0 Nákupní seznam 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 00 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
1. 5. 2024 8:00 - 21:00 hod.
8. 5. 2024 zavřeno
Tuto informaci jste si vytiskli dne 26.04.24 v 8:44 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.
Poradenství

5 nejčastějších otázek při výběru bazénu

Co si vybavíte, když se řekne léto? Hádáme, že to bude slunce, vedro, grilovačky a v neposlední řadě voda. K létu totiž patří koupání! A abyste si bazénové hrátky mohli užít i na své zahradě, připravili jsme pro vás pár tipů.

5 nejčastějších otázek při výběru bazénu

Jaký typ bazénu pro vás bude nejvhodnější?

Typ, velikost a hloubka bazénu závisí na tom, jak a kdo bude bazén využívat. Bazény rozdělujeme na dva základní typy:

Nadzemní bazén

Tento typ bazénu je dobrou variantou pro ty z vás, kteří nechtějí řešit velké terénní úpravy v zahradě. Nadzemní bazény jsou finančně dobře dostupné a můžete si vybírat z mnoha variant. Nadzemní bazény se vyrábějí v mnoha provedeních. Setkáte se s bazény s kovovou nebo dřevěnou konstrukcí, s ocelovými stěnami nebo se samonosnými PVC bazény.

Jak postavit nadzemní bazén

Zapuštěný bazén

Tento typ bazénů už je nejen větší finanční investicí, ale náročnější jsou také zásahy do zahrady a samotná stavba. Je k němu navíc potřeba i stavební povolení. Vydrží vám však téměř věčně, nepřekáží výhledu a salta do něj můžete metat až do soumraku.

5 nejčastějších otázek při výběru bazénu

Kam je nejlepší bazén umístit?

Samozřejmě na sluníčko! Každopádně si určitě dobře spočítejte, kolik plochy můžete bazénu dopřát a z jakého místa se bude snadno udržovat. Na vodní hladinu by měly co nejdéle dopadat sluneční paprsky. Koupat se v chládku by vás za chvíli přestalo bavit. Myslete také na to, jaké rostliny a stromy budete mít v jeho okolí. Padající květy, plody a listí vám přidělají více práce. Nad bazénem i pod ním by nemělo vést žádné elektrické vedení.

5 nejčastějších otázek při výběru bazénu

Co si koupit zároveň s bazénem?

V sortimentu bazénové techniky a bazénového příslušenství je z čeho vybírat. K malému nafukovacímu bazénku pro děti nepotřebujete takřka nic, snad jen hračky do vody. U těch větších už je důležitá nejen péče o bazén, ale i péče o vodu.

Bazénová chemie

Bazénová chemie jsou prostředky, které vám pomohou udržet vodu v bazénu čistou a bez různých mikroorganismů. V sortimentu se setkáte s bezchlorovými a chlorovými přípravky. Používají se k čištění, jako prevence proti řasám, k úpravě pH nebo k zazimování.

Bazénová filtrace

Pokud budete používat bazénovou chemii, je důležité zároveň používat i bazénovou filtraci. Do menších bazénů vám stačí tzv. kartušová filtrace, do těch větších pak filtrace písková. Některé bazény se prodávají už v setu s filtrací.

Kartušová filtrace je papír, který je zpracován do kruhu a složen do tvaru připomínající harmoniku. Filtrační vložka se točí a zachycuje nečistoty. Správnou funkci kartušové filtrace zajistíte pravidelnou údržbou. Je také nutné ji podle vytížení bazénu několikrát za sezónu vyměnit.

Písková filtrace filtruje vodu přes pískovou náplň. Nečistoty se zachytávají o křemičitý písek s různou zrnitostí. Písková filtrace zároveň udržuje správnou hodnotu pH. Čistí a mění se taktéž podle vytížení bazénu. I když je finančně náročnější, tak zvládne udržet v čistotě i bazény o objemu 16 metrů krychlových.

Solární plachta

Dobrý pomocníkem pro udržení teplé vody v bazénu je solární plachta. Pokud s ní bazén na noc přikryjete, zmenší se tepelné ztráty nastřádané během dne. Můžete ji využít jako přirozený ohřívač vody i ve dne, kdy plachta využívá sluneční paprsky a voda se ohřívá rychleji.

Pomůcky na čištění bazénu a vody

Mezi bazénové pomocníky patří plovák na chlorové tablety, čisticí houbičky, speciální vysavače, síťky hladinové, různé kartáče nebo bazénová sůl, která vám mimo jiné navodí pocit, že se koupete v moři.

Příslušenství

Doporučujeme používat před koupáním zahradní sprchu a vaničku na omytí nohou. Ušetříte si spoustu času při vybírání nečistot. Minimálně základním bezpečnostním prvkem je pak krycí plachta. Buďte ale i tak se svými dětmi obezřetní. Stát se může cokoliv. Ještě větší jistotu můžete mít s bazénovým alarmem, který reaguje na nečekaný pohyb vody. Kolem bazénu by v tom nejlepším případě měl být instalován také bezpečnostní plot.

Pokud máte vyšší bazén, určitě se vám budou hodit bazénové schůdky. Také se hodí mít doma sadu na opravy (záplaty, lepidlo), teploměr a bazénové hadice.

Kdy je nejlepší bazén napustit?

Ač to na první pohled nevypadá, tak napouštěním bazénu můžete svým sousedům přidělat vrásky na čele. Většina obcí má ve svých stanovách platné vyhlášky o využívání pitné vody a to hlavně v letním období, kdy hrozí velká sucha. Je tedy dobré se předem zeptat na to (obec, město, vodárny atd.), kdy je vhodná doba na napouštění z vodovodu pro veřejnou potřebu. Vodárny vám poskytnou praktické informace, např. ve kterých hodinách a jak dlouhou dobu je bazén z veřejného vodovodu nejlepší napustit. Další variantou je pak možnost napuštění bazénu z vámi objednané autocisterny.

Mohu se ihned po napuštění začít koupat?

Samotné napuštění bazénu už by mělo být tou pomyslnou třešničkou na dortu. Ale pozor. Je rozdíl, zda bazén napouštíte vodou ze studně nebo pitnou vodou. Pitná voda je už dobře ošetřena, vodu ze studně je pro jistotu třeba pročistit chlorovaným přípravkem.
V obou případech ale nejdříve změřte pH (kyselost nebo zásaditost roztoku) . Na stupnici pH by to mělo ideálně být mezi 6,6 až 7. Pokud jsou výsledky dobré, můžete začít používat chemické čisticí prostředky. V opačném případě se může stát, že by prostředky nemusely správně fungovat. Přípravky na zvýšení či snížení pH bez problémů koupíte.

nahoru