0 Nákupní seznam 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 00 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
1. 5. 2024 8:00 - 21:00 hod.
8. 5. 2024 zavřeno
Tuto informaci jste si vytiskli dne 25.04.24 v 17:51 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.
Poradenství

Jak pěstovat bobuloviny

Jak pěstovat bobuloviny

Angrešt, borůvky, kiwi, maliny a další sladké plody už se nemohou dočkat toho, až si je zasadíte na svou zahradu. Poradíme vám, jak pěstovat bobuloviny, aby jste měli bohatou a sladkou úrodu.

Jaké bobulovité ovoce si můžete vypěstovat?

Asi nám všem se líbí ten pocit, když si na zahradě nebo na balkóně můžeme sklidit vlastní úrodu. V tomto případě se bude jednat o drobné, sladké a chutné ovoce. Tak pojďme do toho.

Bobuloviny nedělají radost jen nám, ale také včelám, kterým květy ostružin, angreštu a dalších keřů voní a lákají je.


Jaké jsou nejoblíbenější bobuloviny?

  • 
				Jak pěstovat bobuloviny

    Jahody

    Jahody nemají vysoké nároky na půdu. Měla by být dobře propustná, humusovitá a mírně písčitá. Nejlepší je chráněné stanoviště s dostatkem slunce až lehkým polostínem. V závislosti na odrůdě můžete jahody sklízet od května do září.

  • 
				Jak pěstovat bobuloviny

    Ostružiny:

    Půda by měla být bohatá na humus a mírně propustná. Můžete zvážit použití kořenové bariéry - zejména pichlavé odrůdy zahradu rychle ovládnou. Doba sklizně ostružin je od července do října.

  • 
				Jak pěstovat bobuloviny

    Maliny:

    Nejlepší podmínky pro maliny poskytuje kyprá, na humus bohatá půda bez kamenů. Maliny se nejlépe sázejí do řádků podél drátěného rámu. Maliny se sklízejí od června do července.

  • 
				Jak pěstovat bobuloviny

    Angrešt:

    Pro angrešt je ideální kyprá a vlhká půda bohatá na humus. Dbejte na to, aby byly vysazeny v polostínu. Angrešt lze sklízet od července do srpna.

  • 
				Jak pěstovat bobuloviny

    Borůvky:

    Borůvky potřebují kyselou, kyprou půdu bohatou na humus. Vhodná je půda z bažin, kterou pokryjete mulčovací kůrou. Důležitá je pravidelná zálivka. Borůvky můžete sklízet od července do srpna.

  • 
				Jak pěstovat bobuloviny

    Rybíz:

    Rybíz je nenáročný a roste téměř ve všech půdách, které nejsou náchylné k přemokření. Doporučuje se slunce až polostín. Doba sklizně rybízu je od června do srpna.

  • 
				Jak pěstovat bobuloviny

    Kiwi:

    Kiwi roste nejlépe na slunném, chráněném místě. Půda by měla být kyselá, kyprá a bohatá na humus. Pro zajištění oplodnění potřebuje kiwi jednu samčí a jednu samičí rostlinu. Nebo můžete použít samosprašné odrůdy. Kiwi můžete sklízet od září do konce října.

Jaké ovoce pěstovat na balkóně

Nemáte zahradu, ale máte obrovskou touhu vypěstovat si vlastní ovoce? Bobulovité keře můžete pěstovat i na balkoně. Jen dbejte na to, aby odrůdy zůstaly malé.

Do truhlíku, vyvýšeného záhonu nebo květináče se hodí zejména rybíz, angrešt a maliny. Některé bobulovité keře, jako jsou borůvky nebo brusinky, potřebují ke svému dobrému vývoji kyselou půdu. Na zahradě to však často nebývá pravidlem. V nádobě můžete jednoduše použít půdu pro rododendrony a vytvořit tak ideální podmínky.

Na balkoně můžete také použít směs okrasných a užitkových rostlin. V současné době existují i bobuloviny, které rostou stejně kompaktně jako zimostráz. Ať už se jedná o borůvky, maliny nebo borůvky, nejen včely budou mít radost z malých bobulových keříků na vašem balkoně.

Jak zazimovat ovocné keře a bobuloviny na zahradě?

Bobulovité keře jsou odolné a někdy se bez větších problémů vyrovnají i s opravdu nízkými teplotami. Mladé keře bobulovin byste však měli během jejich první zimy na zahradě podpořit vrstvou mulče. Starší bobulové keře obvykle zimní ochranu nepotřebují a chlad vydrží.

V čele seznamu odolných bobulovitých keřů jsou jednoznačně borůvky, maliny, angrešt a černý rybíz. Na vaší zahradě přežijí zimu i při dvouciferných teplotách pod nulou.
Ostružiny, jahody a červený rybíz se s teplotami pod bodem mrazu vyrovnávají dobře i bez zimní ochrany. Pokud žijete ve velmi chladné oblasti, může vám pomoci i vrstva mulče.

Mráz dobře snáší také mnoho odrůd kiwi. Umístění u stěny domu a několik jedlových větví nebo nějaké listí však neuškodí.

Jak pěstovat bobuloviny

Jak zazimovat bobuloviny na balkóně?

Takže jsme se dozvěděli, že bobulovité keře jsou v podstatě mrazuvzdorné. Pokud jste na zahradě vysadili bobuloviny, přežijí zimu bez problémů. Poněkud jiná situace je u bobulovitých keřů na balkoně.

Je váš balkon chráněný? Maliny a borůvky zpravidla nepotřebují zimní ochranu. Ostružiny byste měli umístit v blízkosti stěny domu a zabalit je do rouna.
Je váš balkon vystaven povětrnostním vlivům? Pro vaše bobule je ideální stinné, chladné a především suché místo.

Jak pěstovat bobuloviny

Zavlažování v zimě

Bobulovité keře v nádobách byste měli pravidelně zalévat i v zimě - bez ohledu na to, zda jsou na balkoně nebo v zimní zahradě. Mnohé rostliny v zimě vysychají, místo aby zmrzly.

Bez opory pro popínavky to někdy nejde

Maliny, ostružiny a kiwi potřebují pomůcku pro šplhání, protože samy o sobě nemohou růst vzhůru. Bez podpory leží výhonky na zemi, kde nemají přístup ke slunci - a po dešti také rychleji plesniví.

Výhody opory pro pnoucí rostliny:

  • Díky opoře neleží výhony na zemi.
  • Nebezpečí, že váš bobulový keř začne plesnivět, je mnohem menší.
  • Kromě toho keře bobulovin, které rostou na nahoru, dostávají mnohem více a rovnoměrnějšího slunečního světla - to zajišťuje větší úrodu.
  • Pokud váš keř bobulovin roste na mříži, je také mnohem snazší prořezávání. Máte mnohem lepší přehled a můžete rychle identifikovat výhony, které již neplodí.
  • Pokud jde o pomůcky pro popínavé rostliny, máte pro bobulové keře dvě alternativy: Můžete si postavit vlastní pomůcku pro popínání nebo použít hotovou mříž nebo tyč.

Jak pěstovat bobuloviny

Bobuloviny, choroby a škůdci

Nebezpečná plíseň, rez ostružinová nebo roztoči potrápily už hodně pěstitelů.
Plíseň poznáte podle bílého povlaku na mladých listech a špičkách výhonů. Náchylný je na ni angrešt. Při nákupu angreštu proto hledejte odrůdy, které jsou vůči plísni odolné. Pokud je váš angrešt napaden, jediným řešením je prořezání.

Jako preventivní opatření můžete keře bobulovin pravidelně hnojit a mulčovat. Mulčování omezuje výskyt plevelů a zabraňuje ztrátě vlhkosti. Kromě toho se tímto procesem uvolňují důležité živiny, které zlepšují půdu.

Jak pěstovat bobuloviny

Vypěstujte si z ovocných keřů živý plot

Má to samé výhody. Získáte pohledovou ochranu, ptáci a hmyz budou mít co zobat a na konci léta můžete sklízet úrodu.
Ovocný plot z malin, ostružin, borůvek nebo rybízu je k tomu ideální. Berte v potaz, že co keř to trochu jiný nárok na půdu. Maliny a ostružiny mají rády kyprou půdu bohatou na humus a lze je dobře pěstovat na opěrné mříži. Borůvky a rybíz naopak preferují mírně kyselou půdu.

Pokud jste se rozhodli pro živý plot z malin a ostružin, ale nechcete se obejít například bez borůvek, můžete borůvky zasadit také do velké nádoby nebo zakrýt výsadbovou jámu fólií a následně zajistit správné půdní podmínky.

Samozřejmě je možné vytvořit i čistě rybízový živý plot s červenými, černými a žlutými plody.
Pokud chcete bobulovité keře vysadit jako živý plot, je kromě správných sousedů důležitý ještě jeden aspekt: správná vzdálenost výsadby jednotlivých odrůd.

nahoru