FAQ

4 tipy na pokojové rostliny, které čistí vzduch

Doba čtení: 5 min.
4 tipy na pokojové rostliny, které čistí vzduch

Mnoho z nás teď tráví hodně času doma, a tak nám může v místnosti začít vadit suchý vzduch s nízkým obsahem kyslíku. Není to žádným tajemstvím, že na nepříjemné klima v místnosti jsou různé druhy pokojových rostlin snadným a rychlým řešením.

Takový vzduch je výsledkem výparů škodlivých látek, například formaldehydu z nábytku nebo koberců. Změkčovadla z PVC a koberců se dostávají do vzduchu stejně snadno, jako výpary z ředidel, laků, čisticích prostředků nebo plastů. Takový neviditelný nepřítel nám klidně může poškodit zdraví.

Škodlivé látky dráždí sliznici a mohou vyvolávat dráždivý kašel, bolesti hlavy a alergie. Jemný prach může způsobovat onemocnění dýchacích cest. V nevětrané místnosti může vzduch způsobovat únavu a nesoustředěnost.

Jak rostliny zlepšují klima v místnosti?

Vzduch v místnosti obohacují v podstatě všechny rostliny, kromě kaktusů a sukulentů. Pokojovky odvádějí 97 % vody ze zálivky zpět do okolního vzduchu. Jsou tak skvělými zvlhčovači vzduchu.

Rostlinám v bytě můžeme říkat také "zelené plíce." Ptáte se proč? Rostliny přeměňují nejen oxid uhličitý na kyslík, čímž zvyšují obsah kyslíku ve vzduchu v místnosti, ale některé druhy rostlin, jako například dračinec, břečťan nebo zelenec dokonce odbourávají škodliviny, např. formaldehyd, trichloretylen apod.

Pořízením pokojových kytek můžete snížit obsah škodlivin ve vzduchu v místnosti až o 70 %. Pokojové rostliny nejsou jen dekorací, ale zvyšují fyzickou a duševní výkonnost a snižují stres. Speciální enzymy v listech rostlin přeměňují jedy ze vzduchu v místnosti na nezávadné sloučeniny, jako například aminokyseliny a cukr.

Tipy na pokojové rostliny, které čistí vzduch

Do kanceláří se hodí spíše velké rostliny. V místnosti o velikosti 30 metrů čtverečních stačí už 3 až 6 rostlin, aby se dosáhlo ideální vlhkosti vzduchu 45 až 55 %. V létě rostliny dokonce nepatrně snižují teplotu v místnosti, působí tedy i jako přírodní klimatizace.

Kreativní tip aneb postavte si květinovou stěnu

Z mosazných trubek, násady od koštěte a dalších komponentů, které možná máte doma, se dá snadno vyrobit dělicí příčka pro pokojové rostliny. Připravte si a nařežte následující kusy:

 • 1 x závěsná tyč 60 cm
 • 2 x boční tyč 147 cm
 • 2 x spoj vpředu/vzadu 25 cm
 • 2 x spoj příčný 26 cm
 • 1 x střední kus 55 cm

Na tento projekt budete také potřebovat:

 Tipy na pokojové rostliny, které čistí vzduch
Zobrazit produkty +
 • 
			Tipy na pokojové rostliny, které čistí vzduch

  Připravte si také odlamovací nůž, brusný papír, skládací metr.

 • 
			Tipy na pokojové rostliny, které čistí vzduch

  Nařežte si potřebné kusy a začněte je spojovat dohromady.

 • 
			Tipy na pokojové rostliny, které čistí vzduch

  Spoje dělejte lepidlem, ať to dobře drží.

 • 
			Tipy na pokojové rostliny, které čistí vzduch

  Vše propojte a počkejte, až to uschne. Pak se můžete pustit do dekorování vaší vlastní květinové stěny.

Jak netradičně pěstovat pokojové rostliny

Které pokojové rostliny snižují hluk?

Věděli jste, že pokojové rostliny dokážou tlumit hluk? Je to pravda odvěká. Rostliny se skvěle hodí na snižování hladiny hluku, a to nejen v kancelářích. Nejlepší výkon podávají rostliny umístěné u stěn nebo v rozích. Ideálně kombinujte kytky s velkými listy a rostliny s hustým listovím:

 • Fíkus benjamin (Ficus benjamina)
 • Filodendron (Philodendron)
 • Toulcovka (Spatiphyllum spec.)
 • Šeflera dlanitolistá (Schefflera actinophylla)
 • Palma kentia (Howea forsteriana)
 • Banánovník habešský (Musa nebo Ensete)
 • Monstera

Tipy na pokojové rostliny, které čistí vzduch

Tip: Kytky v ložnici ano či ne?

Kvalitní vzduch s dostatkem kyslíku, přiměřená vlhkost vzduchu a málo škodlivin podporují kvalitní spánek. Většina rostlin přeměňuje CO2 jen přes den a v noci do sebe kořeny opět vstřebávají kyslík. Proto se nedoporučuje dávat si květiny do ložnice. Jenže podíl kyslíku, který rostliny v noci "vydýchají", je ve srovnání s tím, co vyprodukují přes den, velmi nepatrný. Je to tedy jen na vás.

Některé zázračné kousky mezi rostlinami produkují kyslík i v noci. Třeba sanseviera, orchideje a kaktusy, pravá aloe nebo bromélie dodají vašemu spánku extra porci kyslíku.

Jak pokojovky vybrat a jakou potřebují péči?

Aby mohly pokojové rostliny plně rozvinout svůj detoxikační účinek, je zásadní vybrat si tu pravou. Rostliny a místnost si musejí vyhovovat svými parametry. Pokojové květiny, které například vyžadují hodně světla, budou nejlépe filtrovat vzduch pokud je umístíme k oknu. Mezi takové patří břečťan, lopatkovec a zelenec.

K tomu zohledněte požadavky rostlin na teplotu, spotřebu vody a hodnotu pH v substrátu. Protože platí, že čím větší a vitálnější rostliny jsou, tím lépe vzduch v místnosti zvlhčují a obnovují.

Pokojovky jednou za rok přesaďte do nového substrátu, pravidelně zalévejte a hnojte a klidně si s nimi povídejte.

Tipy na pokojové rostliny, které čistí vzduch

Tip

Vhodný substrát, optimalizovaný pro potřeby v našich klimatických podmínkách je součástí sortimentu FloraSelf.