Návod

Jak lepit papírové tapety na zeď a strop

Tady se něco chystá! Máte chuť prostě něco změnit? Co takhle začít stěnami? Pokud jste sami ještě nikdy netapetovali, tak s našimi tipy a videonávodem z projektové dílny HORNBACH to zvládnete!

Na tento projekt budete potřebovat

Materiál

Krok za krokem

Než se do tapetování pustíte, tak je důležité vědět, kolik tapety, respektive kolik rolí budete potřebovat.

Euro role jsou 0,53 mm široké a 10,05 m dlouhé. Jedna role vystačí na cca 5 metrů čtverečních stěny nebo stropu. Při výpočtu plochy postupujte následovně:

Délka místnosti (m) x výška místnosti (m): 5 = počet euro rolí
Při tomto výpočtu jsou zohledněné i odstřižky.

Přetiratelné tapety jsou 0,53 m široké a 33 m nebo 25 m dlouhé. Jedna 33 m role tedy vystačí na cca 17 m2, jedna 25 m role na cca 13 m2. K výpočtu plochy místnosti dojdete takto:

Délka místnosti [m] x výška místnosti [m] : 17 = počet rolí s 33 m
Délka místnosti [m] x výška místnosti [m] : 13 = počet rolí s 25 m

Příprava stěn

01

Staré tapety musí být nejprve ze stěn beze zbytku odstraněny. Při tom vám prokážou dobrou službu odstraňovače tapet. Pokud si chcete při příštím tapetování ušetřit práci, můžete před novým tapetováním nanést na stěny podklad pro výměnu tapet. Ten se pak postará o to, aby budoucí tapety mohly být bez problémů strženy.

 Jak vytapetovat stěny a strop
02

Eventuální rezavé či vodní skvrny musíte před tapetováním zakrýt izolačním základním nátěrem, aby později neprosákly do nových tapet.

 Jak vytapetovat stěny a strop
03

Objevili jste praskliny a díry? Jednoduše je zakryjte nátěrovým tmelem.

 Jak vytapetovat stěny a strop

Tapetování stěn

04

Tapetové pruhy si nastříhejte s přesahem 10 cm. U tapet bez vzorků můžete nastříhat všechny pruhy ve stejné délce. U tapet se vzorem se však střih každého druhého pruhu posouvá o polovinu spoje dále.

 Jak vytapetovat stěny a strop
05

Nenatírejte lepidlem příliš mnoho tapet najednou a počítejte s tím, že změkčování tapety trvá cca 10 minut. Každý pruh tapety na zeď natřený lepidlem pak skládejte tak, aby lepené strany ležely na sobě. Pak jej můžete ještě dál složit.

 Jak vytapetovat stěny a strop
06

Aby byly všechny pruhy tapet opravdu svislé, měl by se první pruh srovnat pomocí olovnice. Práci začněte v rohu místnosti na straně s oknem. S tapetováním začínejte vždy na světelné straně.

Teď to bude napínavé! Nalepte první pruh tapety s malým odstupem od stropu. Tak můžete vyrovnat případné nerovnosti. Tapetu přitlačte na stěnu rovnoměrně od středu do stran. Při práci používejte nejlépe tapetovací příslušenství, konkrétně tapetovací kartáč.

07

Nyní si musíte přesně označit přesahy tapet. Abyste mohli tyto přesahy lépe odstřihnout, odtáhněte pruh opět trochu od stěny. Proto je důležité, abyste tapety zkrátili ještě před zaschnutím lepidla. Po odstřižení pak musíte tapetu zarovnat se stropem.

Stejně tak přidávejte další pruhy a rovnejte je podle svislých hran předchozího pruhu. Spoje mezi jednotlivými pruhy můžete přitlačit hladkým válečkem, přebytečné lepidlo setřete čistou utěrkou.

 obr jak vytapetovat steny a strop 10 996x664

Tip

Mějte na paměti, že tapety nesmí rychle schnout, protože by se mohly uvolnit spoje. Proto byste měli dát pozor, aby místnost nebyla přetopená a nebyl v ní průvan.

Tapetování rohů

08

Tapetové pruhy do rohů místnosti zastřihněte tak, aby přesahovaly na další stěnu jen cca 2 cm. Tento přesah pak na několika místech nastřihněte. Zbytek pruhu, resp. další pruh tapety nalepte na tento přesah.

 Jak vytapetovat stěny a strop
09

U tzv. páté stěny budete potřebovat pomoc druhé osoby. Tento pomocník by se měl postavit tak, aby mohl tapetový pruh přidržovat u stropu (např. koštětem), dokud celý pruh kompletně nepřilepíte.

Pruhy pak můžete uhladit tapetovacím kartáčem.

 Jak vytapetovat stěny a strop

Jak lepit vliesové tapety na zeď

Tak jednoduché to ještě nebylo. Pomocí vliesových tapet si snadno a rychle zrenovujete své místnosti. Natřete stěnu lepidlem, přiložíte tapetu, rozbalíte ji, pruh dole uříznete a hotovo. A že je to opravdu snadné, uvi ...více