0 Nákupní seznam 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 00 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Tuto informaci jste si vytiskli dne 24.02.24 v 20:34 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.
Poradenství

Jak na stavbu terasy kolem domu aneb 10 kroků k nové terase

Jak na stavbu terasy kolem domu aneb 10 kroků k nové terase

Víte, proč si lidé pořizují rodinné domy? Aby mohli co nejvíce času trávit venku. Pokud terasu ještě nemáte, začněte s jejím budováním právě teď. Na jaře, až rozmrzne půda a předtím, než první opravdu teplé sluneční paprsky opět přilákají návštěvy. V následujících deseti krocích vám poradíme, jak na to.

Bez plánu to nejde

Stavba terasy vyžaduje poctivou přípravu. Než se pustíte do práce, ujasněte si všechny vaše požadavky a představy o tom, jak by měla vypadat. Obecně platí, že by se terasa měla budovat na jižní nebo západní straně domu. Terasa je místem, kde můžete snídat či večeřet, vyžaduje dostatečný přísun světla. Je velmi důležité reflektovat vzhled domu a okolí a podle toho ji dimenzovat. Také je třeba si rozmyslet, jak bude terasa na dům navazovat.

Ideální velikost

Terasa není balkón, budujete ji za účelem komfortního využití času. Měl by se na ni vejít set venkovního nábytku, gril, úložné prostory, dekorativní prvky nebo květiny. Standardní velikost pro 4 až 6 osob by tedy měla být min. 20-25 m2. A nebudete chtít později přidat pergolu, zimní zahradu či zastínění?

 • 
				Jak na stavbu terasy u domu
 • 
				Jak na stavbu terasy u domu
 • 
				Jak na stavbu terasy u domu
 • 
				Jak na stavbu terasy u domu
 • 
				Jak na stavbu terasy u domu
 • 
				Jak na stavbu terasy u domu
 • 
				Jak na stavbu terasy u domu
 • 
				Jak na stavbu terasy u domu

Jak připravit podklad pod terasu

Stavět hrad na písku se nevyplácí, a tak i pod terasou musíte vybudovat dostatečné základy. Po odstranění asi 30 cm zeminy si připravte betonový podklad, do kterého po celém obvodu terasy uložíte obrubníky. Pokud budujete terasu větších rozměrů, lze po obvodu připravit základové pasy v nezámrzné hloubce cca 80 cm. Jakmile beton ztvrdne, můžete do jámy začít sypat štěrk. Ten je důležitý pro odvodnění a usazení dlaždic. Štěrk sypejte nejdříve hrubý (chtějte hrubost, tedy frakci 16/32) a na vrch už dosypávejte jemným (8/16), který pak pečlivě uhladíte do roviny.

Do takto zhotoveného „lůžka“ už lze pokládat například betonovou dlažbu, trendové 2cm dlaždice, přírodní kámen, podkladní dlaždice pro rektifikační terče nebo podkladní hranoly terasy ze dřeva nebo WPC. Druhou variantou je zhotovení finální betonové desky se sklonem cca 2 % směrem od domu. V tomto případě doporučujeme použít do betonu kari síť, aby se nám deska netrhala a zalít finální vrstvou 10-20 cm betonu.

Čím větší je tloušťka prkna, tím větší může být rozestup trámů, tím větší budou zapotřebí šrouby pro přišroubování terasové krytiny. Správné rozměry a dostatečně dimenzované průřezy u použitého dřeva jsou rozhodující pro stabilitu terasových konstrukcí. U příliš velkých trámových odstupů se mohou prkna krytiny např. prohýbat nebo pružit.

Pokud terasa přímo navazuje na dům, oddělte ji dilatační mezerou, nebo zeď obložte nízkým obkladem od horní hrany terasy. Pro dilataci se většinou používá 2cm XPS extrudovaný polystyrén. Terasu můžete napojit na dům také pomocí železných roxorů, které navrtáte do stěny. I v případě, že má terasa štěrkový základ, je nutné, aby základy domu byly izolované tak, aby do nich nestékala voda. Na takto zhotovené finální desce můžete zkonstruovat jakýkoliv povrch, který si zamanete.

Jak na stavbu terasy u domu

Varianty základové plochy pod terasu

1. Terasa na chodníkových deskách

Staré terasové a chodníkové desky jsou ideální jako podklad a také jako styčná plocha pro dřevěný podklad.

2. Terasa na základ

Stávající základ lze použít jako více než podklad. Důležitá věc: Sklon směrem od domu cca 2 %.

3. Terasa na rektifikačních terčích

Pokud se terasa nachází výrazně nad úrovní zahrady, je ideální ji postavit na rektifikačních terčích.

Správný materiál a kvalitní nářadí

Pokud jste rozhodnuti zvládnout terasu svépomocí, nezapomeňte na veškeré potřebné nářadí. K vyhloubení základů budete potřebovat krumpáč, rýč a lopatu a nebo mechanizaci v podobě např. malého bagru.

Betonáž se samozřejmě neobejde bez kvalitní stavební míchačky, s jejím výběrem vám poradíme v bodě číslo 5. K transportu betonu a štěrku použijte stavební kolečko a lopatu. K zarovnání základů se hodí dlouhé prkno. Vyplněné základy ideálně zhutníte vibrační pěchem. Pro určení spádu terasy budete potřebovat vodováhu, ideálně dvoumetrovou.

Jak na stavbu terasy u domu

Základy pohltí velký objem betonu, který je potřeba namíchat. Na rozdíl od základů domu se vám asi nevyplatí objednat „mix“ s betonem z betonárky, a tak nezbývá, než využít stavební míchačku. Jak ji správně vybrat?

Měli byste vybírat pouze z ověřených značek, aby vaše míchačka byla z kvalitních dílů. Je opravdu nepříjemné, když při stavbě musíte řešit problémy ohledně opravy. Navíc míchačka bývá rodinnou investicí a do budoucna bude jistě využita na mnoha dalších projektech.

Jednou z nejdůležitějších věcí při výběru je určení objemu bubnu na míchání malty. Promyslete si, na jak velkou práci ji budete potřebovat. Stabilní rozměr míchaček je v rozmezí od 120 do 232 litrů, avšak není problém koupit míchačku s objemem 60 či naopak 300 litrů. Ale pozor, u 60litrové je problémem vysypání směsi do kolečka. Stavební míchačka je poměrně těžké a neskladné zařízení, při výběru je tedy potřeba přemýšlet nejen nad velikostí, ale také nad dopravou a možností uskladnění.

Další důležitý faktor, který si musíte uvědomit, je elektrické zapojení míchaček. Na malé stavby, kde není potřeba tak velký provoz míchačky, zvolte standardní zapojení na 220V/230V, pro větší stavby, kdy bude míchačka ve větším provozu a bude více vytížená, je dobré volit zapojení na 380V/400V. Pro dobrou a rychlou práci si vyberte míchačku lehkou, skladnou a lehce přemístitelnou, s kterou půjde snadno manipulovat a která dobře drží stabilitu.

Přehled v aktuálních trendech

Máte hotové základy i povrch. Jaký ale bude finální vzhled? Dřevo, kompozit, beton nebo keramika? Pro který materiál se rozhodnout? Dřevo je příjemný, teplý a hlavně přírodní materiál, který zejména na zahradní terasu zkrátka patří. Nevýhodou je však jeho vrtkavá životnost podmíněná náročnější údržbou v podobě každoročního nátěru vrstvou speciálního oleje.

Kompromisem mezi dřevem a technickými materiály je WPC, jakýsi dřevoplast, který je na rozdíl od dřeva odolný vůči UV záření, vlhkosti a povětrnostním vlivům. S WPC prkny se pracuje stejně jako se dřevem.

Pokud chcete zvolit bezúdržbový materiál, pak vybírejte mezi přírodním kamenem, betonovou či keramickou dlažbou. Veškeré čištění obstará déšť, případně koště. Jejich nevýhodou je při celoplošném lepení riziko odmrznutí či odskočení v případě, že se vám pod dlažbu dostane voda. V tomto případě je potřeba před pokládkou vyřešit hydoroizolaci terasy, dlaždice (slinuté, mrazuvzdorné) lepit na flexibilní lepidlo a ideálně spárovat epoxidovou spárovačkou.

U silnějších materiálů od 2 cm tloušťky je řešením pokládka na tzv. terče nebo pokládka do štěrkového lože, do kterého odteče voda. Nebo steče po vyspádované a odizolované betonové desce terasy.

Jak na stavbu terasy u domu

Techniky pokládky terasové krytiny

Podle výběru terasové krytiny se nabízí buď šroubování (viditelné připevnění) nebo různá skrytá připevnění. Nejprve byste si tedy měli stanovit vámi požadovanou terasovou krytinu a poté si vybrat vhodnou metodu připevnění.

 • 
				Jak na stavbu terasy kolem domu aneb 10 kroků k nové terase

  Přišroubování

  Přišroubování je klasickou metodou připevnění. To je možné u terasových dřev (nejen u WPC dutinkových profilů). Hlavičky šroubů zůstávají po pokládce viditelné. U tvrdých dřev je bezpodmínečně nutné předvrtání. Ideálně použijte šrouby se zápustnou hlavou z nerezové oceli, popř. speciální terasové šrouby. Zejména ve spojení s tvrdými dřevy existuje nebezpečí zbarvení.

 • 
				Jak na stavbu terasy kolem domu aneb 10 kroků k nové terase

  Pokládkové úchyty

  Pomocí pokládkových úchytů lze položit terasová dřeva skrytě. Tato metoda připevnění vyžaduje terasová dřeva s boční drážkou. Díky pokládkovým úchytům se automaticky zachová rovnoměrná mezera pro spáru mezi terasovými prkny. Pokládkové úchyty se šroubují ke spodní nosné konstrukci. Terasová krytina může ještě v podélném směru „pracovat“.

 • 
				Jak na stavbu terasy kolem domu aneb 10 kroků k nové terase

  Systémové upevnění pro WPC

  WPC terasové krytiny mají vlastní, skryté upevnění, vhodné pro systém. Upevňovací spony se nasazují na WPC spodní nosnou konstrukci, po straně zasahují do drážky terasových WPC prken a připevňují je ke spodní nosné konstrukci. Nejsou přitom zapotřebí žádné šrouby.

 • 
				Jak na stavbu terasy kolem domu aneb 10 kroků k nové terase

  Nekonečná pokládka

  Pro nekonečnou pokládku jsou vhodná výhradně terasová prkna s klínovou drážkou a s klínovým perem. S tímto systémem spojení lze pokládat plochy o neomezené velikosti. U běžných prken je délkou prkna automaticky dána velikost terasy.

  Na čelních stranách lze terasová prkna vždy spojit beze spár. Přečnívající zbytek na konci každé řady se uřízne a položí se na začátek další řady. Ideálně by se mělo spojení klínová drážka-pero vytvořit na nosném trámu.

Jak vybrat dlažbu na terasu

Povrch keramické dlažby by neměl být tmavý. Tmavý odstín absorbuje sluneční záření a dokáže se na přímém slunci rozpálit do vysokých teplot a stát se nepochozím bosou nohou. Nejen s vysokou teplotou souvisí roztažnost materiálu, která může způsobit odskočení či prasknutí keramické dlaždice.

Důležitá je také velikost samotné dlaždice; na terasy se nedoporučuje používat dlaždice větších rozměrů než 30 x 30 nebo 40 x 40 cm.

Jak na stavbu terasy u domu

Pokládka dlažby

Terasa je neustále vystavena „přírodním živlům“. Nalepit správně a dlouhodobě dlažbu je malým stavebním oříškem.

Základem je hydroizolace terasy, kritickými místy jsou zde napojení na dům a eventuální kotevní prvky, které by vůbec neměly procházet izolací. Pro omezení pnutí je nutné použít flexibilní lepidlo na dlažbu. Nanáší se ozubenou stěrkou na izolovaný podklad a rovněž na dlaždice, aby nevznikaly dutiny. Dlaždice mírně přitlačte a poklepejte gumovým kladívkem, nelze je však sklepat až na podklad.

Po úplném zatvrdnutí lepidla lze začít spárovat. Ideální je použít epoxidovou či flexibilní spárovací hmotu. Po krátkém zaschnutí odstraňte její zbytky houbovou stěrkou. Po vyschnutí setřete dlažbu znovu houbou namočenou v čisté vodě. Rohové a napojovací spáry vyplňte hmotou s trvalým elastickým účinkem, např. silikonem.

Doplňky a příslušenství

Terasou dílo nekončí. Až vás pošimrají první letní paprsky, uvědomíte si nutnost zastínění. Běžně se řeší stavbou pergoly, nebo instalací markýzy. Chcete terasu využívat i za horšího počasí? Počítejte s teplomety a zastřešením včetně okapů.

Pokud budete chtít terasu využívat celoročně, pak se zamyslete nad uzavřením terasy zimní zahradou. Ať už se rozhodnete pro cokoli, bude to znamenat zásah do prostoru terasy, se kterým je potřeba počítat od začátku výstavby.

V každém případě nazapomeňte na přívod elektřiny a rozumné je terasu osadit vodovodním kohoutem, samozřejmě nezámrzným, který vám usnadní případný úklid.

Jak na stavbu terasy u domu

Pravidelná údržba terasy

Povrchy materiálů je dobré po pokládce impregnovat, zabráníte tím vniknutí mastnoty či nečistot do spár či do povrchu dlaždic nebo kamene. Impregnovaný povrch se také lépe udržuje.

Dlažby jsou nenáročné na úklid, pokud jste nezapomněli na instalaci vodovodního kohoutu, pak není nic snazšího, než připojit WAPku a terasu tlakovou vodou ostříkat.

Jak postavit terasu z WPC prken

Pokud se chystáte na stavbu terasy z WPC prken, pak jste se rozhodli správně. Tento materiál je nejen odolný, ale také tvarově stabilní. Bude se vám po něm příjemně chodit naboso a s naším video návodem z projektové d ...více

nahoru