0 Nákupní seznam 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 98 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Tuto informaci jste si vytiskli dne 23.03.23 v 5:24 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.
Poradenství

5 nejčastějších otázek při výběru OSB desky

Doba čtení: 3 min.
5 nejčastějších otázek při výběru OSB desky

Stavíte dřevostavbu? Chystáte se rekonstruovat půdu? Přemýšlíte o nové podlaze? Chcete si vyrobit nábytek? Použijte OSB desky! Přírodní materiál ze kterého lze postavit skoro vše.

Co je to OSB deska a jaké má vlastnosti?

OSB je zkratka z anglického: oriented strand board (deska složená z dřevěných třísek). OSB desky jsou vícevrstvé desky, které jsou vyráběny z dlouhých, tenkých třísek předem určeného tvaru a tloušťky.

Velké, ploché třísky jsou uspořádány v podélném směru. Ohebnost těchto desek je díky těmto dlouhým a tenkým třískám větší než u běžných lisovaných desek (dřevotřískových desek). Lepení a struktura třísek dodává OSB desce její charakteristický vzhled.

OSB desky jsou:

  • tvarově stálé,
  • pevné v tlaku i tahu,
  • ohebné,
  • voděodolné.

Jejich výhodou je:

  • snadná montáž a úprava,
  • velký výběr formátů,
  • nízká cena.

Na co se OSB desky nejčastěji používají?

OSB desky se nejčastěji používají jako stavební desky při stavbě domu (dřevostavby), jako podklad pro zateplení, při rekonstrukci půdních prostor (stěny, podlahy), k úpravě interiéru (stěny, podlahy, nábytek) a na zahradě (zahradní domky, boudy).

5 nejčastějších otázek při výběru OSB desky

Jak se povrch OSB desky upravuje?

OSB desky se prodávají v surovém stavu a většinou bez povrchové úpravy. V sortimentu najdete i desky, které mají vyfrézovanou drážku. Ta pomáhá dobře napojit desky při stavbě stěn nebo při pokládce podlahy.

Pokud využíváte desky pro výrobu podlahy, zahradního domku nebo nábytku, doporučujeme zbrousit povrch bruskou a natřít ochranným lakem na dřevo, poté lze upravit desku do požadovaného barevného odstínu.

Na OSB desky, které použijete ke stavbě stěn, je také možné dát přetiratelnou tapetu. Pokud použijete desky na stavbu stěny, můžete na ně nanést stěrku a omítnout tak, jako klasickou zeď.

5 nejčastějších otázek při výběru OSB desky

Co ještě budete k práci s OSB deskou potřebovat?

V závislosti na tom, kam budete desky dávat, se vám budou hodit tito pomocníci:

Materiál

Je možné si nechat rozměr desky upravit přímo na prodejně?

Ano, můžete. V HORNBACHu zakoupené nejen dřevěné desky, ale také výřezy a rohové spoje u kuchyňských desek, upravíme na příslušný požadovaný rozměr. Více informací o přířezovém servisu najdete zde a službu využijte v každé vaší prodejně HORNBACH.

nahoru