0 Nákupní seznam 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 98 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
7. 4. 2023 8:00 - 21:00 hod.
9. 4. 2023 8:00 - 21:00 hod.
10. 4. 2023 zavřeno
Tuto informaci jste si vytiskli dne 30.03.23 v 23:33 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.
Poradenství

Jak pěstovat hortenzie

Doba čtení: 11 min.
Jak pěstovat hortenzie

Chcete-li mít zahradu, kterou vám budou kolemjdoucí závidět, tak si na ni mimo jiné vysaďte hortenzie. Nekončící velké květy, téměř všechny barvy duhy a navíc i poměrně snadná péče. S hortenziemi na zahradě opravdu nemůžete udělat chybu.

Najděte si svou hortenzii

Existuje mnoho druhů hortenzií. Na celém světě jich bylo napočítáno více než 70. Jsou mezi nimi stálezelené i opadavé druhy. Jednotlivé druhy hortenzií se liší především svým růstem, barvami a tvarem květů, ale také svými potřebami.
Každý druh hortenzie je jiný. Chcete-li mít z hortenzie co největší potěšení, měli byste se předem informovat o rozdílech a specifických požadavcích jednotlivých rostlin.

 • 
			Jak pěstovat hortenzie

  Hortenzie velkolistá

  • až 2 metry vysoká
  • roste bujně a výrazně kvete
  • mnoho barev a velikostí
  • kvete od června do září
  • vhodná i pro výsadbu do květináčů
  • potřebuje světlé místo v částečném stínu
  • půda bohatá na živiny, humus, dobře propustná a vlhká
  • vyžaduje pravidelnou zálivku
  • na jaře pouze odstřihněte namrzlé výhony a stará květenství

 • 
			Jak pěstovat hortenzie

  Hortenzie latnatá

  • až 2 metry vysoká (v Asii až 7 metrů)
  • různé barvy a velikosti
  • hlavní doba kvetení od poloviny léta do podzimu (kvete spíše pozdě)
  • příjemná vůně, která láká motýly a včely
  • vyhovuje jí výživná půda bohatá na humus a bez vápníku
  • snáší slunce, ale dává přednost polostínu
  • květy se tvoří na novém výhonu, proto je na jaře po mrazu seřízněte

 • 
			Jak pěstovat hortenzie

  Hortenzie drsná

  • až 2 m, někdy až 4 m
  • krásné květy a sametové listy
  • většinou bílé okrajové květy a vnitřní květy ve fialové, modré nebo růžové barvě
  • sladká vůně, která láká hmyz
  • kvete od června do září
  • vyžaduje hodně živin a málo vápna
  • má ráda polostín
  • na jaře seřízněte pouze omrzlé výhony a stará květenství

 • 
			Jak pěstovat hortenzie

  Hortenzie pilovitá

  • až 1 metr vysoká
  • vhodná i do květináčů
  • krajní květy tvoří prstenec kolem vnitřních květů, které se liší barvou
  • k dispozici jsou různé barevné kombinace
  • vyhovuje jim větrem chráněné částečné zastínění
  • potřebují výživnou, na humus bohatou, mírně kyselou půdu
  • zvýšená hodnota pH v půdě mění barvu květů z růžové na modrou

Vhodná půda a místo pro hortenzie

Hortenzie preferují polostinné stanoviště s převážně vlhkou půdou. Zejména bílé hortenzie mají problémy s přímým slunečním světlem. To může způsobit zhnědnutí květů. Většině druhů však slunce v zásadě nevadí, pokud jsou dostatečně zalévány.
Nemají však příliš rády vítr, proto byste měli dbát na to, aby byly vysazeny na místě co nejvíce chráněném před větrem.

Hortenzie vysazené v zahradě se dobře vyjímají vedle truhlíků a jiných stinných trvalek a travin. Hortenzie jsou také krásnou barevnou ozdobou nádob na terase nebo balkoně. I zde je lepší umístit je do polostínu a pravidelně je zalévat.

Jak pěstovat hortenzie

Dostatek vlhkosti je základem všeho

Půda by měla být mírně kyselá, výživná a bohatá na humus. Nízký obsah vápníku v půdě není špatný, ale není ani ideální. Důležité je také, aby byla půda co nejhlubší, aby rostlina měla dostatek prostoru pro růst.

Vzhledem k tomu, že hortenzie potřebují hodně vody a jsou citlivé na přemokření kořenové zóny, je dobrou volbou půda, která absorbuje velké množství vody, aniž by docházelo k přemokření.
Pokud se chcete cítit jistětji, tak použijte speciální zeminu pro hortenzie. Ta je k dispozici zejména pro rostliny s červenými, modrými nebo bílými květy.

Jak sázet hortenzie

Nejvhodnější doba pro výsadbu hortenzií je jaro, kdy se již nemusí obávat mrazu a mají nejlepší podmínky pro zakořenění. Hortenzie však můžete bez problémů sázet i v létě a na podzim. Zejména po výsadbě a v horkých dnech však hortenzii zajistěte dostatek vody.

 • 
			Jak pěstovat hortenzie

  Příprava půdy

  Před výsadbou vložte kořenový bal hortenzie na 5 až 10 minut do vody bez květináče. Vykopejte jámu dvakrát větší než květináč.

 • 
			Jak pěstovat hortenzie

  Výsadba hortenzie

  Uvolněte okraje a dno výsadbové jámy, aby nedošlo k přemokření. Přidejte hnojivo a opatrně zasaďte rostlinu. Výsadbovou jámu naplňte zeminou a dobře ji přitlačte (ideální je zemina pro hortenzie). Vydatně zalévejte, ale zabraňte přemokření, zalévejte raději častěji a ne příliš.

 • 
			Jak pěstovat hortenzie

  Výsadba v nádobách

  Ujistěte se, že nádoba má správnou velikost. Stejný poměr zeminy k rostlině jako při venkovní výsadbě. Nejlepší je použít zeminu pro hortenzie. Ujistěte se, že je zajištěn dobrý odtok vody.

Správná péče o půdu pro hortenzie

Hortenzie hluboce zakořeňují a využívají pozitivních vlastností mulčování. To zabraňuje odpařování vody a tvorbě půdní krusty a chrání půdu před větrem, vodou a přímým slunečním zářením. Obvykle také účinně potlačuje růst plevelů.
Před rozprostřením mulčovací kůry se ujistěte, že půda je zbavena plevele - rozprostřete ji v tloušťce nejméně sedmi centimetrů.

Jak pěstovat hortenzie

Jak zalévat a hnojit hortenzie

Zavlažování

Hortenzie mají velkou listovou plochu, která umožňuje rychlé odpařování velkého množství vody. Rostlina je také přirozeně velmi žíznivá, takže pravidelná zálivka je velmi důležitá.
Po výsadbě zalévejte hortenzie častěji v pravidelných intervalech. V horkých dnech ji můžete zalévat i ráno a večer.To platí i pro rostliny v květináčích. Vyvarujte se však přemokření, které nesnášejí.

Hortenzie jsou na vodu poněkud háklivé. Nemají rády vápník a tvrdou vodu, která dlouhodobě mění barvu jejich květů. Nejlepší je proto používat dešťovou vodu nebo filtrovanou vodu z vodovodu. Přidání trochy octa může mít pozitivní vliv na hodnotu pH.

Hnojení

Hnojivo pro hortenzie podporuje přirozený růst rostliny a zajišťuje tvorbu četných a bujných květů. Vyvážená kombinace živin je přesně přizpůsobena potřebám rostliny.
Hnojte hortenzie jednou ročně, nejlépe na jaře nebo na začátku léta. Pokyny k hnojení najdete na obalu.

Jak změnit barvu hortenzií

Zajímá vás, proč jsou růžové hortenzie vašeho souseda najednou modré? Vám se to může stát také. Stačí, když zvýšíte hodnotu pH půdy. Tento postup však nefunguje u všech druhů hortenzií.

Bílé a čistě červené hortenzie si zachovávají svou barvu bez ohledu na hodnotu pH. Růžovým hortenziím můžete změnit barvu. Pokud je půda velmi kyselá, můžete to provést přidáním vápna. Modré barvy můžete dosáhnout také pomocí speciálního hnojiva pro modré hortenzie. Na jaře, když hortenzie začíná růst, rozprostřete jednu až dvě polévkové lžíce tohoto hnojiva na půdu kolem rostliny. Poté zalijte - tím se hnojivo do půdy vyplaví a začne působit.

Při zalévání dbejte na to, abyste používali pouze dešťovou nebo měkkou vodu, aby se účinek neztratil. U růžových hortenzií může trvat 1 až 2 roky, než se modré zbarvení podaří. Buďte proto trpěliví. Pokud chcete, aby vaše modré hortenzie zůstaly modré, měli byste zajistit, aby půda byla kyselá. Půdu lze okyselit například přidáním kompostu.

Řez a ochrana hortenzií před škůdci

Řezat či neřezat? Záleží na tom. Některé hortenzie vytvářejí květní pupeny pro příští rok již na podzim. Jakýkoli řez proto může mít na květenství negativní vliv. Na jaře proto u těchto hortenzií odřezávejte pouze výhony ohrožené mrazem a stará květenství.

Jinak je tomu u hortenzií latnatých. Zde se květy tvoří na novém výhonku, a proto se doporučuje řez na jaře (když už není mráz). Podpoří to rašení a tvorbu květů.

Obecně je prospěšné odstranit z rostliny uschlé květy. V srpnu by se také měly větve trochu prořezat, aby hortenzie dostala dovnitř více světla.
Míra nutnosti řezu závisí také na stáří hortenzie. Mladé rostliny stačí seříznout jen trochu, zatímco starší exempláře lze seříznout velkoryseji.

Škůdce hortenzií

Stejně jako všechny rostliny mohou být i hortenzie napadeny některými chorobami. Hortenzie mohou být postiženy houbovými chorobami, jako jsou plísně a skvrnitost listů, ve vzácných případech i některými virovými chorobami.
Možnými škůdci volně vysazených hortenzií jsou mšice a tlustice. Především mladé rostliny je třeba chránit také před slimáky. U rostlin v nádobě je třeba dávat pozor na hmyz.

Jak pěstovat hortenzie

Jak hortenzie množit

Stačí v červenci odříznout několik nových, ještě nezdřevnatělých výhonků, ponechat jeden pár listů nahoře a dole, zbytek odříznout. Poté řízky vložte několik centimetrů hluboko do květináče s pěstební zeminou, zeminu dobře navlhčete, zakryjte řízky fólií a umístěte je na stinné místo.
Přibližně po dvou až třech týdnech by měly vyrůst první jemné kořínky. Jakmile se vytvoří dostatek kořenů, můžete řízky přesadit do jednotlivých květináčů a odstranit fólii. V zimě byste měli řízky přenést dovnitř a umístit je na chladné místo. Na jaře můžete mladé rostliny přesadit do zahrady.

Nejčastější otázky k hortenziím


Kdy hortenzie kvetou?

Hortenzie zpravidla kvetou od června do září, v závislosti na druhu hortenzie. Květenství jsou obvykle dekorativní až do zimy.

Stín nebo slunce?

Hortenzie se vyhýbají žhnoucímu polednímu slunci, ale ani stín jim není příjemný. Pokud tedy chcete hortenzii udělat radost a chcete, aby kvetla naplno, zasaďte ji do polostínu. Ideální je ranní a večerní slunce.

Kolik místa potřebuji pro hortenzie?

Velikost prostoru, který hortenzie potřebuje, závisí na odrůdě, kterou jste si vybrali. Hortenzie se vyrábějí v pomalu rostoucích a středně rostoucích odrůdách. Některé hortenzie mohou dosáhnout ohromující výšky, zatímco jiné zůstávají malé.

Kolik vody potřebují hortenzie?

Hortenzie skutečně potřebují hodně vody, a to jednoduše proto, že mají velkou listovou plochu, přes kterou se odpařuje velké množství vody.
Zejména uprostřed léta, kdy je několik dní nebo týdnů horko a sucho, potřebují hortenzie dostatek vody a měly by se zalévat denně. Optimální je v podstatě vlhká půda. Dbejte však na to, aby nedošlo k přemokření. Proto je lepší zalévat častěji než jednou za čas.
Hortenzie zalévejte nejlépe vodou s nízkým obsahem vápníku; nejlepší je použít dešťovou vodu ze sudu. Aby se voda tolik nevypařovala, můžete hortenzie také přikrýt vrstvou mulče. To také pomáhá proti plevelu.

Jak zazimovat hortenzie?

Hortenzie obvykle přečkávají zimu poměrně dobře, i když mezi jednotlivými druhy hortenzií existují rozdíly. Nejlepší je chránit hortenzie před mrazem pomocí zahradního tkaniny nebo chvojí. Kolem rostlin můžete půdu také pokrýt kokosovou rohoží nebo mulčovací kůrou.
Nejjednodušší místo pro hortenzie na zimu je stinné místo chráněné před větrem a co nejblíže stěně domu.

Co dělat, když hortenzie uvadne?

Uvadání hortenzií může mít několik příčin. Jedním z nich je letní horko. Pokud květy hortenzie v létě opadávají, zkontrolujte, jestli není půda suchá. Pak ji nezapomeňte zalít!
Pokud je půda mírně vlhká, může být opadávání květů také přirozeným procesem rostliny, kterým se chrání před nadměrným odpařováním. V takovém případě se květy zvednou v době, když jsou teploty opět nižší.

Dalším důvodem může být přemokření, které má za následek hnilobu kořenů. V takovém případě rostlinu vyjměte z nádoby, odstraňte poškozené kořeny a substrát a umístěte ji do nové nádoby se zeminou pro hortenzie. Abyste zabránili přemokření, zalévejte hortenzie častěji než jednou velkým množstvím vody. Před zaléváním vždy zkontrolujte, zda je půda opravdu suchá.
Je také možné, že je to způsobeno přirozeným vadnutím květů. V takovém případě pomozte rostlině vytvořit nové květy odstřižením nebo ještě lépe odlomením odumřelých květů.

Proč mají mé hortenzie žluté listy?

Pokud má vaše hortenzie na jaře nebo v létě žluté listy, ale žilnatina listů zůstává zelená, jedná se o nedostatek železa. Příčinou je buď příliš vysoká hodnota pH, nebo půda není dostatečně bohatá na železo. V takovém případě je nejlepší hortenzii zalévat dešťovou vodou a přihnojovat ji kyselým hnojivem.
Pokud jsou listy zcela žluté, je to způsobeno nedostatkem dusíku. V takovém případě přidejte rostlině trochu dusíkatého hnojiva.

Jak uchovat řezané hortenzie?

Díky svým velkým a nádherným květům jsou hortenzie ideální také jako řezané květiny do kytic nebo aranžmá.
Ze sušených květů hortenzií se můžete těšit ještě déle. Stačí zavěsit plně rozkvetlý květ vzhůru nohama a počkat, až uschne.
Pokud chcete zachovat plnou barvu květů i po usušení a zabránit křehnutí okvětních lístků, měli byste je umístit do sklenice se směsí glycerinu a vody.
Glycerin seženete v lékárně. Jednoduše smíchejte glycerin a vodu v poměru jedna ku dvěma ve sklenici, hortenzii nařízněte pod úhlem a vložte ji do sklenice, dokud se většina vody neodpaří.
Poté je nechte uschnout dnem vzhůru nebo je zavěste pomocí provázku na vzdušné tmavší místo, dokud neuschnou.

nahoru