Návod

Jak namontovat sifon

Doba čtení: 4 min.
Jak namontovat sifon

Žádný dřez nebo umyvadlo se neobejde bez odpadu. Aby vše správně fungovalo, odtékalo a sifon plnil svou funkci, připravili jsme pro vás návod. Pusťte se do práce, není se čeho bát.

Na tento projekt budete potřebovat:

Nářadí:

  • gumový zvon, pilka na kov, pilník, čistič lahví, hasák, skládací metr, nůž, tužka

Materiál:

  • odtoková a přepadová souprava, HT-trubky / kolena / vazelína, těsnicí tmel

Materiál

Nářadí

Krok za krokem

Spojení trubek

01

Pachový uzávěr resp. sifon se montuje z vhodných systémových dílů. U umyvadlových
a vanových odpadů jsou potrubní spojky v provedení stlačitelného šroubového spojení. V takovém případě se trubka nasadí do hrdla, na spoj se nasune těsnění a pevně se utáhne pomocí převlečné matice.

Jak namontovat sifon
Jak namontovat sifon
02

Odpadní potrubí není pod tlakem, takže není nutní kupovat drahé tlakové spojky. Konec trubky zasuňte do hrdla a utěsněte vloženým těsnicím kroužkem. Trubku nezasouvejte do hrdla
až na doraz – jen tak je ještě možná dilatační kompenzace.

Jak namontovat sifon
Jak namontovat sifon

Výběr trubek:

03

Pro rozvod odpadního potrubí vždy používejte šedé HT-trubky. Jsou vysoce tepelně odolné (do 100 °C).
Označte si potřebnou délku trubky od sifonu umyvadla či vany a trubku kolmo uřízněte pilkou s jemnými zuby (pilkou na kov).

Jak namontovat sifon
Jak namontovat sifon
04

Hrot vytvořený na vnitřní straně řezu odstraňte nožem. Z vnější strany hranu řezu zkoste pilníkem, zabráníte tak usazování nečistot. Na konec trubky naneste trochu maziva a nasuňte jej do hrdla další trubky, resp. kolena.

Jak namontovat sifon
Jak namontovat sifon

Odpad vany:

05

Odpadní kalich podložte těsnicí šňůrou do uzavřeného kruhu a nasaďte ho do odpadního otvoru
vany. Tvarovaný kroužek a spodní díl ventilu držte zespod proti dnu vany. Přípojka přepadu přitom musí směřovat k čelu vany. Závitový šroub zašroubujte zevnitř tak pevně, aby se tmelová hmota vytlačila ven. Přebytečnou tmelovou hmotu odstraňte. Nyní namontujte sifon podle výše uvedeného návodu a díl připojte k domovnímu odpadnímu potrubí.

Jak namontovat sifon
Jak namontovat sifon

Vanový přepad:

06

Přepadovou trubku nasaďte do přepadové přípojky. Změřte vzdálenost k přepadovému ventilu a přepadovou trubku zkraťte. Pak zasuňte objímku přepadového ventilu do trubky, mezi přepadový ventil a vanu vložte tvarovaný kroužek a rozetu přepadu zašroubujte závitovým šroubem.

Jak namontovat sifon
Jak namontovat sifon

Odpad sprchové vany:

07

U plochých sprchových van použijte ventil s trubkovým stojanem a u hlubových sprchových van odpadovou soupravu s řetízkem nebo excentrickou odpadovou soupravou. Kalich odpadového ventilu podložte kolem dokola těsnicí šňůrou a nasaďte ho do odpadního otvoru sprchové vany. Tvarovaný kroužek, uzemnění a pojistnou matici utáhněte tak pevně, aby se tmelová hmota vytlačila ven. Přebytečnou tmelovou hmotu odstraňte. Nyní namontujte sifon podle výše uvedeného návodu.

Jak namontovat sifon
Jak namontovat sifon

Odpad umyvadla:

08

Kalich odpadového ventilu podložte těsnicí šňůrou a nerovný povrch vyrovnejte silikonovým tmelem. Nasaďte ho do odpadního otvoru umyvadla. Přiložte tvarovaný kroužek a zašroubujte jej pomocí spodního dílu ventilu do závitu kalichu. Tyto části obsahuje vtoková armatura. Namontujte pachový uzávěr (sifon) a připojte k domovnímu odpadnímu potrubí. Výškové nastavení pro připojení do stěny se provádí na ponorné trubce.

Jak namontovat sifon
Jak namontovat sifon

Odpad dřezu:

09

Sítko zátkového uzávěru nasaďte do odpadního otvoru dřezu a podložte těsnicí šňůrou, nerovný povrch vyrobnejte silikonovým tmelem. Šroubem spojte spodní díl ventilu s horním dílem (předtím uložte těsnění ). Přepadová trubka je v dodávce spojená s ventilem a lze ji výškově posunovat. Přepadový ventil připevněte šroubem k přepadovému otvoru dřezu. Nezapomeňte na těsnění!. Do spodního dílu ventilu nyní nasaďte výškově nastavitelnou přepadovou trubku. Převlečnou matici pevně utáhněte pomocí stlačitelného šroubení.

Jak namontovat sifon
Jak namontovat sifon

Čištění a oprava odpadů:

10

Při ucpání odpadů nesahejte okamžite po chemikáliích. Pro uvolnění odpadní trubky použijte gumovou pumpičku (zvon). Přepadový otvor uzavřete, aby se nepřisával vzduch. Střídavým tlakem a sáním gumové pumpičky lze usazeniny uvolnit. V případě odolných usazenin odmontujte pachový uzávěr (sifon).

Jak namontovat sifon
Jak namontovat sifon
11

Do kolena trubky vložte lištu, abyste při povolování šroubení mohli vyvinout protitlak. Koleno trubky pak sejměte a vylejte z něj vodu do připraveného kbelíku. Trubku vyčistěte zevnitř kartáčem na lahve, horkou vodou a malým množstvím čisticího prostředku.

Jak namontovat sifon
Jak namontovat sifon

Jak namontovat kuchyňský dřez

Starý dřez dosloužil? Přivezli jste si do kuchyně nový? Tak to pro vás máme skvělý video návod z projektové dílny HORNBACH, ve kterém vám ukážeme, jak kuchyňský dřez namontovat.