0 Nákupní seznam 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 98 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Tuto informaci jste si vytiskli dne 30.05.23 v 18:58 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.
Poradenství

3 otázky při výběru klimatizace do bytu

Doba čtení: 4 min.
3 otázky při výběru klimatizace do bytu

Připravte se na tři otázky, které vám položí prodavači v HORNBACHu. Chcete ventilátor nebo klimatizaci, se kterou nebudete mít žádné starosti? Krátce, stručně a výstižně o tom, jak se dá elegantně vyřešit ochlazování místnosti za horkých letních dnů.

Jaké jsou vaše technické možnosti?

Před výběrem a nákupem si dobře rozmyslete, zda vám bude stačit mobilní klimatizace, která nepotřebuje žádnou složitou instalaci. Další možností je investice do výkonnější nástěnné klimatizační jednotky a s tím spojené náročnější stavební úpravy.

Každá klimatizace také odvlhčuje, takže odvod vlhkosti ve formě kondenzátu vyřešený mít musíte. Dálkové ovládání je standardem u všech klimatizací.

Jak velký prostor bude klimatizace ochlazovat?

Při výběru klimatizace je velmi důležitý údaj o velikosti plochy, kterou bude přístroj ochlazovat. Mobilní klimatizace se dělí do tří základních výkonů chlazení a dokáží fungovat na maximální výkon na plochách od 10 do 40 m2.
Ale pozor, nejen metry čtvereční, ale také celkový objem místnosti ovlivňují výběr správné klimatizační jednotky. Představte si tedy, v jakých místnostech budete klimatizaci využívat.

3 otázky při výběru klimatizace

Klimatizace rozdělujeme na:

1. MOBILNÍ KLIMATIZACE

Výhodou tohoto typu klimatizace je nenáročná instalace. Potřebujete pouze vyřešit odvod teplého vzduchu směrem ven. Nejčastěji se toto řeší zakoupením okenní izolace, otvorem ve zdi nebo otvorem v okně (hlavně u starých oken). Nevýhodou mobilní klimatizace je její vyšší hlučnost.

Mobilní klimatizace je účinná pro místnosti o přibližné plošné výměře 10 - 30 metrů čtverečních a dělí se dle tří základních výkonů dle BTU.

  • 7.000 BTU - pro místnost o ploše do cca 15 m čtverečních.
  • 9.000 BTU - pro místnost o ploše do cca 20 m čtverečních.
  • 12.000 BTU - pro místnost o ploše do cca 30 m čtverečních.

Rozměry místnosti jsou pouze orientační. Samozřejmě velmi záleží na celkovém objemu (tedy i výšce stropu), izolaci a dalších faktorech.

Nejoblíbenější produkt

Smart mobilní klimatizace Hantech 9.000 BTU
Smart mobilní klimatizace Hantech 9.000 BTU
(2)
4990,00 CZK / ks

2. DĚLENÁ KLIMATIZACE

Tomuto typu klimatizace se také říká splitová či nástěnná. Skládá se ze dvou hlavních částí:

  • vnitřní jednotka - obsahuje ventilátor, vyfukuje studený nebo teplý vzduch požadovaný obsluhou
  • vnější jednotka - obsahuje ventilátor, vyfukuje odpadní teplo nebo chlad podle zvoleného režimu

Dělená klimatizace je účinná pro místnosti i nad 30 metrů čtverečních. Narozdíl od mobilní klimatizace umí topit, protože v sobě má zabudované tepelné čerpadlo. Vnitřní a vnější jednotka může být od sebe vzdálená až 20 metrů. Dělená klimatizace má téměř neslyšný provoz, zvuk vydává vnější jednotka.

Denní energetická spotřeba je 6 - 20 kWH, ale velmi záleží na teplotě a dalších faktorech.
U dělené klimatizace je nutný pro průchod potrubí lehký stavební zásah, ale po zaizolování vedení jsou minimalizovány tepelné ztráty.

Upozornění:

Váha venkovní jednotky je cca 30 kg, proto je třeba předem zvážit vhodné upevnění.

3 otázky při výběru klimatizace

OCHLAZOVAČ VZDUCHU

Může být považován za alternativu ke klimatizacím. Pracuje na principu odpařování vody. Nekonečný pás se stále namáčí v zásobníku s vodou. Z pásu se voda odpařuje pomocí ventilátoru.
Vzduch v místnost ochladí o 3 - 5 stupňů Celsia. Spotřeba vody je až 10 litrů denně a voda se odpařuje do prostoru místnosti. Proto je důležité mít současně otevřená okna a místnost větrat, protože jinak by šla vhlkost rovnou do zdí.

VENTILÁTORY

Ventilátory jsou letní klasikou. Existují stolní, stojací, podlahové nebo větráky s ionizátorem. Velmi oblíbené jsou stropní ventilátory a jedním z největších hitů letní sezóny je ventilátor s rozprašovačem vody.

Stropní ventilátory
Mezi největší výhody stropního ventilátoru patří jeho tichý chod a možnost nasadit na něj běžnou žárovku.

Věděli jste, že...

Některé typy stropních ventilátorů jsou vybaveny funkcí reverzace = letní i zimní provoz. To znamená, že v zimě lze tento ventilátor přepnout na obrácený chod. Teplý vzduch je lopatkami ventilátoru poháněn od stropu, podél stěn k podlaze a středem místnosti je vzduch nasáván vzhůru k ventilátoru.
Dojde tak k ohřátí stěn a prostoru kolem stěn, kdy se vyrovná rozdíl teplot mezi podlahou a stropem.

3 otázky při výběru klimatizace

Jak často budete klimatizaci používat?

Výběr klimatizace je také o ceně, designu a o výrobci. Ten udává její výkon, který je vlastně hodinovou spotřebou. Správné používání klimatizace pak zvýší efektivitu a úsporu energie. Např. pokud necháte klimatizaci běžet celý den, ušetříte tím energii. Klimatizace dnes navíc mají nejen termostaty, ale i další speciální režimy, časovače, dálková ovládání a samostatnou funkci odvlhčování.

nahoru