Poradenství

4 tipy, jak vybrat regálový systém

4 tipy, jak vybrat regálový systém

Pokud si potřebujete udělat pořádek v garáži, dílně, ateliéru, skladu nebo pracovně, určitě se poohlídněte po vhodném regálu. Abyste se v sortimentu regálových systémů vyznali, připravili jsme pro vás to nejdůležitější.

Přesně dané rozměry či variabilita?

V prodejnách HORNBACH najdete v sortimentu tyto typy regálů a regálových systémů:

  • složené - tyto regály už mají daný rozměr konstrukce i polic, není možné jejich části různě kombinovat.
  • variabilní - takový regál si můžete poskládat podle svých potřeb. Vyberete si potřebnou výšku, šířku i nosnost polic dle vašich potřeb.
  • nástěnné - patří mezi variabilní systémy, které se upevňují na stěnu. Sami si vyberete polici, nástěnné lišty a nosníky.
  • regály na víno - pro milovníky vína jsou v sortimentu k dispozici skladovací regály na víno.

obr jak vybrat regalovy system 05

Kov, dřevo nebo plast?

Regály se vyrábějí z těchto materiálů:

  • kov - kovové regály jsou velmi pevné a stabilní a mají největší nosnost. Kovová konstrukce je vyrobena ze surového nebo pozinkovaného ocelového plechu. Povrchová úprava v případě surového plechu je prováděna práškovou nátěrovou hmotou. Používají se do dílen, skladů nebo obchodních prostor. Pozor, ve vlhkém prostředí mohou začít reznout, není tedy vhodné je umísťovat ven.

dřevo - dřevěné regály jsou pevné a stabilní. Proo výrobu těchto regálů se používá přírodní masivní dřevo bez povrchové úpravy. Lak nebo barva tak prodlouží jeho životnost. Protože dřevo dobře vypadá, používají se převážně do interiérů (obytné prostory, vinné sklepy, ateliéry, obchody atd).

plast - regály z plastu se snadno sestavují a jsou nejčastěji vyrobené z lehké polypropylenové konstrukce, která je velmi odolná proti vlhkosti. Proto se nejčastěji používají do interiérů, sklepů, dílen apod. Naopak není vhodné je umísťovat tam, kde hrozí nízké teploty. Plast se potom deformuje.

Montáž pomocí šroubováku nebo bez?

Dalším z kritérií při výběru vhodného regálu je jeho montáž. Máte možnost si vybrat z těchto způsobů sestavení:

  • šroubovatelné - v balení najdete všechny potřebné šrouby, v případě policového (nástěnného) regálu i vruty a hmoždinky. Sestavení tak dá víc práce.
  • bez šroubů - na sestavení nepotřebujete žádné nářadí, protože tyto regály se montují bez pomocí šroubů. Jednotlivé díly do sebe stačí jen zacvaknout.

obr jak vybrat regalovy system 04

Na knížky nebo bedny s nářadím?

Při výběru správného regálu je důležité zaměřit se nejen na velikost (šířku) polic, ale hlavně na jejich nosnost. Nosnost znamená zatížení police, resp. kolik kilogramů rozložené váhy police zvládne.

Police do všech typů regálů (kromě plastového) mohou být vyrobené z kovu, z tvrzené dřevotřísky (HDF) nebo z dřevovláknité desky (MDF). Pod každou polici se ještě vkládá výztuha k dosažení vyšší nosnosti.

Nosnost jedné police se pohybuje od 25 kg až do 500 kg a závisí na velikosti regálu a materiálu ze kterého je regál vyroben. Např. u plastového regálu se čtyřmi policemi má jedna police nosnost 25 kg. Jedna police v kovovém regálu naopak zvládne udržet třeba 450 kg.

obr jak vybrat regalovy system 02