0 Nákupní seznam 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 00 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Tuto informaci jste si vytiskli dne 22.02.24 v 1:37 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.
Poradenství

Jak založit ovocnou zahradu a co by na ní nemělo chybět

Jak založit ovocnou zahradu a co by na ní nemělo chybět

Na ovocné zahradě samozřejmě nesmí chybět lahodné, čerstvé a sladké ovoce. Inspirujte se, vybírejte, sázejte a pečujte o ovocný sad s láskou. My vám přejeme co nejvíce pěstitelských úspěchů a bohatou úrodu.

Jaké ovoce na zahradu vysadit?

Jen si to představte. Lahodné, čerstvé a sladké ovoce z vlastní zahrádky. Rozmanitost ovoce je obrovská, od tradičních druhů až po ty exotické. Co tedy vysadit, abyste mohli sklízet úrodu?

Jádrové ovoce Jablko, hruška Strom
Peckoviny Třešeň, broskev, meruňka, švestka, bluma, slivoň Strom
Bobulové ovoce Malina, ostružina, rybíz, angrešt, víno, brusinka, mochyně, kiwi, rakytník, jahoda Keř
Exotické ovoce Kiwi, fík Keř
Ořechy Vlašský ořech, lískový ořech, mandle, kaštan Strom nebo keř

Samosprašné a cizosprašné odrůdy. Co to znamená?

Pokud se budete chtít radovat z úrody, tak musí nejprve dojít k oplodnění vašeho ovocného stromku. Některé rostliny jsou samosprašné. To znamená, že nepotřebují k plození žádnou jinou rostlinu. Většina druhů ovoce je nicméně cizosprašných. Takže potřebují pyl z nějakého sprašného druhu.

Samosprašnost

Květy jednoho a toho samého stromu se oplodní vzájemně. Na zahradě tedy není nutně vyžadován žádný další strom. Tyto druhy jsou nicméně schopné přijímat pyl z jiných stromů a vy můžete svou produ zlepšit tím, že vysadíte dva exempláře stejného druhu.

Typické samosprašné odrůdy jsou: slivoň mirabelka, broskev, meruňka, višeň, kdoule

Cizosprašnost

Právě hrušky a jablka jsou klasickým příkladem cizosprašných dřevin. Ty jsou odkázány na květní prášek jiných exemplářů. Pro jejich oplodnění jsou nesmírně důležití čmeláci a včely, kteří přenášejí pyl z jednoho květu na druhý.

Typické cizosprašné dřeviny jsou: jablko, hruška, višeň. Některé druhy ovoce jsou jak samosprašné, tak cizosprašné. Jedná se třeba o švestky a višně, slivoň mirabelku a blumy.

Jak založit ovocnou zahradu

Hýčkejte si na zahradě hmyz

Bez čmeláků a včel by nebylo možné cizosprašné rostliny vůbec nebo jen stěží opylovat. Opylování větrem není u ovocných dřevin metoda, která by nějak výrazně fungovala. Takže si včely a čmeláky hýčkejte, jak to jen jde a vytvořte jim na své zahradě optimální životní prostředí.

Některé rostliny právě čmeláky a včely mimořádně přitahují. Bylinky zase lákají motýli. Připravte hmyzu útočiště, jako je hotel pro hmyz nebo odumřelé dřevo.

Myslete také na to, jakými prostředky rostliny ošetřujete. Na některé z těchto přípravků mohou velmi citlivě reagovat včely. Buď je to ze zahrady vyžene nebo dokonce uhynou.

Čím lépe se u vás na zahradě budou tato zvířátka cítit, tím větší bude vaše úroda.

Jaké stromy se na ovocnou zahradu hodí?

Co strom, to jiný kmen a jiné potřeby na místo. S rozhodnutím, jaké stromy si vaše zahrada může dovolit, vám pomůže následující přehled.

 • 
				Jak založit ovocnou zahradu

  Keře

  • nízká výška kmene - ten překračuje zřídkakdy výšku 60 cm
  • maximální výška činí tři až čtyři metry
  • snadná sklizeň, většinou velmi dobrá úroda
  • vyžaduje pravidelné stříhání
  • příliš velkou korunu zajistěte kolíkem, aby se nepřevrátil

 • 
				Jak založit ovocnou zahradu

  Sloupkový ovocný strom

  • vhodný pro malé zahrady nebo na balkón
  • roste nahoru do úzkého a rovného tvaru, max. výška 2,5 metru
  • vyžaduje málo místa a hodí se jako živý plot
  • vzhledem k úzké koruně nevyžaduje zastřihování

 • 
				Jak založit ovocnou zahradu

  Polokmen

  • vhodný pro velké zahrady
  • rozvinutá koruna, dorůstá do výšky až 12 metrů
  • musí mít odstup od ostatních stromů alespoň 7 metrů
  • plody nese většinou až ve 4. roce
  • velmi bohaté úrody
  • dožívá se až 100 let

 • 
				Jak založit ovocnou zahradu

  Vysoký kmen

  • potřebuje dostatek místa, začátek koruny se nachází ve výšce 1,8 až 2,2 metru
  • bohaté úrody
  • vhodný pro velké louky nebo pastviny se zvěří
  • kolem něj vysázejte do výšky 2,5 metru kolíky, aby se zachoval vzpřímený růst
  • dožívá se až 100 let

Nejdřív proveďte řez, pak strom zasaďte

Předtím, než vysadíte nový strom, měli byste udělat speciání řez. Právě u keřů, vysokých kmenů a polokmenů je to mimořádně důležité pro další růst stromu. Proč stříhat?

Pokud řezy nebudete dělat, tak strom sice bude dřív plodit, ale při růstu bude chřadnout a ryhleji zajde. Měli byste vytáhnout jeden hlavní výhonek a 3-5 bočních větví. To znamená, že na výhonkové základně odstraníte další silné boční výhonky. Menší větvičky můžete nechat být, protože ty zajišťují rovnováhu při růstu a jsou zodpovědné za tvorbu plodů.

Stávající výhonky se zkrátí cca o 1/3, aby poslední očko výhonku ukazovalo směrem ven.

V případě, že si nebudete vědět rady, tak se obraťte na některého ze zaměstnanců v oddělení zahrady, který vám to na stromku ukáže.

Jak správně vysadit ovocné dřeviny

Jestli chcete mít úrodu, musíte se o své ovocné rostliny nejen starat, ale také vědět, kde se jim bude dařit.

Správné místo

Kéž slunce svítí! To nejdůležitější pro ovocné rostliny je umístění na slunném místě. Jedině s dostatkem slunce mohou plody dozrát a zesládnout. Pokud máte mimořádně stinnou zahradu, měli byste sáhnout po vysokých kmenech, které díky vysokému vzrůstu mohou dosáhnout na dostatek světla.

Počasí neporučíme, takže silný vítr nebo krupobití může poškodit dozrávající ovoce, i když jabloně a hrušně jsou proti běžným rozmarům počasí velmi odolné. Každopádně je optimální místo pro ovocné stromy kombinace chráněného místa s dostatkem slunce.

Správná půda

Různé plody, různé nároky. Všeobecně lze ale říci, že ovocné dřeviny mají rády spíše půdu bohatou na živiny a humus. Pokud je půda velmi kamenitá a pevná, měli byste do výsadbové jámy ještě přidat směs zeminy, které je propustná pro vodu a obsahuje velké množství živin. To usnadní hlavně předpěstování. Přísun živin můžete podpořit tím, že dvakrát ročně přimícháte hnůj nebo kompost.

Jak založit ovocnou zahradu

Jak na správnou výsadbu

Ovoce máte vybrané, vybrali jste ideální umístění. Tak a teď to přijde. Bude se kopat.

 • Stromky postavte na 1-2 hodiny do vody, aby se mohl pořádně zavodnit kořenový bal.
 • Vykopejte výsadbovou jámu – ta by měla být alespoň dvakrát tak velká jak bal.
 • Dno jámy pořádně zkypřete – zabránění hromadění vody.
 • Vykopanou hlínu smíchejte s kvalitním výsadbovým substrátem a směsí pokryjte dno jámy.
 • Hloubka výsadby: místo šlechtění by se mělo nacházet alespoň 10 cm nad zemí – nedojde k vytváření divokých výhonků.
 • Do jámy nasypejte obohacenou zeminu – u stromu zhutněte, aby se zemina pořádně rozvalila.
 • Hlínu kolem stromu ušlapejte a vytvořte okraj pro zalévání.
 • Důkladně a skrz naskrz zalijte.
 • Na místo vysazení stromu nasypte mulčovací kůru. Ta bude chránit kořeny před slunečním zářením.
 • V případě potřeby dejte kolem kmenu rákosovou rohož jako ochranu proti ožírání zvěří.

Co je to "místo šlechtění"

Místo šlechtění je většinou silnější část nebo malý záhyb na spodním konci kmenu. Toto místo šlechtění musí vyčnívat alespoň 10 cm ze země. Šlechtění je důležité pro rozmnožování stromů.

Uvazování ovocných stromů

Pokud jste si vysadili ovocný stromek, je jeho kmen ještě tenký a kořeny stromu ještě nejsou napevno vrostlé do země. Proto je důležité, abyste ho uvázali a dodali mu potřebnou stabilitu. To zabrání tomu, aby se při příliš silném větru zlomil nebo se vyvrátil i s kořeny.

Zapíchněte při výsadbě vedle kmene dřevěný kolík, alespoň do hloubky 30 cm, aby pevně stál. Buďte opatrní, abyste stromek nepoškodili. Na závěr stromek pevně uvažte ke kolíku. Ideální je na to kokosová šňůra, protože plastový nebo kovový drát by se mohly zaříznout do kůry.

Jak založit ovocnou zahradu

Kdy je ten správný čas na výsadbu?

Vše je o načasování. Ideální dobou na vysazování nových ovocných stromků je podzim před příchodem prvního mrazu. To má tu výhodu, že se přes zimu mohou začít tvořit první kořeny a stromek časně zjara vytvoří první výhonky. Přes léto by potřeboval příliš mnoho síly na zásobování listů. To přirozeně platí pouze pro mrazuvzdorné druhy ovoce.

Jak pěstovat ovoce na balkóně

Nemáte zahradu? Nevadí. I z balkonu lze udělat ovocnou plantáž. V současné době již existuje mnoho vyšlechtěných odrůd ovoce, které nedorůstají do takové velikosti a cítí se dobře ve květináči.

Ideální rostlinou jsou například bobulovité keře. Ale pěstovat na balkonové zahradě můžete také trpasličí broskev, nektarinky a malá jablka. Na balkóně také záleží na podmínkách. Pokud na balkon nedopadá žádné sluneční světlo, nebude úroda příliš bohatá.

Pěstování v květináči nebo kbelíku

Ve kbelíku byste měli dbát hlavně na zeminu s vysokým obsahem hlíny a zajištění přísunu správného hnojiva. O úspěchu vašeho ovocnářského projektu rozhoduje velikost kbelíku. Kbelík by měl mít v průměru 20 cm a objem 50 litrů.

Nicméně, ne každý kbelík je vhodný. Z neglazovaných hliněných květináčů se odpařuje nevyužitá vlhkost, zatímco zejména tmavé květináče se velmi silně zahřívají a mohou poškodit kořeny.

A vždy vydatně zalévat! Přesně v okamžik, kdy rostliny začínají nést první ovoce, potřebují hodně vody. Ideálně ráno, to rostlina vodu rovnoměrně využije. Pokud ale zaléváte večer, zůstanou rostliny dlouho vlhké a bude se u nich dařit tvorbě houbových onemocnění.

Jelikož na balkonu pravděpodobně nemáte dostatek místa, abyste na něj mohli umístit několik rostlin od jednoho druhu, doporučujeme zvolit samosprašné exempláře, abyste měli jistotu, že něco skutečně sklidíte.

Jak založit ovocnou zahradu

Pestrá doba sklizně

Pokud máte na zahradě větší výběr ovoce, můžete klidně sklízet po celý rok. Různé bobule dozrávají od května až do září.

Rozmyslete si předem, co si budete chtít s plody z vlastní zahrádky udělat. Možností je mnoho, od koláčů, přes marmelády až po zmrzliny. A co ještě zbyde, to můžete zamrazit nebo klasicky zavařit.

A navíc ještě také ušetříte peníze, protože v zimě nebudete muset kupovat konzervované ovoce ze supermarketů, až budete najednou potřebovat ovoce, na které není právě sezóna. Tímto způsobem lze také připravit skvělé dárky z vlastní zahrádky.

Jak založit ovocnou zahradu

Jak a kde skladovat ovoce?

Podzim je měsícem jablek a hrušek. A když nese strom plodů hodně, nelze je za krátkou dobu všechny sníst. Popřemýšlejte o tom, jak naše babičky dříve ukládaly potraviny do sklepa. Máte sklep? Špajz?

 • Jablka vyhřátá ze slunce nechte vychladnout.
 • Vyberte si ve sklepě místo, které je co možná nejchladnější (ideálně tak teplota v rozmezí 1-3°C, ale ne mráz), výborně se hodí dřevěná mříž.
 • Na zem rozložte jednu vrstvu novinového papíru a jablka na ně s určitým rozestupem vyskládejte (stopky na nich nechte, přičemž květ bude ukazovat směrem nahoru).
 • Zakryjte novinovým papírem a v případě potřeby na ně položte další vrstvu papíru.
 • Poslední vrstvu opět zakryjte papírem.
 • Jednou týdně všechny vrstvy zkontrolujte, zda se v nich nenachází zkažené plody, které případně vytřiďte.
 • Důležité! Vedle jablek byste neměli skladovat žádné další ovoce ani zeleninu, jelikož by se jinak rychle zkazily.

Jak založit ovocnou zahradu

Jak zpracovat jablka

Jablka existují v mnoha různých odrůdách. Ale ne všechny se hodí na uskladnění nebo vylisování. Některé z nich jsou příliš kyselé i na běžnou konzumaci. Rozmyslete si ideálně již při výběru stromu, co byste chtěli s jablky udělat a jaké odrůdy jsou pro tento účel vhodné.

TIP: Ideální je z jablek udělat jablečný mošt. Vyhledejte si nějaký ovocnářský a zahrádkářský spolek poblíž, který má lis na mošt. Určitě si tam budete moci nechat celou úrodu jablek vylisovat a nechat stočit do lahví.

Jak ovocné stromy rozmnožit

Své stromy můžete také rozmnožovat, a to v zimě a časně z jara. Způsobů je mnoho, od jednoduchých až po ty, které potřebují víc zkušeností.

 • Nejprve potřebujete základ. Tím je semenáč, např. jabloně.
 • Ze semenáče se stane kořen pozdějšího ovocného stromku.
 • Odstřihněte ze své jabloně, kterou budete chtít rozmnožit, zdravý jednoletý výhonek.
 • Z jeho střední části vyřízněte kus, který bude mít délku prstu a tloušťku tužky. Tento kus by měl mít alespoň čtyři poupata. To je roub, ze kterého se později vytvoří kmen a koruna.
 • Základ, tedy semenáč, nyní zkraťte na požadovanou délku. Pokud budete chtít vysoký kmen, pak by to bylo spíše pod korunou.
 • Proveďte řez. U základu i roubu udělejte tři až šest centimetrů dlouhý, šikmý a rovný řez.
 • Obě řezné plochy by k sobě měly co možná nejvíce sedět.
 • Spojte obě dvě části dohromady, a řezných ploch se nedotýkejte prsty.
 • Místo šlechtění upevněte lýkem a následně ho potřete voskem na stromy. Potřete i špičku roubu.
 • Zasaďte nový stromek, ideálně na nějaké chráněné místo. Jestli jste byli úspěšní poznáte, když příští rok na jaře bude mít nové výhonky.

Jak založit ovocnou zahradu
nahoru