0 Nákupní seznam 0 Nákupní košík

Jak namontovat sifon

Jak namontovat sifon

Žádný dřez nebo umyvadlo se neobejde bez odpadu. Aby vše správně fungovalo, odtékalo a sifon plnil svou funkci, připravili jsme pro vás návod. Pusťte se do práce, není se čeho bát.

Doba čtení: 1 min. Sifony a ventily

Na tento projekt budete potřebovat:

Nářadí:

  • gumový zvon, pilka na kov, pilník, čistič lahví, hasák, skládací metr, nůž, tužka

Materiál:

  • odtoková a přepadová souprava, HT-trubky / kolena / vazelína, těsnicí tmel

Krok za krokem

Spojení trubek

01

Pachový uzávěr resp. sifon se montuje z vhodných systémových dílů. U umyvadlových
a vanových odpadů jsou potrubní spojky v provedení stlačitelného šroubového spojení. V takovém případě se trubka nasadí do hrdla, na spoj se nasune těsnění a pevně se utáhne pomocí převlečné matice.

Jak namontovat sifon
Jak namontovat sifon
02

Odpadní potrubí není pod tlakem, takže není nutní kupovat drahé tlakové spojky. Konec trubky zasuňte do hrdla a utěsněte vloženým těsnicím kroužkem. Trubku nezasouvejte do hrdla
až na doraz – jen tak je ještě možná dilatační kompenzace.

Jak namontovat sifon
Jak namontovat sifon

Výběr trubek:

03

Pro rozvod odpadního potrubí vždy používejte šedé HT-trubky. Jsou vysoce tepelně odolné (do 100 °C).
Označte si potřebnou délku trubky od sifonu umyvadla či vany a trubku kolmo uřízněte pilkou s jemnými zuby (pilkou na kov).

Jak namontovat sifon
Jak namontovat sifon
04

Hrot vytvořený na vnitřní straně řezu odstraňte nožem. Z vnější strany hranu řezu zkoste pilníkem, zabráníte tak usazování nečistot. Na konec trubky naneste trochu maziva a nasuňte jej do hrdla další trubky, resp. kolena.

Jak namontovat sifon
Jak namontovat sifon

Odpad vany:

05

Odpadní kalich podložte těsnicí šňůrou do uzavřeného kruhu a nasaďte ho do odpadního otvoru
vany. Tvarovaný kroužek a spodní díl ventilu držte zespod proti dnu vany. Přípojka přepadu přitom musí směřovat k čelu vany. Závitový šroub zašroubujte zevnitř tak pevně, aby se tmelová hmota vytlačila ven. Přebytečnou tmelovou hmotu odstraňte. Nyní namontujte sifon podle výše uvedeného návodu a díl připojte k domovnímu odpadnímu potrubí.

Jak namontovat sifon
Jak namontovat sifon

Vanový přepad:

06

Přepadovou trubku nasaďte do přepadové přípojky. Změřte vzdálenost k přepadovému ventilu a přepadovou trubku zkraťte. Pak zasuňte objímku přepadového ventilu do trubky, mezi přepadový ventil a vanu vložte tvarovaný kroužek a rozetu přepadu zašroubujte závitovým šroubem.

Jak namontovat sifon
Jak namontovat sifon

Odpad sprchové vany:

07

U plochých sprchových van použijte ventil s trubkovým stojanem a u hlubových sprchových van odpadovou soupravu s řetízkem nebo excentrickou odpadovou soupravou. Kalich odpadového ventilu podložte kolem dokola těsnicí šňůrou a nasaďte ho do odpadního otvoru sprchové vany. Tvarovaný kroužek, uzemnění a pojistnou matici utáhněte tak pevně, aby se tmelová hmota vytlačila ven. Přebytečnou tmelovou hmotu odstraňte. Nyní namontujte sifon podle výše uvedeného návodu.

Jak namontovat sifon
Jak namontovat sifon

Odpad umyvadla:

08

Kalich odpadového ventilu podložte těsnicí šňůrou a nerovný povrch vyrovnejte silikonovým tmelem. Nasaďte ho do odpadního otvoru umyvadla. Přiložte tvarovaný kroužek a zašroubujte jej pomocí spodního dílu ventilu do závitu kalichu. Tyto části obsahuje vtoková armatura. Namontujte pachový uzávěr (sifon) a připojte k domovnímu odpadnímu potrubí. Výškové nastavení pro připojení do stěny se provádí na ponorné trubce.

Jak namontovat sifon
Jak namontovat sifon

Odpad dřezu:

09

Sítko zátkového uzávěru nasaďte do odpadního otvoru dřezu a podložte těsnicí šňůrou, nerovný povrch vyrobnejte silikonovým tmelem. Šroubem spojte spodní díl ventilu s horním dílem (předtím uložte těsnění ). Přepadová trubka je v dodávce spojená s ventilem a lze ji výškově posunovat. Přepadový ventil připevněte šroubem k přepadovému otvoru dřezu. Nezapomeňte na těsnění!. Do spodního dílu ventilu nyní nasaďte výškově nastavitelnou přepadovou trubku. Převlečnou matici pevně utáhněte pomocí stlačitelného šroubení.

Jak namontovat sifon
Jak namontovat sifon

Čištění a oprava odpadů:

10

Při ucpání odpadů nesahejte okamžite po chemikáliích. Pro uvolnění odpadní trubky použijte gumovou pumpičku (zvon). Přepadový otvor uzavřete, aby se nepřisával vzduch. Střídavým tlakem a sáním gumové pumpičky lze usazeniny uvolnit. V případě odolných usazenin odmontujte pachový uzávěr (sifon).

Jak namontovat sifon
Jak namontovat sifon
11

Do kolena trubky vložte lištu, abyste při povolování šroubení mohli vyvinout protitlak. Koleno trubky pak sejměte a vylejte z něj vodu do připraveného kbelíku. Trubku vyčistěte zevnitř kartáčem na lahve, horkou vodou a malým množstvím čisticího prostředku.

Jak namontovat sifon
Jak namontovat sifon
nahoru

HORNBACH používá Cookies. Pokud si dále budete prohlížet naše stránky, souhlasíte s využíváním Cookies. Dozvědět se více

x