Vážení zákazníci, upozorňujeme Vás na webové portály třetích stran, které nabízejí falešné slevové kódy pro nákup u naší společnosti HORNBACH. Naše společnost HORNBACH žádné takové slevové kódy neposkytuje a s těmito portály ani žádným způsobem nespolupracuje! Na odkazy na těchto portálech v zájmu vlastní bezpečnosti neklikejte, ani na těchto portálech nezadávejte žádné své údaje.

0 Nákupní seznam 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 00 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
27. 9. 2023 7:00 - 19:00 hod.
28. 9. 2023 zavřeno
Tuto informaci jste si vytiskli dne 25.09.23 v 13:25 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.
Poradenství

5 nejoblíbenějších akvarijních ryb, které si zamilujete na první pohled

5 nejoblíbenějších akvarijních ryb, které si zamilujete na první pohled

Rozhodnuto - bude se pořizovat akvárium s rybičkami. Hurá. První, na co se po tomto rozhodnutí vrhnete, bude zřejmě výběr obyvatelstva. Sestavili jsme pro vás průvodce, abyste si tuto příjemnou povinnost hezky užili. Jdeme na to.

Ryby jsou jako my

Ryby, stejně jako my, nejsou stejné.

  • Některé dávají přednost samotě, jiné vyžadují společnost.
  • Některým je lépe v páru, jiné brázdí vody raději v hejnech.
  • Některé mají rády hodně světla, jiné vyhledávají přítmí.
  • Některé si libují v teplé vodě, jiné milují vodu chladnou.
  • Některé plavou rády u dna, jiné se zdržují na povrchu.

Všechny tyto informace musíte před nákupem rybiček důkladně zvážit. V akvaristice byste měli najít odborníka, který by vám měl se vším dobře poradit. Nebojte se na něj obrátit.

Nejlepší postup pro začátek

Pokud s chovem rybiček začínáte, nepřeceňujte své síly. Pro začátek si pořiďte jen pár druhů ryb a vše se na nich za pochodu učte. Možná zjistíte, že akvaristika není nic pro vás. Nebo se do toho natolik zamilujete, že si brzy vytvoříte nádherné a bohaté rybí království, které vzbudí obdiv u každé vaší návštěvy.

Abyste si dokázali představit, kolik ryb si můžete aktuálně dovolit, řiďte se tímto obecným pravidlem: „Každá ryba by měla mít na 1 cm své tělesné velikosti v akváriu 2 až 3 litry vody.”

Skupiny ryb nekupujte najednou. Proč? Potřebují čas na aklimatizaci. Dopřejte jim minimálně dva týdny, než jim do akvária nastěhujete nové sousedy.

5 nejoblíbenějších akvarijních ryb

Jaké druhy ryb jsou nejvíce v kurzu?

Některé ryby jsou více oblíbené, některé méně. My jsme pro vás našli 5 těch nejoblíbenějších. Račte si vybrat.

1. Neonka červená a neonka obecná

Na neonky je radost pohledět. Jsou známé především tím, že se v případě nouze všechny semknou do hejna a pohybují se jako jedna ryba. Ve vašem novém akváriu tento úkaz zřejmě neuvidíte příliš často. Jak to? Dochází k němu tehdy, když neonky začne ohrožovat predátor.

Počítejte s tím, že neonky jsou velmi citlivé a náchylné k nemocem. Vyžadují perfektně čistou vodu a její stálou teplotu. V akváriu by vám neměl chybět kvalitní filtr a akvarijní topení. Neonky se rády ukrývají. Vytvořte jim bezpečné zákoutí, kam se mohou v případě potřeby schovat.

2. Krunýřovec mnohoostný

Krunýřovce můžete chovat ve společném akvárium. Je naprosto bezproblémový. Živí se rostlinnou potravou. Mladí krunýřovci vám pomohou průběžně odstraňovat řasu z akvária a těm starším ke spokojenosti postačí list.

3. Bojovnice pestrá

Bojovnice se právem řadí na první příčky v oblíbenosti. Jsou krásné. Zejména tedy samci, kteří jsou barevně více atraktivní. Ale pozor, nesnesou se s jinými samci. Takové setkání ve většině případů končí smrtí jednoho z nich. Samice jsou také velmi pěkné a naopak se jim lépe daří, když je jich více. Zajímavostí je, že hnízdo s jikrami v tomto případě střeží samec a může se stát agresivní i k samici.

4. Parmička černopruhá

Parmička vás v akvaristice na první pohled zřejmě nazaujme. Barevně příliš atraktivní není. Co vás ale potěší, je její schopnost zlikvidovat řasy. Živí se rostlinnou potravou, ale vyšší rostliny ji nezajímají. Bez problémů ji můžete umístit do společenského akvária a nejlépe se parmičce daří v hejnu.

5. Skalára amazonská

Skalára ve volné přírodě žije v menších skupinách, v akváriu byste jich tedy neměli mít více než 8. Nejlépe se jí daří v teplé vodě, která má přibližně 26 °C. Skalára vám ráda ukáže své nádherné ploutve, ale musíte jí zajistit dostatek místa. Akvárium by nemělo být menší než 120 cm a jeho minimální výška by se měla pohybovat okolo 50 cm. Skaláry se bez problémů hodí do společenského akvária a výborně prospívají například s neonkami. Nechte je společně vyrůstat a všichni budou spokojení.

5 nejoblíbenějších akvarijních ryb

Další živočichové

Mezi obyvatele akvária se neřadí pouze rybičky. Můžete si sem umístit i krevety, kraby nebo šneky. Jedná se o skvělé pomocníky při čištění akvária, jen se vám nesmí přemnožit. V takovém případě vám nezbyde nic jiného, než si vyhrnout rukávy a pár kusů ručně vyndat. Po chemikáliích raději nesahejte, mohli byste ublížit ostatním.

Až si vyberete rybičky a ostatní živočichy, možná nastane ten správný čas pro výběr vhodného akvária, akvarijní techniky a akvarijní dekorace. Vše najdete v našem e-shopu, neváhejte se na nás obrátit. Moc rádi vám pomůžeme.

Přeprava a nasazení ryb

Po převzetí rybiček v přepravním pytlíku byste měli dbát na to, abyste s nimi při přenášení příliš netřepali a také je nepřepravovali příliš dlouho. Čím delší bude cesta, tím více by mělo být v pytlíku vzduchu popř. kyslíku. Až přijdete domů, postupujte při nasazování rybiček následujícím způsobem:

  • Uzavřený přepravní pytlík opatrně položte na cca 20 minut do akvária. Tím zajistíte vyrovnání vnější a vnitřní teploty. Čím vetší teplotní rozdíly mezi teplotou v pytlíku a akváriu panují, tím déle byste měli počkat.
  • Nyní pytlík opatrně otevřete a skrz otvor pomalu a postupně (cca každých 10 minut) přidávejte vodu z akvária, aby se hodnoty vody vyrovnaly a ryby si na to mohly pomalu zvykat.
  • A pak můžete rybičky vypustit z pytlíku do jejich nové říše.

nahoru