Vážení zákazníci, upozorňujeme Vás na webové portály třetích stran, které nabízejí falešné slevové kódy pro nákup u naší společnosti HORNBACH. Naše společnost HORNBACH žádné takové slevové kódy neposkytuje a s těmito portály ani žádným způsobem nespolupracuje! Na odkazy na těchto portálech v zájmu vlastní bezpečnosti neklikejte, ani na těchto portálech nezadávejte žádné své údaje.

0 Nákupní seznam 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 00 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
27. 9. 2023 7:00 - 19:00 hod.
28. 9. 2023 zavřeno
Tuto informaci jste si vytiskli dne 22.09.23 v 6:37 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.
Poradenství

3 tipy, jak vybrat kuchyňský dřez

3 tipy, jak vybrat kuchyňský dřez

Kuchyně je místem vzájemného setkávání, hodování, ale také nenucené konverzace. Kromě kuchyňské linky, která vám bude svými parametry maximálně vyhovovat, je potřeba doplnit ji také o kvalitní kuchyňský dřez. Zvolit ten granitový, nerezový, dvojdřez s odkapem anebo klasiku? Rady, jak takový dřez vybrat, jsou součástí následujících řádků.

Konstrukce dřezu

Jedním z nejdůležitějších parametrů dřezu je jistě jeho konstrukce. Ta by se měla primárně odvíjet od místa, které jste pro dřez vyčlenili. Vybírat můžete mezi samostatným dřezem, který se hodí zejména do kuchyně s menší pracovní plochou anebo tam, kde je přítomna myčka, či rozšířeným dřezem s praktickým odkapem. Tento typ dřezu se hodí zejména do kuchyní s častým mytím surovin nebo permanentním mytím nádobí.

Jakou hloubku dřezu?

Ideální hloubkové rozpětí se pohybuje od 19-20 cm a více. K dispozici jsou samozřejmě i levnější mělčí dřezy, které vás ale budou zbytečně omezovat ať už při samotném mytí, tak následném odkládání nádobí.

3 tipy, jak vybrat kuchyňský dřez

Materiál kuchyňského dřezu

Na trhu se setkáte s dřezy nerezovými, granitovými, ale i méně známějšími typy, mezi které patří dřezy skleněné, keramické anebo plastové. Který z materiálů zvolit a proč?


 • Nerezový dřez:
  Vysoce odolný, snadno omyvatelný a praktický – takový je nejrozšířenější typ dřezů v tuzemských kuchyních. Odolává korozi i působení chemických prostředků. Při výběru je ale dobré sázet na dřezy, které jsou vyrobeny z plechu o minimální tloušťce 0,6 mm.

Granitový dřez:
Mezi jeho největší výhody patří širší výběr barev, které tak můžete sladit se zbytkem kuchyňské plochy, ale také nenáročnost na údržbu, pevnost a odolnost. Vzhledem připomíná přírodní kámen. Při výběru se zajímejte o složení dřezu. Kvalitní granitové dřezy by měly obsahovat zhruba 80 % křemenných písků a 20 % pojiv a barviv.

Keramický dřez:
Tento typ dřezů se vyznačuje pevnou strukturou a odolností vůči chemikáliím, vyžaduje také minimální údržbu. Jeho barva si udržuje svou sytost a nebledne ani v rámci několika let. U méně kvalitních výrobků ale může dojít k poškození povrchu vlivem nárazu.

 • Skleněný dřez:
  Tyto dřezy jsou určeny zejména do moderních kuchyní vyšší kategorie. Už na první pohled jsou známkou luxusu. Stejně jako u keramického dřezu je ale potřeba vybírat kvalitní výrobky, které odolají případným nárazům.
 • Plastový dřez:
  Plastový dřez je vhodný pro všestranné použití v každém typu kuchyně. I tady ale dbejte na to, z jakého materiálu je dřez vyroben. Převládat by mělo kvalitní PVC. Jenom to zaručuje, že bude dřez snadno omyvatelný a stohovatelný.

Montáž dřezu

3 tipy, jak vybrat kuchyňský dřez

Kvalitní montáž kuchyňského dřezu zaručí dokonalou funkčnost a rovněž dlouhou životnost. Pozor ale na zapuštění do linky. Pracovní deska musí být chráněná proti zatečení vody. Na základě montáže rozlišujeme pět typů dřezů:

 • Horní (na desku):
  Jedná se o nejčastější a nejběžnější instalaci kuchyňského dřezu. Montáž dřezu je provedena za použití silikonu.
 • Spodní (pod desku):
  Velmi efektivní a účinný způsob instalace dřezu zaručí, že na jeho okrajích už nebudou ulpívat žádné drobky a nečistoty. Vše totiž jednoduše smetete do dřezu.
 • Do roviny - integrovaný (s pracovní deskou):
  Vhodný způsob montáže pro desky z přírodního kamene nebo kompozitu. Do desky se vyfrézuje drážka, do které se dřez zapustí a vytvoří tak s pracovní deskou jednu linii.
 • Přesahový (na desku):
  I v tomto případě jde o horní montáž. Dřez je zasazený do předem vyfrézované drážky, ale není usazený přímo do roviny. Přesahuje tak plochu pracovní desky pouze svou tloušťkou plechu, případně granitu.
 • Celoplošný:
  Velice efektivní a účinná instalace spočívá v tom, že dřez zcela nebo zčásti nahrazuje část pracovní desky.

Pravidel pro výběr kvalitního dřezu, který vám bude sloužit po mnoho dlouhých let, je samozřejmě nespočet. Jako ve všech odvětvích, i v oblasti dřezů je ale moudré spoléhat na zdravý úsudek a nechat si poradit od zkušených profesionálů.

Jak namontovat kuchyňský dřez

Starý dřez dosloužil? Přivezli jste si do kuchyně nový? Tak to pro vás máme skvělý video návod z projektové dílny HORNBACH, ve kterém vám ukážeme, jak kuchyňský dřez namontovat.

nahoru