Jak založit bylinkový záhon

Ideálním záhonem pro pěstování bylinek je takzvaná "bylinková spirála." Zajišťuje bylinkám optimální přísun živin a její různé zóny poskytují každé bylince to správné prostředí. Navíc takový bylinkový záhon skvěle vypadá. Poradíme vám, jak ho postavit.
Na tento projekt budete potřebovat
Krok za krokem
Jak připravit místo pro bylinkovou spirálu
01Aby byla bylinková spirála hezky kulatá, vyznačte si pravidelný kulatý půdorys. Tam, kde má být střed spirály, zapíchněte do země kolík a přivažte k němu šňůru. Na opačný konec provázku přivažte další kolík. Právě jste si vyrobili kružítko, kterým na zemi vyznačíte rovnoměrný kruh. Poloměr si můžete vybrat podle svých potřeb.
Tento kruh vykopejte do hloubky přibližně deseti centimetrů a vyplňte drceným štěrkem. Ten vytvoří základ a současně drenáž. Pomocí kamenů dokreslíte lem a vytvoříte spirálovité závity. Dávejte pozor na to, aby mezery ve spirále ukazovaly směrem na jih.


Jak navrstvit kameny na bylinkovou spirálu
02Je čas postavit "zeď" spirály. Najděte si velké kameny s co nejrovnějším povrchem a pokládejte je na sebe do spirály. Zeď musí být stabilní, protože se nezpevňuje pomocí malty. Suchá zeď zaručí, že rostliny budou mít dobré vegetativní klima.


Jak vyplnit mezery drceným štěrkem
03Každou mezeru vyplňte drceným štěrkem. Ten zajistí dodatečnou stabilitu bylinkové spirály.


A teď se můžete pustit do plnění. Protože každá zóna má své specifické vlastnosti, nakombinujte každou výplň zvlášť. Pak ji rozprostřete do spirály. Můžete využít i vykopanou zeminu ze základů.


Jednotlivé výplně rozmístěte do příslušných zón spirály a buďte trpěliví. Teď by totiž mělo vše dva až tři týdny odpočívat. Proč? Substrát i stavba si sednou a vy uvidíte, jestli před výsadbou rostlin není ještě potřeba substrát dosypat.


Výběr a uspořádání bylinek
06Vybrané bylinky si rozdělte do vlhké, normální a suché zóny a zasaďte je. Květináče by neměly být příliš u sebe. Ideální rozestup je asi 25 centimetrů.


Můžete se pustit do vysazování rostlin. Bylinky ve květináči důkladně promokřete. Až uděláte díru do země, zasadíte do ní rostlinu bez květináče. Opatrně ji upěchujte a kořeny volně zasypte substrátem.
Pokud kořeny předtím mírně naříznete, bude rostlina růst rychleji.


Až budete mít všechny bylinky vysazené, starejte se o ně, zalévejte je a přidávejte si je do pokrmů, jejich chuť a vůně je totiž nenahraditelná.

