Váš prohlížeč neakceptuje Cookies. Pro optimální funkci a zobrazení obsahu povolte v nastavení prohlížeče používání Cookies a spusťte stránku znovu.
Vážení zákazníci, upozorňujeme Vás na webové portály třetích stran, které nabízejí falešné slevové kódy pro nákup u naší společnosti HORNBACH. Naše společnost HORNBACH žádné takové slevové kódy neposkytuje a s těmito portály ani žádným způsobem nespolupracuje! Na odkazy na těchto portálech v zájmu vlastní bezpečnosti neklikejte, ani na těchto portálech nezadávejte žádné své údaje.
Tuto informaci jste si vytiskli dne 24.09.23 v 1:39 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.
Laminátová podlaha se nejčastěji pokládá jako plovoucí podlaha a patří mezi nejpoužívanější podlahové krytiny v domácnostech. Její montáž je velmi snadná. A s naším video návodem z projektové dílny HORNBACH budete mít práci ještě snadnější. Jednoduše zasunete pero do drážky, zaklapnete a máte hotovo.
Laminátová podlaha se vždy pokládá jako plovoucí podlaha. To znamená, že jednotlivá prkna se nespojují s podkladem. Na okrajích u stěn se musí udělat dilatační spáry, aby bylo možné při změnách teploty kompenzovat rozpínání.
Vhodné podklady a podmínky pro pokládku laminátové podlahy
Protože uvedené doby schnutí závisí na klimatických podmínkách, jsou uvedeny pouze jako orientační. Pro jistotu se k nim přičítají 2 týdny. Jako podklady nejsou vhodné: staré podlahové koberce, podlahy z plsti (nehygienické, částečně měkké, chybí parotěsná zábrana), kámen a na dřevo (příliš vysoká zbytková vlhkost).
1) Pokud je nepoškozené. 2) Dřevěná konstrukce musí být dostatečně odvětraná. Dbejte také na informace od výrobce na příbalových letácích. Dřevěné podklady (dřevotříska, dřevěná prkna atd.) se nesmí v žádném případě vzduchotěsně uzavírat nanášením dalších materiálů, jinak by pod takovouto zábranou vzniklo ideální mikroklima pro vznik mikroorganismů a ty by mohly zničit podloží. V důsledku toho se musí zajistit dostatečné větrání a odvětrávání. U připojení na stěnu je nutné zabudovat lišty se zadním odvětráváním a vytvořit prostupy skrz podlahovou konstrukci a podlahu. Vzduchová dutina musí být pod konstrukcí trvale suchá, tak aby nebyla nikdy narušena rovnováha vlhkosti dřevěné konstrukce a nebylo nutné použít jako parotěsnou zábranu PE fólii. Pokládka prken se provádí vždy příčným směrem k pokládce stávajících dřevěných prken jako obkladu.
01
U větších místností jsou vyžadovány dilatační spáry, které se zakryjí přechodovým profilem:
po 8 m ve směru šířky prkna a po 10 m ve směru délky prkna
k přiléhajícím podlahovým krytinám, pod každými dveřmi a v zúžení místnosti
u pohyblivých spár v podloží
Příprava podkladu pro pokládku plovoucí podlahy
02
Podklad musí být suchý a rovný. Řiďte se také doporučeními od výrobce. Nerovnosti větší než 3 mm na metr je nutné odstranit, např. pomocí tekutého tmelu.
Jak položit izolační podložku
03
Podle podkladu položte na zem parotěsnou fólii. Jednotlivé pásy položte s přesahem 10 cm a spoje slepte pomocí hliníkové těsnicí pásky. Na okrajích přeložte fólii cca 5 cm směrem nahoru.
04
Potom položte podložku, která bude přesně sedět k vybrané podlahové krytině a podkladu a vyrovná i všechny případné nerovnosti.
05
Podložka je k dostání jako zboží v rolích nebo ve tvaru skládacích desek.
Jak nanést těsnicí a distanční pásku
06
Při použití podložky s integrovanou parotěsnou fólií se obvodové okraje utěsní pomocí těsnicí a distanční pásky.
07
Distanční pěna se po pokládce podlahy odstraní. Těsnicí a distanční páska se pokládá na dvou stranách místnosti, jednoduchá těsnicí páska po obvodu celé místnosti.
Jak položit laminátovou podlahu
08
Podlahovou krytinu nechte alespoň 48 hodin před položením aklimatizovat v dané místnosti.
09
Pro první řadu pokládky se na prknech rovnoměrně uříznou pera. U stěn s nepravidelným tvarem vyznačte tento průběh na první řadu prken. Nejlépe to půjde takto. Provrtejte dřevěné prkénko a zasuňte tužku a obkreslete. Prkna poté uřízněte podél vyznačené čáry.
10
První prkno se položí stranou s perem směrem ke stěně. Těsnicí a distanční páskou se udělá dilatace cca 10 – 15 mm ke stěně.
11
Další prkna budete přidávat do první řady vždy čelní stranou.
12
Poslední prkno v řadě se otočí o 180° a vyznačí se na něm požadovaná délka s příslušným odstupem od stěny. Při použití ruční pilky se řeže z horní strany.
13
Elektrickou pilou se řeže ze spodní strany, aby se zamezilo štěpení okrajů. Použijte na to vhodný pilový list.
14
Zasaďte poslední prkno první řady. Zbytek můžete použít jako začátek další řady, pokud tento zbytkový kus měří více než 30 cm a v první řadě se neodřízlo pero. Spoje by měly být přesazeny alespoň o 40 cm.
15
Pro poslední řadu je nyní nutné určit šířku prkna. Položte prkno na předposlední řadu v zákrytu a vyznačte požadovanou šířku pomocí dalších kusů. Také zde je nutné zohlednit dilatační spáru ke stěně. Nyní můžete prkna přidat. V případě potřeby použijte táhlo.
Způsob pokládky laminátové podlahy - "Fold - Down"
VIDEO NÁVOD
Podívejte se na video návod z projektové dílny HORNBACH.
16
Podle výrobku se liší i technika pokládky plovoucí podlahy. U systému „Fold-Down“:
1. Přiložení na podélné straně 2. Přisunutí vlevo 3. Položení
17
Přiložte další prkno v úhlu cca dvaceti stupňů, zasuňte a upevněte.
Způsob pokládky laminátové podlahy - "Snap"
VIDEO NÁVOD
Podívejte se na video návod z projektové dílny HORNBACH.
18
1. Přiložení na podélné straně 2. Přisunutí vlevo 3. Položení
19
Přiložte další prkno, zasuňte a položte.
20
Zafixujte řadu pomocí táhla.
Způsob pokládky laminátové podlahy - "Angle-Angle"
VIDEO NÁVOD
Podívejte se na video návod z projektové dílny HORNBACH.
21
1. Spojte k sobě lamely kratší stranou. 2. Vytvořte takto celou řadu.
22
Nadzvedněte celou řadu, přiložte k předchozí a zaklapněte.
23
Přitlačte a dobře upevněte. Postupujte tímto způsobem po celé místnosti.