0 Nákupní seznam 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 98 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Tuto informaci jste si vytiskli dne 31.05.23 v 13:06 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.
Poradenství

7 kroků, jak vybrat závěsy a záclony

Doba čtení: 6 min.
7 kroků, jak vybrat závěsy a záclony

Vybrat tu správnou záclonu může být mnohem složitější, než se na první pohled zdá. Přitom správně vybraná záclona zkrášlí vaše okna a dodá místnosti příjemnou atmosféru. Víte, na co všechno si při výběru záclony dát pozor?

Jak vybrat záclony a závěsy

TIP

Pamatujte, že při výběru je důležité sladit záclonu, respektive závěs s interiérem, vybrat správnou výšku záclony, patřičně ji nařasit a v neposlední řadě vybrat i vhodný způsob zavěšení.

V první řadě si pojďme vysvětlit rozdíl mezi závěsy a záclonami. Kdysi býval celkem významný, ale postupem času se stále zmenšuje. Jak je to možné? Záclony i závěsy stále častěji plní pouze dekorativní funkci. Dříve lidé využívali záclony k nepřetržitému zaclonění místnosti a závěsy plnily funkci zatemňovací. Dnes se o zatemnění starají například žaluzie, rolety nebo japonské stěny.

Kromě dekorativní funkce mají záclony i celou řadu funkcí praktických. Vytváří pocit soukromí, tlumí zvuky z ulice, chrání před ostrým sluncem a mnohdy jsou známkou i toho, že za okny někdo bydlí. Navíc správně zvolený rozměr a vzor opticky pozmění místnost. Věděli jste například, že do malých pokojů se nehodí záclony s velkým vzorem?

Správně zvolená výška a šířka záclony je polovina úspěchu. Důležitá je přesnost! Chcete, aby záclona a závěs dosahovala k parapetu, radiátoru nebo až na zem? Zohledněte i způsob zavěšení. Zavěsíte ji na žabičky, háčky nebo ji navléknete na záclonovou tyč? Každá z těchto variant ukousne jiný díl centimetrů z celkové plánované délky.

7 kroků při výběru závěsů a záclon

Vezměte si k ruce metr

Metr je od této chvíle váš nejlepší kamarád. Jestli doma žádný nemáte, raději si ho pořiďte. Proč? Pomůže vám zjistit odpovědi na tyto záludné otázky:

  • Jaká je šířka okna?
  • Jak je dlouhá tyč, na kterou budete záclonu a závěs věšet?
  • Jaká je délka od tyče do místa, kde má záclona nebo závěs končit?

Když budete znát rozměry, máte tu nejsložitější část výběru za sebou. Gratulujeme. Pokud se rozhodnete pro on-line nákup, jednoduše si rozměry porovnáte s informacemi u konkrétní záclony. Během vteřiny zjistíte, zda ta kráska, která vám padla do oka, padne i vašemu oknu. To samé platí také u závěsů. Nebo dáváte raději přednost osobnímu nákupu? Přijďte. U nás se vždy najde dobrá duše, která vám se vším poradí.

7 kroků při výběru závěsů a záclon

Počítejte s rezervou

Líbí se vám dlouhé záclony a závěsy? Takové, které sahají téměř k zemi? Pokud zní vaše odpověď: „Ano,” nezapomeňte na rezervu. Mezi zemí a záclonou by mělo být přibližně 5 centimetrů. Bude to vypadat lépe.

U šířky záclony si zase ujasněte bohatost řasení. Čím více bude záclona nařasená, tím bude působit bohatěji. Obvykle se doporučuje dvojnásobná šíře záclony. Záleží však i na vzoru. Záclonu se vzorem nařaste méně, hladkou naopak více. Aby nedošlo k optickému zmenšení okna, mějte přesah na obou stranách.

TIP

Dnes jsou velmi oblíbené a moderní vitrážové záclony, jsou to ty “krátké”. Výborně se hodí například do kuchyně, vytváří velmi útulný dojem a zároveň místnost nepřipraví o dostatek denního světla.

Jak záclony a závěsy pověsit

Možností, jak pověsit záclony, je několik. Tradiční způsob uchycení představují žabky, které si musíte rovnoměrně rozmístit. Záclona se v místě žabky ohýbá a tím i řasí. Krásného nařasení však můžete docílit i zdrhovacími páskami.

Mnohem pohodlnější způsob pověšení pak přináší záclony s poutky nebo záclony se vsazenými kovovými očky. Záclona se pak jednoduše navleče na záclonovou tyč. Tyče můžete vybírat z různých délek, barev a materiálů. K rázu celé místnosti můžete sladit i koncové části tyče, jejichž výběr je opravdu obrovský.

Velmi moderní a nadčasové jsou panelové stěny. Možná jste se s nimi již setkali pod názvem japonské posuvné stěny, v interiéru vypadají elegantně a stylově.

Novinku na trhu pak představuje lankový systém. Minimalistický, jednoduchý a moderní způsob zavěšení se však hodí k zavěšení pouze lehkých záclon. Plošné závěsy nejlépe pověsíte na záclonové kolejnice, které se zpravidla instalují na strop. I jejich montáž je velmi snadná.

Záclona vs. topení

Přemýšlíte, zda záclonou překrýt topení? Dost možná vás ke správnému rozhodnutí nasměruje fakt, že záclona překrývající topení nepustí do místnosti až 40 % tepla. Dlouhé záclony tak mohou přijít pořádně draho!
A myslete také na bezpečnost: Kombinace záclon a některých typů radiátorů (elektrické přímotopy, starší typy plynových radiátorů) není vhodná.

Na materiálu záclony a závěsu záleží

Materiálů, ze kterých se záclony vyrábí, známe mnoho - organzy, voály, síťované záclony, vyšívané nebo hladké. Záleží pouze na vás a vašem interiéru, který druh si zvolíte.
Záclony z organzy jsou velmi lehké a průhledné. Potěší vás u nich zejména snadná údržba. Pro hladké záclony vaše srdce vzplane tehdy, když se vám líbí čistota a jednoduchost.

Síťovým záclonám se lidově říká “prší”. Tuto přezdívku si vysloužily díky jemným proužkům nebo tečkám. A nesmíme samozřejmě zapomenout ani na vyšívané záclony, ty v dřívějších dobách zdobily interiéry pouze bohatším lidem, ale nyní jsou dostupné téměř pro každého.

7 kroků při výběru závěsů a záclon

Nepodceňujte sílu barev

Jedno důležité pravidlo vždy hlásalo: Na severní stranu volte světlejší barvy a na jižní umístěte raději ty sytější. Jde o to, abyste svou domácnost ochránily před slunečními paprsky. Ale jak jsme si uvedli výše, záclony a závěsy v dnešní době plní spíše dekorativní funkci a s největší pravděpodobností vaše jižně situovaná okna budou chránit rolety a žaluzie.

Počítejte také s tím, že světlé záclony a závěsy vám prostor prozáří o opticky zvětší. Tmavší textilie ho mohou naopak zmenšit a zútulnit. A nezapomeňte také na barvy, které se nachází v celém vašem interiéru. Jakou barvu má vaše pohovka? Jak máte vymalováno? Jaká barva převládá u doplňků?

Vše by mělo hezky ladit a elegantně se doplňovat. Nebojte se ani experimentů. Kontrast záclony a závěsů může vypadat také velmi pěkně a stylově.

7 kroků při výběru závěsů a záclon

Jak záclony a závěsy prát

I při sebelepší péči záclony časem zešednou. V kuchyni pohltí veškeré páry a pachy a v domácnosti, kde se kouří, zežloutnou. Navrátit jim zářivou bělost je pak mnohdy nadlidský výkon. Vy se však nevzdávejte! Pomoci mohou speciální bělící prostředky nebo generacemi osvědčené rady našich babiček, které při praní záclon přidávaly do vody prášek do pečiva, sůl nebo kapku modrého inkoustu.

Záclony vyžadují šetrné praní. Na pračce zvolte maximální teplotu 40 stupňů Celsia, nejmenší možný počet otáček a používejte speciální prací prostředek. Přidat můžete i aviváž. Každý závan větru a pohyb záclony pak místnost příjemně provoní.

Aby se záclony nepotrhaly, vkládejte je do pračky složené nebo ve speciálním sáčku. Využít můžete i povlak z polštáře. Pověste je hned po vyprání. Krásně se vám natáhnou.

Jak lepit vliesové tapety na zeď

Tak jednoduché to ještě nebylo. Pomocí vliesových tapet si snadno a rychle zrenovujete své místnosti. Natřete stěnu lepidlem, přiložíte tapetu, rozbalíte ji, pruh dole uříznete a hotovo. A že je to opravdu snadné, uvi ...více

nahoru