0 Nákupní seznam 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 00 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Tuto informaci jste si vytiskli dne 22.02.24 v 9:29 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.
Poradenství

Z čeho stavět na zahradě? Přehled zahradních stavebnin

Z čeho stavět na zahradě? Přehled zahradních stavebnin

Brodíte se na zahradě po každé větší průtrži mračen v blátě? Možná by to vyřešili chodníčky z dlažebních kostek, zatravňovací dlažby, dekorativního štěrku, zámkové dlažby. Záhony můžete zpevnit palisádami, mulčovací kůrou nebo drtí. Možností je spousta, nenechte zahradu čekat.

Betonové obrubníky a trávníkové lemy

Trávníkové lemy oddělují například záhon a trávníkovou plochu. Kromě své vizuální přitažlivosti nabízejí především dlouhodobé usnadnění práce při péči o trávník.

Obrubníky jsou k dispozici v nejrůznějších provedeních. Podle výšky lze obrubníky použít buď jednotlivě nebo ve spojení se záhonovými sloupky – jako zdicí prvek nebo na olemování vyvýšeného záhonu.

Z čeho stavět na zahradě? Přehled zahradních stavebnin

Palisády

Palisády jsou kulaté, půlkulaté nebo hranaté, zašpičatělé nebo zkosené, jednořadé nebo dvouřadé. Můžete je zakoupit jednotlivě nebo v blocích, přičemž blokový tvar má samozřejmě rozhodující výhody. Lze ho použít rychle, protože kůly se nemusí skládat jednotlivě. Palisády lze také svázat do záhonových lemů pomocí drátů.

Dřevěné palisády lze zakoupit z lokálního dřeva a v různých průměrech. Délky se pohybují od 30 do 400 cm. Před zpracováním byste je měli naimpregnovat, popř. na ně aplikovat vhodný přípravek na ochranu dřeva. Betonové palisády se jen tak nerozbijí, nezahnívají ani se netříští či snadno nezvětrávají.

K ohraničení záhonu patří rovněž betonové tvarovky a zatravňovací mřížky, ty mají nicméně zvláštní tvar a nepoužívají se proto jako klasické ohraničení.

Z čeho stavět na zahradě? Přehled zahradních stavebnin

Lávový mulč

Lávový mulč se vyrábí z vulkanických hornin. Patří k tuhnoucím kamenům (přírodní kámen) a je minerální alternativou k běžným záhonovým pokrývkám.

Výhody:

  • Vysoký podíl minerálů zajišťuje zlepšení půdní struktury.
  • Půda pod mulčovací kůrou tak rychle nevysychá a zůstává déle vlhká.
  • Zrnitá struktura dělá záhon odolný proti pošlapání a snižuje riziko napadení šneky.
  • Růst nežádoucího plevele je značně ztížen.

Na rozdíl od jiných organických záhonových pokrývek, jako např. mulčovací kůry, je lávový mulč zcela bez zápachu a nezahnívá – záhon zůstává trvale hezký a odpadá tudíž namáhavé udržování. Lávový mulč lze použit kdekoli, a to také jako posyp cest a k vyplnění trávníkových a rostlinných kamenných mříží.

Mulčovací kůra

Mulčovací kůra jsou nadrobno nasekané, nefermentované části stromové kůry a patří podle toho rovněž k organickým záhonovým pokrývkám.

Výhody:

  • Půda pod mulčovací kůrou tak rychle nevysychá a zůstává déle vlhká.
  • Díky ní se na místě usídlují nejdrobnější živočichové, kteří zvyšují úrodnost půdy.
  • Růst nežádoucího plevele je značně ztížen.

Na rozdíl od lávového mulče, mulčovací kůra ze stromů po určité době hnije. Přitom je z půdy odčerpáván dusík. Pro zajištění rovnováhy byste měli substrát nejprve smíchat se zrohovatělými pilinami. Na rozdíl od lávového mulče není mulčovací kůra vhodná pro všechny rostliny – pozor u zeleninových a květinových záhonů!

TIP

Zastrčené rohy na zahradě či místa, která jsou jen obtížně přístupná, lze pokrýt mulčovací kůrou. To výrazně sníží náročnost údržby. Dále můžete neupravenou mulčovací kůru použít jako půdní substrát pro vaše terárium.

Venkovní dlažba

Nabídka dlažebních kostek a kamenných desek je neuvěřitelně velká a je neustále rozšiřována o nové modely. Vaše rozhodnutí pro tu či onu nezávisí pouze na jejím tvaru a podobě či ceně, ale také na tom, jakou zátěž by měl materiál vydržet. Venkovní dlažba by měla být samozřejmě mrazuvzdorná a u vjezdových ploch do zahrady vydržet zatížení vozidly. Zde se doporučuje betonový kámen o minimální tloušťce 6 cm.

U porézní dlažby se jedná o hrubozrnnou, vodu a vzduch propouštějící betonovou dlažbu, která v určitých provedeních dokonce z povrchové vody filtruje zbytky oleje a benzínu. Povrch je rovný, čistý a mírně zdrsněný. Kameny jsou k dostání v různých velikostech a barvách a jsou vhodné pro chodníky, příjezdové cesty a parkoviště.

Zámková dlažba

Je odolná proti namáhání a povětrnostním vlivům. Zámkové dlažby jsou vyrobeny z lisovaného betonu a mají převážně šedou barvu, existují nicméně také pestrobarevné a jednobarevné varianty i barevné kombinace. Díky svému systému pokládky s ozubením je krytina velmi stabilní.

Mezi jednotlivé systémy patří: Dlažba ve tvaru pláství, dvojitá T dlažba (psí kosti), pravoúhlá dlažba, biskupské čepice, kruhové vzory, vlnité profily. Nové dlažební systémy umožňují odvod vody z povrchu do země. Ty se nazývají filtrační kameny.

Pálené dlažby

Jsou k dostání z vypalované hlíny a v mnoha barevných provedeních a tvarech. Jejich mimořádná pevnost a vysoká hustota je činí extrémně odolnými. Při odborném zacházení a údržbě jsou schopny odolávat povětrnostním vlivům celá desetiletí.

K dispozici jsou nejrůznější tvary: ploché, s vysokým okrajem, půlené, jako mozaikové, lemovací či schodové cihly. Pálené cihly se pokládají do písku či malty. Pro vytvoření barevně sladěného povrchu by se měla pálená dlažba namíchat z několika balíků.

Betonová dlažba

Betonové desky, betonové tvarovky a betonová dlažba sestávají z cementu a přírodních horninových štěrků. Nejčastější druhem je vymývaný beton. Desky jsou vyrobeny buď jako jednovrstvé z jádrového betonu nebo dvouvrstvé s dekorativním lícovým betonem. Povrch je čistý, rovný a stabilní a hodí se proto jak na chodníky tak také pro příjezdové cesty a parkoviště. Existuje velký výběr vzorů a barev.

Samočisticí dlažba

S fotokatalytickým efektem se čistí úplně sama. Povrch zajišťuje odstraňování a omývání nečistot pomocí spadané vody z dešťových srážek. Dlažba navíc snižuje množství škodlivin, zabraňuje uchycování mechů a řas a navíc odstraňuje oxidy dusíku. Fotokatalytický efekt má navíc trvalý účinek a postupem času nezeslábne.

Dlažba z přírodního kamene

Přírodní kameny jsou vlastně horniny, které se mohou skládat z nejrůznějších materiálů a chemických sloučenin. Nezpracovávají se ani nevypalují, mohou se nicméně zkrášlovat leštěním či broušením. Každý přírodní kámen je jedinečný svým tvarem, barevným odstínem a kresbou. Odlišují se v podstatě podle druhu svého vzniku. Podle toho existují kameny vzniklé přeměnou (metamorfyty), a ztuhnutím nebo usazením či sedimentací.

Rula, mramor, břidlice a serpentýn patří k takzvaným horninám vzniklým přeměnou. Vznikají, jak již jejich označení prozrazuje, z jiné horniny v určitém stavu. Válcováním, lisováním, vrásněním, nerovnoměrným tlakem a působením dalších sil se může změnit struktura horniny.

K horninám vzniklým ztuhnutím patří žula, syenit, porfyr, diorit, gabro, diabas a čedič. Ty vznikají ztuhnutím tekutého magmatu – buď na povrchu (vyvřelé horniny, vulkanity) nebo uvnitř země (hlubinné horniny/plutonity).

U sedimentovaných hornin se jedná o horniny, které se při svém vzniku usadily (zvětrání, přemístění) a následně se působením tlaku překrývajících mas zpevnily. K těmto kamenům patří pískovec, břidlice, vápenec, dolomit, jurský mramor, lasturnatý vápenec, Solnhofenské desky a tuf.

TIP

V případě potřeby lze přírodní kameny naimpregnovat proti vodě a oleji nebo je napustit prostředky na zesílení barevného odstínu. Je to snadné a provést to lze i po provedení pokládky. Příslušné impregnace jsou k dispozici ve variantách jak pro interiér, tak také pro venkovní oblast a lze je zakoupit ve vaší prodejně HORNBACH.

Z čeho stavět na zahradě? Přehled zahradních stavebnin

Dekorativní štěrk

Používá se převážně pro tvorbu zahrad, jako např. pokrývky záhonů s výraznými efekty.
Zde by se mělo nejprve odkrýt cca 20-30 cm ornice a poté opatrně odstranit plevel. Odkrytá půda by se měla smísit se štěrkopískem (např. rýnskou variantou) a navázat vrstvou o výšce až 25 cm – poté se plocha zakryje pomocí textilie proti plevelu, nařízne se, vysází se na ní rostliny a pokryje alespoň 5 cm silnou vrstvou štěrku.

Drť se hodí zejména pro vytváření cest, vjezdů nebo parkovišť, jelikož se hranaté kameny mohou zapřít a při zatížení méně sesedávají než zaoblený štěrk.
Zde je výhodné vytvořit nosnou vrstvu o tloušťce 10–15 cm ze směsice různých minerálů. Ta bude zabraňovat, aby se povrchový materiál smísil s půdou. Na povrch stačí ani ne 5 cm vrstva drti.

Z čeho stavět na zahradě? Přehled zahradních stavebnin

Kameny

Vysoce kvalitní kameny jsou z pravého přírodního kamene. K těm patří především větší tvary jako lomové kameny, skály, bludné balvany, pramenné kameny nebo desky a dlažba z přírodního kamene a také palisády. U menších variant hovoříme spíše o dekorativním štěrku a drti.

V obchodech se běžně prodávají kameny a kamínky s přírodně a uměle zakulacenými tvary – v různých barvách. U přírodních kamenů je nutné mít na vědomí, že nelze vyloučit rozdíly v barvách a také odlamování při pohybu kamenů.

Betonové zatravňovací dlažby a zatravňovací rošty

Betonové tvarovky a zatravňovací dlažba patří do rodiny záhonových lemů – ale umí nabídnout daleko více. Kromě klasického ukončení záhonu hrají betonové tvarovky, nazývané také výsadbové nebo zpevňovací kameny, rozhodující roli např. při zpevňování svahů. Proto jsou prodávány také jako „zpevňovací kameny s možností vysazení rostlin“.

Při zpevňování svahů můžete popustit zcela uzdu své fantazii a pustit se do díla a podle toho tak uzpůsobit svah podle vašich požadavků. Díky speciálnímu výřezu lze betonové tvarovky zasadit naprosto přesně jednu k druhé.

Betonové tvarovky

Jsou vyrobeny z betonu nebo lehkého betonu a ještě také často obsahují lávu či keramzit, aby se zlepšil přívod vody k rostlinám. Kromě toho lze betonové výsadbové tvarovky, jak již název sám prozrazuje, osázet jednotlivě rostlinami – a teprve tím vytvoří stabilní zpevnění pro svah – a zároveň tyto zdánlivě nudné betonové tvary přivedou k životu.

Zatravňovací rošty

Rošty (mřížky), nazývané také zatravňovací plástve, jsou naproti tomu určeny hlavně pro pokládku na velké plochy u nájezdů nebo v podobě cesty. Jsou k dostání v různých tvarech a barvách. K těm patří zámková dlažba, zatravňovací kameny a zatravňovací dlaždice.

Pokládají se podobným způsobem jako dlažební kostky nebo desky a nabízí ideální kombinaci z přírodního trávníku a pevné podlahové krytiny, která je vysoce zatížitelná. Maloformátové dlažby jsou vodopropustné a umožňují prosakování dešťové vody do zeminy.

TIP

Do otvoru zatravňovacích roštů můžete vysít například travní semena. Plochu lze později zcela jednoduše posekat sekačkou na trávu. Další možností by bylo např. naplnění lávovým mulčem, dekorativním štěrkem nebo drtí.

Gabiony

Gabiony jsou cool! Jednoduchý princip, maximálně působivý vzhled. Jednoduché mřížové prvky, které se vyplní kameny, jsou těmi nejtvrdšími ploty na světě. Tuto techniku používali již staří Římané. Drátěné koše nabízí praktickou a cenově zajímavou možnost oplocení objektů nebo rafinované zařízení zahrady. A co například lemování záhonů z gabionů nebo dokonce zahradní sprcha s gabionovým sloupem? Všechno jde.

Gabiony lze postavit rychle a jednoduše – jsou z jednotlivých stavebních částí, které se dohromady spojí několika úchopy a bez použití nářadí. Drát je vyroben buď z nerezové oceli, nebo nerezového legovaného kovu, což je velmi důležité pro dlouhou životnost.

Drátěné (gabionové) koše (či také klece) jsou k dispozici v různých velikostech, tvarech a výškách. Rozdíly existují také v ohledu na způsob montáže, různě vzdálená oka a průměry drátů. Zcela na vašem vkusu je poté, jakými kameny takové klece vyplníte.

Kameny, které do mřížkovaných prvků naplníte, by měly být mrazuvzdorné a větší než velikost jednotlivých ok košíku. Ve viditelné části je lze hezky navrstvit rukou nebo je jednoduše jen tak nasypat dovnitř. Na pohledovou plochu se často používají přírodní kameny a dovnitř se často sype recyklovaná stavební suť.

A jelikož pro vytvoření není zapotřebí žádný základ, lze jednotlivé prvky kdykoli přetvořit. V profesionální tvorbě krajin se tyto prvky již dávno staly běžnou součástí. Ale jejich univerzálnost a velký prostor pro aranžování těchto kreativních prvků oceňuje také stále více zahrádkářů.

nahoru