0 Nákupní seznam 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 00 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
1. 5. 2024 8:00 - 21:00 hod.
Tuto informaci jste si vytiskli dne 23.04.24 v 11:27 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.
Poradenství

Jak správně větrat

Jak správně větrat

Špatný a vydýchaný vzduch na dobré náladě nepřidá. Ba naopak. Přinášíme vám několik tipů, jak správně větrat a jaké existují systémy větrání.

Správné větrání může zamezit vzniku plísní

Špatný vzduch má mnoho příčin. Zde je několik příkladů:

  • Výpary z vaření.
  • Dusný a příliš teplý vzduch v místnosti, např. v důsledku vysokých venkovních teplot nebo přílišného vytápění.
  • Nadměrná vlhkost.
  • Moderní, energeticky úsporné stavební metody (okna a dveře vzduchotěsně uzavírají místnosti, klima zůstává stálé, ale mění se i složení vzduchu).
  • Znečišťující látky unikající ze stavebních materiálů, podlahových krytin, barev, nábytku atd. zůstávají ve vnitřním ovzduší.
  • Domácí zvířata.

Špatná kvalita vzduchu může způsobit plísně a zdravotní problémy.

Proto je důležité správně větrat. Tím se zabrání vzniku plísní a dalších nepříjemných problémů. Pravidelné větrání nahrazuje škodliviny, jako je oxid uhličitý (CO2) vznikající při dýchání a také výpary, plyny a jiné páry z barev, nábytku a předmětů, čerstvým vzduchem bohatým na kyslík. Větrání také reguluje vlhkost v místnosti.

Jaké je ale ve skutečnosti optimální klima v místnosti? Stejná teplota a vlhkost není pro každou místnost ideální, pokud jde o zdravé vnitřní klima.
V následující tabulce uvádíme jejich přehled:

Místnost Optimální teplota Optimální vlhkost
Obývák a pracovna 20 °C 40–60 %
Ložnice 16–18 °C 40–60 %
Dětský pokoj 19 °C 40–60 %
Kuchyně 18 °C 50–60 %
Koupelna 23 °C 50–70 %
Sklep 10–15 °C 50–65 %

Větrejte správně

Víte, jak správně větrat, abyste se vyhnuli plísním ve svém domě?

Větrejte 2-4krát denně

Další tipy:

  • Přerušovaně větrejte: Otevřete okna na krátkou dobu, místo abyste je nechali dlouho otevřená.
  • Nejúčinnější je větrání křížem krážem nebo větrání z rohu.
  • Délku větrání přizpůsobte venkovní teplotě.
  • V létě větrejte hlavně brzy ráno a pozdě večer nebo v noci.
  • V zimě nezapomeňte při větrání místnosti ztlumit topení.

Příčné větrání a rohové větrání

Při větrání místnosti dochází k poměrně rychlé výměně vzduchu. Nábytek a vnitřní stěny, které byly během fáze vytápění zahřáty nákladnou energií, si uchovávají akumulované teplo a po nárazovém větrání ho mohou opět rychle vydat.

Takto nejlépe funguje nárazová ventilace:

  • 
				Jak správně větrat

    Při křížovém větrání otevřete současně protilehlá okna. Otevřenými okny se do interiéru obvykle dostává chladnější vzduch zvenčí. Tím dochází k přirozené výměně vzduchu.
    V ideálním případě by okna a/nebo vnější dveře měly být zcela otevřené na krátkou dobu, tj. jen na několik minut.

  • 
				Jak správně větrat

    Při rohovém větrání otevíráte dvě okna najednou, a tím vytváříte průvan. Kromě toho můžete také otevřít dveře do místnosti.
    Při současném větrání jsou nejúčinnějšími metodami pro rychlou výměnu vzduchu křížové a rohové větrání.

Výklopné větrání, tj. nepřetržité větrání s oknem ve výklopné poloze, není příliš dobrý nápad. Průběžné větrání způsobuje, že se váš byt pomalu, ale jistě ochlazuje. Výsledkem je to, že spotřeba energie se zvýší, a tím i náklady na vytápění.

Kromě toho se v zimě může uokna tvořit vlhkost v důsledku větrání větračkou. Plíseň pak na sebe nenechá dlouho čekat.

Při větrání dbejte na venkovní teplotu

Venkovní teplota hraje významnou roli v době trvání větrání. I zde platí pravidlo.

  • Větrání na jaře a na podzim: asi 15 minut.
  • Větrání v létě: až 30 minut
  • Větrání v zimě: asi 5 minut

Pravidelné větrání proti virózám

Virózy se šíří prostřednictvím tzv. aerosolů ve vzduchu. Kašel a kýchání, ale také mluvení nebo tiché dýchání mohou uvolňovat částice obsahující viry.

Správné větrání může pomoci zabránit riziku infekce. Doporučuje se, aby se při větrání dodržovaly následující zásady:

  • Pravidelná přerušovaná ventilace po dobu několika minut; nejúčinnější metodou je křížová ventilace.
  • Někdo kýchne nebo zakašle? Okamžitě otevřete okno a vyvětrejte.

Jak správně větrat

Chytré větrání

Usnadněte si větrání a větrejte chytře. V současné době existuje mnoho technických pomůcek, které vám usnadní nejen větrání.

Sensor na okno: Jakmile okno vyklopíte nebo zcela otevřete pro nárazové větrání, sensor okna se spojí s ovládací jednotkou, která pak zajistí automatické vypnutí vytápění. Samozřejmě to funguje i obráceně: jakmile okno opět zavřete, topení se zapne.

Senzor kvality ovzduší: Nikdo nepotřebuje špatný vzduch, zejména ne během pandemie. Senzor kvality vzduchu trvale měří kvalitu vzduchu ve vaší domácnosti a ukáže vám případné zhoršení ještě dříve, než si toho sami všimnete.

Zní to dobře? Potřebujete pouze bránu SMART HOME by hornbach, příslušnou aplikaci a senzor kvality vzduchu.

Jak správně větrat

Řízené větrání pomocí ventilačních systémů

V obydlích, která jsou vybavena větracími systémy, lze výměnu vzduchu velmi dobře řídit a regulovat. Řízený přívod a odvod vzduchu je vhodný zejména pro domy a byty s vysokým stupněm vzduchotěsnosti, jako jsou domy v pasivní výstavbě.

Výhoda řízeného větrání obytných prostor je zřejmá: stálý přísun čerstvého vzduchu bez nutnosti otevírat okna a dveře.

Některé větrací systémy bodují čidlem vlhkosti nebo jsou kombinovány s výměníkem tepla. Teplo vydýchaného vzduchu z místnosti se při výstupu využívá k ohřevu čerstvého venkovního vzduchu, který proudí dovnitř. Tím se šetří cenná energie a chrání životní prostředí.

Při jednorázovém provozu výměníku tepla je teplý, vydýchaný vzduch po dobu několika sekund odváděn z místnosti ven a ohřívá přitom keramický prvek. Poté výměník tepla změní směr přenosu: čerstvý vzduch nyní proudí do místnosti zvenčí a je ohříván teplem akumulovaným v keramickém prvku.

V dialogovém režimu jeden výměník tepla dodává čerstvý vzduch a druhý současně odvádí teplý, vydýchaný vzduch ven. Teplo z vydýchaného vzduchu se ukládá do keramického prvku. Po 70 sekundách změní ventilátory směr přenosu. Koordinace mezi jednotkami probíhá automaticky pomocí rádia.

Tip: Pravidelná údržba

Klimatizační a ventilační systémy by měly být pravidelně servisovány, aby byla zajištěna dobrá kvalita vzduchu v místnosti.

Výhody kompletních větracích systémů

Provozní náklady jsou na rozumné úrovni pouze v případě, že jsou potrubní systémy dostatečně těsné. V opačném případě se kvůli netěsnostem a spojům ztrácí příliš mnoho energie. Při nákupu proto hledejte testovanou kvalitu a integrované gumové těsnění rtů.

Výhodou jsou přesně sladěné větrací systémy, jejichž trubky a tvarovky z pozinkovaného ocelového plechu lze snadno, rychle a přitom pevně a trvale spojit, což způsobuje malé energetické ztráty.

Vysoce kvalitní spirálové potrubí (ventilační potrubí) je odolné vůči teplotám od -30 °C do +100 °C a odolává přetlaku až 5 000 Pa a podtlaku až 3 000 Pa. Jsou také šetrné k životnímu prostředí a nevyžadují silikony, které obsahují toxická rozpouštědla a mohou se dostat do ventilačního potrubí.

Tipy pro instalaci větracích systémů

  • Spirálové potrubí lze snadno a rychle namontovat pomocí šroubů. To usnadňuje následnou údržbu a čištění.
  • Pro instalaci spirálového potrubí doporučujeme samořezné šrouby se šestihrannou hlavou a přírubou. V závislosti na dostupném nářadí můžete použít i jiné šrouby.
  • Při montáži spirálového potrubí přizpůsobte počet šroubů průměru potrubí.
  • Šrouby vždy umístěte křížem, tj. například na jedno místo, pak na opačnou stranu a pak mezi tyto dva šrouby. Tímto způsobem se vyhnete promáčknutí.
  • Při vrtání šroubových spojů dodržujte vzdálenost 10 mm od okraje, zejména pokud používáte trubky a příslušenství s gumovým těsněním.
  • Šroubované spirálové potrubí je vhodné pro větrací systémy třídy vzduchotěsnosti A a B. Šrouby jsou dobrým základem pro vrtání spirálového potrubí.
  • Šrouby jsou dobrým základem pro připevnění svorek nebo děrovaných pásek ke spirálovým kanálům.
  • Větrací svorky jsou vyrobeny z oceli a vyznačují se gumovým těsněním ve tvaru rtu na vnitřní straně, které fixuje spirálový kanál a má protiskluzový účinek.
  • Spirálové potrubí lze upevnit jemněji než pomocí svorek s perforovanými nebo montážními páskami.
  • Jednotlivé tvarovky spirálového potrubí můžete vzájemně spojit pomocí spojovacích objímek. Šroubení již mají těsnicí rty, které vytvářejí těsné spojení mezi jednotlivými díly.
  • Naproti tomu u spirálových spojovacích prvků spojujete 2 spirálové trubky, které ještě nejsou vybaveny těsnicími hrdly a vzduchotěsné se stávají pouze díky hrdlům na spojovací části.
  • K připevnění spirálového švu ke stěnám a stropům použijte límce spirálového švu.

Větrání a odvlhčování místností

Bydlíte ve špatně izolovaném bytě nebo domě? A vy sami nemáte na renovaci žádný vliv? Pak mohou pomoci klimatizace a ventilátory.
Klimatizace může být užitečná i v dobře zrekonstruovaných budovách. Pomocí přídavných větracích systémů lze výměnu vzduchu v obytných prostorách velmi dobře řídit a regulovat.

Máme pro vás tipy pro koupelny, obývací pokoje, kuchyně a sauny:

  • 
				Jak správně větrat

    Větrání a odvlhčování koupelny

    Při sprchování nebo koupání vznikají vodní páry. Při nedostatečném větrání se může rychle vytvořit plíseň. I když je koupelna vybavena oknem, které se po koupeli otevře, často nejsou všechny kouty dostatečně větrané. Řešením jsou odsávací ventilátory, které se instalují do horní části stěn nebo do stropu, aby bylo možné odvádět stoupající vodní páru.

  • 
				Jak správně větrat

    Větrání a odvzdušňování obytného prostoru

    V bytech, kde je koupelna nebo WC vybaveno větracím zařízením, slouží tento větrací systém také k větrání obytného prostoru: stejný objem vzduchu, který je odsáván v sanitárním prostoru, proudí větracími štěrbinami pod oknem do sousední místnosti. Větrací mřížka ve dveřích toalety nebo koupelny umožňuje cirkulaci vzduchu při zavřených dveřích.

  • 
				Jak správně větrat

    Větrání a odsávání vzduchu v kuchyni

    Odsávací jednotka odsává pachy a výpary z mastnoty a vody. V režimu recirkulace jsou výpary pohlcovány, filtrovány a vraceny zpět do místnosti. V režimu odvádění vzduchu jsou výpary z vaření a pečení odváděny ven přes filtr a plochý systém potrubí. Systém odvádění vzduchu musí být dimenzován podle kapacity kapoty sporáku.

  • 
				Jak správně větrat

    Větrání a odvlhčování prostorů se saunou

    Pokud máte v domě saunu, měli byste myslet na ventilační systém. Vlhkost z páry a potu musí být odváděna z místnosti bez průvanu. Čerstvý vzduch by naopak měl být přiváděn bez průvanu. Otevřené okno při saunování není pohodlné, zejména v zimě, a často nestačí k odstranění veškeré vlhkosti. Řízené větrání zajišťuje příjemné klima v místnosti a zaručuje úplné odstranění vlhkosti.

  • 
				Jak správně větrat

    Větrání a odvlhčování užitkových prostor se sušičkami

    Sušičky prádla produkují během sušení velké množství teplého vzduchu a vysokou vlhkost. Ideální je pak odvádět tento vzduch ven. Tím se jemné žmolky uvolňují do volného ovzduší - pokud není výfukové potrubí opatřeno mřížkou s létajícím drátem. Jinak by se chmýří zaseklo a mohlo by způsobit zpětné zahřátí a tím i poškození spotřebiče.

Typy ventilátorů

Ventilátory mohou také pomoci se správným větráním. Pro každou potřebu a každý požadavek existuje vhodný ventilátor.

Šachtové větrání má připojení na potrubí a tyto ventilátory jsou vhodné pro instalaci na stěnu i na strop. Při použití ve stropech nebo šikmých střechách musí mít motor ventilátoru kuličková ložiska.

Ventilátory s trubkovou vložkou jsou určeny k instalaci do větracích potrubí (o průměru 100/125/150 mm).

Trubkové radiální ventilátory jsou výkonné ventilátory pro připojení k ventilačním trubkám (o průměru 100/125/150 mm). Kvůli silnému hluku jsou tyto ventilátory méně vhodné do obývacích pokojů. Jejich použití je omezeno na půdy, sklepy, dílny apod.

Vnitřní ventilátory: V bytech a domech často existuje silný teplotní gradient mezi vytápěnými a sousedními nevytápěnými místnostmi. Pomocí vnitřního ventilátoru lze ohřátý vzduch rovnoměrně a energeticky úsporně rozvádět do sousedních chladnějších místností.

Stropní ventilátory

Díky stropním ventilátorům můžete zajistit dobré vnitřní klima v létě i v zimě. Stropní ventilátory účinněji rozvádějí teplo a spotřebují jen tolik elektřiny, kolik by spotřebovala 60wattová žárovka.

Pokud si vyberete ventilátor s motorem na stejnosměrný proud (DC štítek), který spotřebuje o 70 % méně energie než běžné ventilátory na střídavý proud (AC), můžete provozní náklady ještě více snížit.

Stropní ventilátory v létě

Stropní ventilátor nemusí nutně snižovat teplotu v místnosti, ale díky cirkulaci větru se v místnosti cítíte chladněji. V létě byste jej proto měli nastavit na chod ve směru hodinových ručiček.

Jak správně větrat

Stropní ventilátory v zimě

V zimě by měl být stropní ventilátor spuštěn v opačném režimu, tj. proti směru hodinových ručiček. Poté zajišťuje rovnoměrné rozložení teplého vzduchu shromážděného na stropě v místnosti tím, že tlačí teplý vzduch proti stropu a poté po stěnách. Bylo prokázáno, že to snižuje náklady na vytápění až o 10 %.

Jak správně větrat

Větrání a velikost místnosti spolu souvisí

Rozhodující pro efektivní teplotu v místnosti, cirkulaci vzduchu a klima v místnosti je velikost větrané místnosti a samotný ventilátor.
Obecně platí, že stropní ventilátory jsou vhodnější pro menší místnosti.

Naše tabulka vám ukáže, jaký průměr nože je vhodný pro jakou velikost místnosti.

Velikost místnosti Průměr lopatky
7–13 m² 91–106 cm
13–21 m² 122 cm
21–37 m² 127–142 cm
>37 m² 152 cm

Tip: Od 35 m2 druhý ventilátor

Do místnosti o velikosti 35 m² byste měli instalovat alespoň jeden další stropní ventilátor, abyste dosáhli požadovaných výsledků.

Všimněte si výšky stropu:

Pro stropy o výšce 2,5 m nebo nižší byste měli zvolit ventilátor s nízkou montážní výškou cca 20 cm. Pro místnosti s výškou stropu nad 2,5 m jsou vhodné standardní modely s montážní výškou mezi 25-45 cm.

Pro Evropu se doporučuje dodržet vzdálenost alespoň 2,3 m od podlahy k lopatkám a 0,3 m od bočních stěn.

Pro výpočet požadovaného (minimálního) výkonu ventilátoru lze použít následující vzorec:

Objem místnosti (m3) x výměna vzduchu za hodinu = požadovaný (minimální) výkon ventilátoru v m3/h.
Místnost Orientační hodnota výměny vzduchu za hodinu
Kuchyň 5-9
Kancelář 3-5
WC a koupelna 5-9
Obývací pokoj 4-8
Dílna 4-8

Regulace vlhkosti

Co dělat, když je v místnosti příliš suchý vzduch? Následující tabulky ukazují, jak zvýšit vlhkost vzduchu a jaká opatření byste měli přijmout v opačném případě.

Definice Opatření
Optimální vlhkost Optimální vlhkost vzduchu v obytných místnostech (obývací pokoj, ložnice, dětský pokoj) se pohybuje mezi 40 a 60 procenty relativní vlhkosti vzduchu, což je optimální klima pro váš dýchací systém a budovu. Při této vlhkosti a běžných intervalech větrání se nemusíte obávat vzniku plísní. Pokud máte podezření, že je vlhkost v místnostech příliš vysoká nebo příliš nízká, můžete si udělat jasno pomocí vlhkoměru.
Vápenné a hliněné omítky podporují optimální vnitřní klima.
Příliš suchý vzduch Příliš suchý vzduch dráždí dýchací cesty - může za to například příliš silná klimatizace.
Suchý vzduch a příliš nízké teploty vám mohou rychle způsobit letní chřipku, nemluvě o spotřebě energie.
Ztlumte klimatizaci, použijte stínění a ventilátory a v případě potřeby použijte zvlhčovače vzduchu. Pomoci mohou také přírodní zvlhčovače vzduchu, například rostliny čistící vzduch.
Příliš vlhký vzduch Nadměrná vlhkost zvyšuje riziko vzniku plísní. Projevuje se například kondenzací na oknech.

Pokud v místnostech zůstává nadměrně vlhký vzduch po několik hodin nebo dní, bez pravidelného větrání se nevyhnutelně objeví plísně. To se týká zejména oblastí, kam nedosahuje cirkulace vzduchu. Výsledkem mohou být zdravotní problémy a poškození stavební konstrukce.
Ráno a večer nezapomeňte vyvětrat. Pomoci může také odvlhčovač nebo rozumně používaná klimatizace.

Odvlhčovače a zvlhčovače vzduchu

Odvlhčovače: vlhkost a vlhký vzduch poškozují předměty, nábytek i zdraví. Urychlují vznik zatuchlých pachů, plísní a podporují korozi, zejména v místnostech, které nejsou řádně utěsněny. Optimální klima v místnosti a dobrá regulace teploty zajišťují pohodu a zabraňují těmto škodám - bez ohledu na místnost.

Zvlhčovače vzduchu: Příliš vlhké klima je stejně škodlivé jako příliš suché. Méně než 45% vlhkost je nepříjemná, vzniká statická elektřina, špatně se dýchá a pokožka je podrážděná. Proto je zvlhčování, tj. umělé obohacování vzduchu v místnosti vodní párou, tak důležité.

Čističky vzduchu: Znečišťující látky se vyskytují ve dvou hlavních skupinách: pevné a plynné. Pevné částice jsou látky znečišťující ovzduší, které jsou tak lehké, že se vznášejí ve vzduchu; pronikají hluboko do plic. Částice, které neproniknou do hloubky, způsobují alergie. Plynné znečišťující látky jsou chemické sloučeniny pocházející z výfukových plynů, plynových topidel, vozidel a tabákového kouře. Jednou z dobře známých znečišťujících látek jsou často zmiňované pevné částice. Snížení množství těchto znečišťujících látek často znamená lepší kvalitu života, zejména pro alergiky a astmatiky.

Klimatizační systémy a klimatizace

Klimatizační systémy a klimatizační jednotky zajišťují příjemné vnitřní klima, zejména v létě. Ať už v domě, v bytě, ve strojovnách nebo v garážích. Systémy zajišťují rovnoměrnou teplotu, vlhkost a kvalitu vzduchu. V deštivých dnech se z místnosti odvádí vlhkost, což zabraňuje vzniku plísní.

Mobilní klimatizace jsou vhodné pro domácnosti nebo malé kanceláře.


Můžete je snadno nastavit. Důležité je pouze to, aby bylo možné teplý vzduch odvádět ven pomocí hadice a aby byl přístup k elektrické zásuvce. Ve velkých kancelářích mobilní jednotky často nestačí. Zde je vhodnější centrální klimatizace.

O klimatizacích toho moc nevíte? Máme pro vás tipy

Chladicí výkon: Čím větší je místnost, kterou je třeba chladit, tím větší výkon musí klimatizační nebo vzduchotechnická jednotka mít. Mimochodem, pokud je místnost velmi dobře izolovaná nebo vystavená silnému slunečnímu záření, ovlivňuje to také podmínky pro klimatizaci.

Energetická účinnost: Jednotky s dobrou energetickou účinností stojí méně a jsou také udržitelné.

Hlučnost: V závislosti na ochlazované místnosti záleží na tom, jakou hlučnost klimatizace vydává. Pokud si chcete například v kanceláři zachovat chladnou hlavu,neměla by být jednotka příliš hlasitá.

Tip: Pouze přírodní chladiva

V zájmu ochrany ozonové vrstvy je od 1. ledna 2015 v celé Evropě zakázáno používat částečně halogenovaná chladiva poškozující ozonovou vrstvu (HCFC), jako je R22.

V našich klimatizacích a klimatizačních systémech se používá pouze přírodní chladivo R290. Jedná se o čistě přírodní plyn, který neobsahuje žádné toxiny ani škodlivé látky.

nahoru