech modelů, abyste předešli zaprášení a usazení nečistot.
 • Demontáž nabíjecí stanice:
  Také nabíjecí stanice by se měla demontovat a uskladnit na suchém místě.
 • Vymezovací kabel:
  Vymezovací kabely lze nechat přes zimu v zemi. Vyčnívající konce by se měly odizolovat, aby byly chráněny před zoxidováním.

Jak se starat o zahradní sekačku na trávu

Příprava na jaro:

Po skončení zimního období byste měli zkontrolovat nastavení vaší robotické travní sekačky. Postavte opět nabíjecí stanici, a kontakty a konce kabelů zkontrolujte před připojením, jestli nejsou zanesené nečistotami. Ty můžete očistit brusným papírem. Baterie vaší robotické travní sekačky se přes zimu zpravidla úplně nevybila.

Jak a kde zahradní sekačku na trávu zazimovat

 • Před zahájením údržbových prací pro jistotu vytáhněte zástrčku.
 • Vyhledejte si návod k použití vaší travní sekačky a řiďte se podle pokynů pro údržbu vašeho modelu.

Místo uskladnění pro vaši sekačku by mělo být bezprašné, suché a u travních sekaček se startovací baterií mrazuvzdorné, například v zahradním domku. Travní sekačku se rovněž doporučuje přikrýt, což zabrání jejímu zaprášení.