Návod

Jak zrenovovat starou vanu

Pokud vaše vana a dlažba volají po faceliftu, nemusíte se hned pouštět do přestavby celé koupelny. Mnohdy postačí dopřát jednomu z nejoblíbenějších míst v bytě omlazovací kúru v podobě opravy poškozených míst a speciálního nátěru. Nejsnadněji se opravují vany akrylátové, ale šrámy a praskliny lze zacelit i u van smaltovaných či mramorových. Na trhu existují opravné sady na každý materiál.

Jak zrenovovat starou vanu

Na tento projekt budete potřebovat

Materiál

  • Tmely, stěrky
    Tmely, stěrky
  • Lepicí pásky
    Lepicí pásky
  • Barvy
    Barvy
Přejít do e-shopu

Nářadí

  • Brusné papíry
    Brusné papíry
  • Malířské válečky, teleskopické tyče
    Malířské válečky, teleskopické tyče
  • Malířské štětce, štětky
    Malířské štětce, štětky
Přejít do e-shopu

Co vaně vlastně vadí?

Na vrchní vrstvě akrylátu se nepříznivě podepisují padající předměty i ostré hrany. Nepřítelem vrchní vrstvy vany jsou i agresivní čistící prostředky, které dávají vnitřku vany zabrat ze všeho nejvíce. Obdobně činí vodní rez, jež na povrchu, který by se měl lesknout jako zrcadlo, vytváří nevzhledné barevné a matné skvrny.

Než se pustíte do renovace vany

Ještě předtím, než se pustíme do renovace vany, pokusíme se obyčejným citronem odstranit viditelné skvrny. Podle staré babské rady stačí místa pokapat nebo potřít šťávou z citrusu, zpravidla samy zmizí. Pokud ne, můžeme ještě zkusit kyselinu solnou nebo šťavelovou. Koupíme je v drogeriích. V rukavicích kyselinu rozetřeme hadříkem na špinavá místa, necháme působit a pak důkladně opláchneme.

Pokud selže chemie i babské rady, nastává čas pro renovaci pomoci speciálních, k tomu vyvinutých opravných setů a nátěrů. Opravná sada slouží k drobným opravám trhlin a defektů akrylátové skořepiny vany. Souprava se skládá z tekuté složky vlastního metylmetakrylátu a tekuté složky iniciátoru polymerační reakce doplněného ředidlem.

Obecně platí, že poškozené místo vybrousíme, vyhladíme a doplníme akrylát. Pak znovu přebrousíme a vyhladíme do finální podoby. Povrch akrylátových van lze každopádně vybrousit tak, že bude opět vypadat jako nový.

Které typy van lze opravit?

Pomocí retušovacích sad lze opravit i litinové či mramorové vany. Smalt sice patří k nejtvrdším materiálům, proto ho téměř nelze poškrábat, ale zároveň je velmi křehký. Proto smaltovaná vana trpí, padají-li do ní těžší a ostré předměty a vrchní vrstva smaltu se odštípne.

Nejjednodušším způsobem renovace je buď lokální retuš nebo nástřik příslušnými barvami. Před velkoplošným nástřikem je nejprve nezbytné poškozená místa opravit vrstvou smaltu z retušovací sady, obrousit a poté zdrsnit plochu, na kterou se barva bude nanášet.

Plechové vaně může prospět i vlepená akrylátová vložka. Tím lze získat novou kvalitu za rozumnou cenu a využít největší přednosti akrylátu. Opravená plechová vana bude po faceliftu teplá na dotek.

V současnosti se na trhu objevují i vany mramorové. Z litého mramoru se nejčastěji vyrábějí vaničky do sprchových koutů. Opravná sada na vaničky z litého mramoru je tvořena dvousložkovým epoxidovým tmelem, který se po aplikaci přeleští jemnou brusnou pastou. Litý mramor je vyroben ze směsi dolomitu, sklářského písku, polyesterové pryskyřice a barviva. Vyhovuje přísným hygienickým normám a díky dokonale hladkému povrchu se velmi snadno udržuje. Má výborné izolační vlastnosti a vysokou nosnost, v tenké vrstvě až 300 kilogramů.

Krok za krokem

Jak snadno zrenovovat vanu?

01

Během renovace dbejte, aby v místnosti cirkuloval vzduch. Teplota v místnosti by měla být mezi 18 až 32 ° C. Relativní vlhkost by neměla překročit 80%.

Pro rovnoměrný povrch nátěru vždy natírejte pouze jedním směrem a užívejte jen kvalitní štětce a válečky. Prodleva mezi natíráním jednotlivých vrstev má být více než hodina a je-li to ku prospěchu věci, může být další den aplikován i třetí nátěr.

 Jak renovovat vanu
02

Před aplikací speciálního nátěru, jedno zda malého či velkého rozsahu, je nezbytné nejprve odmastit starý povrch. Opravovanou plochu přebrousíme smirkovým papírem a k odmaštění postačí přípravek, který k témuž účelu běžně používáme v domácnosti. Na nátěr nebo korekci se používá epoxidový email smíchaný s epoxidovým tužidlem.
Na miniaturní opravy lze použít korekční pero.

Na trhu je takových přípravků celá řada, při výběru především dbáme na míru odolnosti nátěru. Každé míchání a natírání se podobá alchymii. Proto otestujeme směs, přesně namíchanou podle návodu výrobce, na nejméně viditelném místě vany. Nejlépe tam, kde se běžně nalézá stojan na mýdlo nebo další maličkosti, které jsou na vaně doma.

 Jak renovovat vanu
03

Nátěr větší plochy se provádí nejlépe hustým měkkým válečkem. Ne příliš širokým, aby nátěr dostal šanci dobře pokrýt renovovanou plochu. Také musí dobře „vybírat zatáčky“, tedy obliny, jichž je uvnitř vany velké množství. Lze použít i plochý, měkký a každopádně kvalitní štětec, hlavně aby nepouštěl vlas. Ten by v epoxidovém nátěru zůstal na věčné časy.

Nátěr je nezbytné dobře roztírat a dávat pozor, aby se někde nevytvořila silnější vrstva. Dokonalý nátěr je ten, který je zároveň i rovnoměrný.

 Jak renovovat vanu
04

Začátečníci – natěrači by se měli spokojit s bílou barvou, zdatnější se mohou pustit i do pastelových odstínů nebo si nechat namíchat barvu na míru. Právě změna barvy z tradiční bílé na bouřlivější odstín může být základem oné kýžené proměny k lepšímu. A také cestou, jak vystavit stopku skvrnám, jež mají tendenci se uvnitř vany tvořit.

Výhodou nátěru je nízká cena, rizikem konečná kvalita. I při bezchybné aplikaci nebude nový povrch nikdy dosahovat kvalit originálního materiálu. Časem se opět poškrábe a může se začít i loupat. Jde ale o rychlé a dostatečně efektivní řešení.

 Jak renovovat vanu
05

Je-li vrchní vrstva poničená natolik, že pouhá retuš nepomůže, následuje nátěr či nástřik celé vnitřní plochy vany. Oběma způsoby se doplní chybějící vrstva akrylátu. Pak opět přijde na řadu vybrušování.

Důsledným přebrušováním pomocí brusné pasty, smirkového papíru a filcového kotouče docílíte dokonalého povrchu. Vana bude opět vypadat jako nová a po škrábancích nebude ani památky.

Přebroušenou a vyleštěnou plochu pak stačí jen opláchnout a vana je připravena k napuštění. Opravu neodkládejte, čas hraje proti vám.

Při broušení buďte opatrní v prostoru kolem sifonu. Špatnou manipulací byste mohli poškrábat jeho chromovou povrchovou úpravu. Sifon ošetříme páskou, baterii a hadice obalíme igelitem a zafixujeme lepící páskou.

 Jak renovovat vanu
06

Pokud se vám při „domácí nehodě“ odštípl větší kousek akrylátu, zapojte rovněž opravnou sadu na akrylátovou vanu. Obsahuje pryskyřici a urychlovač, jejichž smícháním vytvoříte hustý roztok, jímž opravíte nejen praskliny a hluboké škrábance, ale „domodelujete“ jím i odštípnutý akrylát.

Je třeba dodržovat výrobcem stanovené lhůty a pracovat s namíchanou směsí tak, aby příliš nezatvrdla. Po dokonalém zatvrdnutí, které potrvá přibližně 3 hodiny od aplikace, můžete vrstvu přebrousit a vyhladit.

 Jak renovovat vanu
07

Pokud už došlo k závažnějšímu poškození akrylátové vany, je řešením vsadit a kvalitně přilepit akrylátovou vložku. Jednoduše řečeno: Do staré vany se vloží nová vnitřní vrstva. K renovaci se používají akrylátové vložky silné asi pět milimetrů. Ty se vyrábějí v několika tvarech a velikostech.

Na stěny původní vany se nanese tmel, který nejen spojí původní a novou vanu, ale zároveň vyplní prázdná místa, protože ne vždy se oba díly k sobě hodí. Pak stačí vanu jen olištovat u stěny, aby se uzavřela spára, nezatékalo dovnitř a hlavně - aby vše dobře vypadalo. Práce trvají zhruba půl dne a vanu se doporučuje začít používat po 24 hodinách.

 Jak renovovat vanu