0 Nákupní seznam 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 00 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Tuto informaci jste si vytiskli dne 04.10.23 v 9:30 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.
Poradenství

Aku platforma aneb jedna baterie pro celou dílnu i zahradu

Aku platforma aneb jedna baterie pro celou dílnu i zahradu

Děláte jednou to a podruhé zase tamto? Často používáte nůžky na živý plot, pak zase vrtačku, fukar na listí a k tomu pracujete s okružní pilou? Máme pro vás návrh, jak si usnadnit práci s nářadím a ještě ušetřit peníze. Řešením je jedna aku baterie a jedna nabíječka jak pro zahradní nářadí, tak pro aku pomocníky při domácím kutění. Aku vrtačka, aku šroubovák, aku řetězová pila nebo aku sekačka budou vždy nabité a připravené k práci.

Jak vybrat aku přístroje a aku baterie?

Co jsou to akupacky?

Jako akupack se označuje uspořádání několika baterií vedle sebe. Tím získáte vyměnitelný zásobník energie, který umožňuje provoz aku přístrojů s vyšším napětím a kapacitou.
Kromě jednotlivých baterií se do vysoce kvalitních akupacků zabudovává elektronika pro monitorování jednotlivých článků a skupin článků. Takto lze například řídit, aby se baterie nabíjely rovnoměrně a nedocházelo k jejich přehřívání. Elektronika v baterii tudíž snižuje vytížení jednotlivých článků a podporuje prodlužování životnosti akupacků.

Podle složení článků se stanovuje napětí resp. kapacita akupacku: při sériovém zapojení baterií se napětí jednotlivých článků sčítá. Pokud se články spojují dohromady paralelně, jejich kapacita se násobí.
Rozlišujeme následující typy baterií:

 • olověná baterie,
 • nikl-kadmiové baterie (Ni-Cd),
 • nikl-metal hydridové baterie (Ni-Mh),
 • lithium-iontové baterie (Li-Ion).

Jak baterie funguje?

Při nabíjení baterie dochází tokem proudu uvnitř baterie k chemické reakci. Lithiové ionty putují elektrolytem do záporné elektrody. Tam se reakcí promění na atomy lithia. Tato reakce probíhá za pomoci elektronů, které jsou při nabíjení dopraveny do elektrody.

Vzniklé atomy lithia se poté uloží do vrstev materiálu v záporné elektrodě. Při připojení baterie ke spotřebiči dojde k vybití. Zde dochází k opačnému procesu. Odevzdáním elektronů do spotřebiče se promění atomy lithia zpět na lithiové ionty. Ty následně putují zpět přes membránu ke kladné elektrodě, kde se poté uloží do struktury materiálu v kladné elektrodě. Membrána je separátor mezi oběma elektrodami, který je schopen propouštět lithiové ionty. Tím je uvnitř článku zabráněno vyzkratování.

Aku program aneb jedna baterie pro celou dílnu

Jak baterii správně vybrat?

Při nákupu rodiny aku přístrojů nebo jednoho aku přístroje se řiďte kapacitou baterie. Čím vyšší je kapacita baterie, tím déle můžete s přístrojem pracovat.

Kapacita baterie je uváděna v miliampérhodinách (mAh) a udává, jak velké elektrické nabití baterie lze uložit, resp. vydat. Pokud je uvedena kapacita baterie 3000 mAh, znamená to, že baterii lze při vytížení 3000 mA používat jednu hodinu, při vytížení 1500 mAh vydrží dvě hodiny.

Sekačka na trávu, která spotřebuje hodně energie a už po 5 metrech vypoví své služby a musí se nabíjet, dokáže pěkně naštvat. Nebo když stříháte živý plot a nůžky dostříhají již v polovině. Tak to je ztráta času. Takže vybírejte takovou kapacitu baterie, aby zvládla energetickou náročnost vašich přístrojů. A pokud budete váhat, doporučujeme vám sáhnout po baterii s vyšší kapacitou.

Jak baterii správně nabíjet?

Aby se zbytečně nezkracovala životnost vašeho akupacku, měli byste myslet na několik věcí.
Nabíječky po nabití baterie vytáhněte ze sítě, aby se zabránilo nepřetržitému nabíjení. Tím můžete ušetřit také na spotřebě proudu, jelikož většina přístrojů odebírá proud také po nabití.

Používejte pouze nabíječku, která je určena pro příslušnou baterii. Nabíječky s rychlonabíjecí funkcí se smí používat pouze s vhodnými přístroji. Moderní lithium-iontové baterie by se neměly zcela vybíjet, protože by u nich mohlo dojít ke škodlivému hloubkovému vybití. Výhodou není ani trvalé nabití na 100 %. Ideální stav nabití se pohybuje kolem 40 % a 80 %.

Samostatná ztráta nabití baterie se označuje jako samovybíjení. Vnitřní elektrochemické reakční procesy vedou k neustálému zmenšování původně uloženého nabití. Samovybíjení probíhá také tehdy, pokud není baterie připojena ke koncovému zařízení. Velikost ztráty nabití závisí na typu baterie, teplotě a stupni znečištění. Proto prosím uchovávejte své baterie vždy v chladu a suchu.

Jako paměťový efekt se označuje ztráta kapacity, ke které může docházet u nikl-kadmiových baterií, pokud nebyly před nabitím zcela vybité. Pokud se takto děje po delší dobu, vypadá to, jako by si baterie zapamatovala spotřebu energie a již se úplně nenabije. Nabíjecí kapacita se sníží, kvůli čemuž se baterie rychleji vybíjí. U lithium-iontových baterií k tomuto efektu nedochází.

Jak baterii správně skladovat?

Ze všeho nejvíce záleží u skladování baterie na tom, abyste ji nenechávali ve spotřebiči. Baterie tudíž vždy vyjměte (pokud nejsou zabudovány napevno) a uchovávejte je samostatně.
Kromě toho byste měli u skladování dbát na konstantní teplotu v místnosti.

Pro zamezení škodlivému hloubkovému vybití byste měli baterii uskladnit vždy se zbytkovým nabitím cca 50 %.
Při delším uskladnění se doporučuje tu a tam zkontrolovat aktuální stav nabití baterie a baterii popř. opět dobít. To bude působit proti samovybíjení baterie.

Dále byste měli dbát na to, aby se kontakty baterie nedostaly do kontaktu s kovovými částmi nebo vodou (uskladnění v suchu). Preventivně můžete póly u lithium-iontových baterií zalepit, aby nemohlo dojít k vyzkratování nebo k požáru.

Jak baterie správně likvidovat?

Baterie jsou zvláštní odpad a nesmí se likvidovat s běžným domácím odpadem!
Tento systém slouží jak pro recyklování hodnotných surovin, tak kvůli ochraně životního prostředí před obsaženými škodlivinami.

Své staré akumulátory a baterie můžete například odevzdat na sběrných místech u obchodníka, mobilních sběrných dvorech nebo na recyklačních dvorech.
Zejména u lithium-iontových baterií dbejte na to, aby měly zalepené póly, jinak by mohlo dojít k jejich vyzkratování nebo požáru.

Profesionální akumulátorová řada nářadí DeWalt XR Li-Ion 18V

Značka DeWALT představuje:

 • přesnost,
 • sílu,
 • spolehlivost,
 • bezpečnost.

Jedna z nejrozsáhlejších profesionálních akumulátorových platforem na trhu s více než 250 stroji v nabídce nabízí dostatek výkonu bez kabelů, abyste svou práci zvládli kdekoli.

Nářadí XR 18V je navrženo a vyrobeno tak, aby vyhovělo specifickým potřebám nejnáročnějších profesionálů ve stavebnictví a poradilo si s nejdrsnějšími podmínkami na staveništi.

Tato řada nabízí inovativní bezuhlíkové elektromotory pro nejvyšší výkon při nejnáročnějších pracích. Běžné mechanické komutátorové motory obsahují uhlíky, které působí tření a vyvíjejí teplo. Bezuhlíkové motory DEWALT XR jsou účinnější a méně se zahřívají - eliminují plýtvání energií a maximalizují provozní dobu a životnost nářadí.

Historie značky DeWalt se začala psát v roce 1923, po celá desetiletí udává nové trendy, zvyšuje standardy kvality a životnosti a patří mezi nejinovativnější značky nářadí na světě.

Vysoký výkon, spolehlivost a odolnost i v nejtěžších podmínkách oceňují profesionálové po celém světě.

Aku platforma DeWALT

Einhell - silný tvůrce možností

Einhell vyvíjí a prodává nejmodernější nářadí pro kutily, hobby zahradníky a domácí kutily. Široký sortiment výrobků pokrývá širokou škálu aplikací v domácnosti a na zahradě i v garáži a dílně. Značka Einhell znamená:

 • jednoduchá řešení,
 • kvalitu,
 • skutečné služby s nejlepším poměrem cena/výkon,
 • funkční produkty a inovace,
 • neomezené možnosti.

Einhell Power X-Change

S pomocí nejmodernějších technologií a ambiciózních vizí se společnosti Einhell podařilo vyvinout bateriový systém, který vám umožní užívat si bezdrátovou svobodu ve všech situacích. Nezáleží na tom, kde. Díky flexibilní výměně akumulátoru a nářadí lze všechny členy rodiny Power X-Change napájet pouze jedním typem akumulátoru.

Power X-Change - baterie

Srdcem platformy jsou baterie Power X-Change. Proto jsou v bateriích použity jen ty nejlepší komponenty, jako je nejnovější generace vysoce výkonných Li-Ion článků a inteligentní elektronika baterie řízená procesorem, Active Battery Management System. Díky tomu je baterie PXC jednou z nejbezpečnějších v oboru a zajišťuje také účinnost, spolehlivost a trvanlivost. Všechny ostatní komponenty jsou rovněž navrženy s ohledem na odolnost, např. v podobě bezkartáčových motorů.

Einhell aku program

Aku program BOSCH pro profesionály

 • Určeno pro mobilní profesionální práci.
 • Mimořádně kompaktní a odolná konstrukce a výborná ergonomie, maximální kombinace výkonu a hmotnosti.
 • Inovativní akumulátorová technologie Bosch CoolPack.
 • Li-ion akumulátory 4 Ah jsou plně nabité už za 45 minut.

Aku program aneb jedna baterie pro celou dílnu

Aku program Metabo pro profesionály

Vyberte si mezi startovací sadou 2,0 Ah s napětím baterie 18 V nebo startovací sadou 4,0 Ah s napětím 18 V baterie. To má delší výdrž ve srovnání s 2,0 Ah baterií. Odpovídající rychlonabíječka s dobou nabíjení přibližně 60 minut. 100% kompatibilita pro více než 130 strojů ve třídě 18 V.

Aku nářadí Metabo

Aku platforma Makita LXT 18V

 • Produkty se zvýšenou odolností proti vlhkosti, prachu a pracovní zátěži.
 • Rychlé nabíjení (22 minut pro aku 3 Ah) s vyváženým chlazením.
 • Baterie jsou až o 40 % lehčí.
 • Jednotlivé články baterie se nabíjejí/vybíjejí rovnoměrně - výrazně se tím zvyšuje životnost akumulátoru.

Aku program aneb jedna baterie pro celou dílnu

HiKOKI Powertools

 • Robustní aku přístroje pro nepřetržité použití, 5 let záruka.
 • Delší provozní doba díky dobíjení baterie.
 • Tiché, neprodukují emise, snadno se udržují.
 • Vhodné pro velké zahrady a obce.

Aku program aneb jedna baterie pro celou dílnu

Aku platforma Worx PowerShare 20V

 • Aku přístroje pro maximální flexibilitu.

 • Inovativní a ergonomické.

 • Plně osazené, plně automatické, nepostradatelné.

 • Vhodné pro středně velké zahrady.

Aku program aneb jedna baterie pro celou dílnu
nahoru